Wielkimi krokami zbliża się nowe, już trzynaste wydanie pakietu Microsoft Office. Nowa wersja wieczysta będzie dostępna zarówno dla konsumentów i małych firm (właśnie jako Office 2021), jak też dla klientów komercyjnych o specyficznych wymaganiach (jako Office LTSC). Z dzisiejszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o tym wydaniu już teraz. Poruszymy tematy wymagań sprzętowych Office 2021, jego daty premiery, aplikacji wchodzących w skład pakietu, dostępności w sprzedaży i możliwości aktualizacji z poprzedniej wersji stacjonarnej.
Słowem wstępu...
Microsoft Office od lat cieszy się popularnością i zaufaniem tak użytkowników domowych, jak i edukacyjnych oraz biznesowych. Osoby prywatne cenią bogaty zakres funkcji, czytelny interfejs, możliwość wykorzystania w nauce lub w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Klienci komercyjni prócz tego cenią zaawansowane rozwiązania w aplikacjach, certyfikacje zgodności i bezpieczeństwa czy dobrą integrację z innymi programami.
Jeśli chodzi o najnowszą edycję najpopularniejszego na świecie pakietu produktywnego, nie stanowi ona wielkiej rewolucji w stosunku do Office 2019. Nie znaczy to jednak, że rozwój Office'a stanął w miejscu!
Jak każde poprzednie wydanie, tak również Office oznaczony numerem 2021 otrzymał szereg aktualizacji zarówno w interfejsie i wyglądzie, jak też w ogólnym doświadczeniu użytkownika i wreszcie w poszczególnych aplikacjach, takich jak Word, Excel, PowerPoint, Access, Outlook czy Visio. W końcu to one stanowią wizytówkę Office'a!
Przedstawienie i omówienie konkretnych nowości oraz zawartości aplikacji to temat na później. Teraz skoncentrujemy się na najważniejszych informacjach związanych z samym pakietem Microsoft Office 2021.
Microsoft Office 2021 — jakie są wymagania sprzętowe?
Do tej pory Microsoft nie podał oficjalnych wymagań sprzętowych dla Office 2021, choć do premiery zostało już niewiele czasu. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy więc założyć, że wymagania będą takie same, jak w przypadku Office 2019:
- Procesor: minimum 1,6 GHz, dwurdzeniowy
- RAM: minimum 4 GB
- Miejsce na dysku: minimum 4 GB
- DirectX: DirectX 9, obsługa WDDM 2.0
- Ekran: rozdzielczość minimum 1280 x 768
- .NET: 4.6 lub nowszy
Aktualizacja: Wymagania pakietu Office 2021 zmieniły się nieco od czasu Office 2019: ZOBACZ PORÓWNANIE.
Jakie aplikacje znajdują się w pakiecie Office 2021?
W skład pakietu wchodzi szereg dobrze znanych i lubianych aplikacji Office w nowych wersjach. Dokładna lista aplikacji różni się w poszczególnych edycjach:
- Office 2021 Home & Student: Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Teams
- Office 2021 Home & Business: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Teams
- Office 2021 Professional: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access, Publisher, Teams
No dobrze, a kiedy ta premiera Office 2021?
Microsoft zdecydował się nie robić premiery Office 2021 z wielką pompą. Powody są przynajmniej dwa. Po pierwsze, z powodu pandemii wszystkie imprezy z udziałem gości są odwołane. Po drugie, dużo więcej hałasu Microsoft robi wokół Windows 11, a oba te produkty będą miały światową premierę tego samego dnia — 5 października 2021 roku.
Office 2021 będzie dostępny w sprzedaży zarówno w wersji pudełkowej, jak też w formie cyfrowej licencji. Należy podkreślić, że ciągle mówimy o Office 2021, nie zaś o wydanym już nieco wcześniej Office LTSC. Wersja ta, przeznaczona dla klientów komercyjnych i rządowych o dość wąskich, specyficznych potrzebach, w ogólną dostępność weszła już w połowie września.
Gdzie można kupić Office 2021?
Microsoft Office 2021 jest już dostępny w przedsprzedaży w Sklepie CentrumXP!
Czy można zaktualizować Office 2019 do Office 2021?
Na chwilę obecną wszystko wskazuje na to, że aktualizacja do Office 2021 ze starszego pakietu (takiego jak Office 2019) będzie niemożliwa. Co prawda nadal czekamy na oficjalne oświadczenie w tej sprawie, jednak pamiętamy sytuację z poprzednich wydań. Historia lubi się powtarzać, dlatego już teraz lepiej się nastawić na brak aktualizacji.
Przed dwoma laty Microsoft nie przewidział ścieżki tańszej lub darmowej aktualizacji z Office 2016 do Office 2019. Nie zapowiada się również, by to podejście miało się zmienić w tym roku.