Windows 7 32-bit czy 64-bit?

Windows 7 32-bit czy 64-bit?

Autor: Adam Stępień

Opublikowano: 10/22/2009, 12:00 AM

Liczba odsłon: 571775

32-bit czy 64-bit? Oto pytanie, które coraz częściej zadają sobie potencjalni klienci nowego systemu Windows. Problem ten praktycznie nie istniał przy Windowsie XP, gdyż architektura x64 (64-bitowa) była wtedy jeszcze w powijakach. Kwestia ta stanęła otworem de facto dopiero przy wydaniu Windows Vista, a już na pewno powraca jak bumerang przy Windows 7.

32-bitowy, 64-bitowy - co to oznacza

Znajdując informację o 32-bitowej wersji systemu Windows albo 64-bitowej, powinniśmy kojarzyć ją ze sposobem przetwarzania danych przez komputer. 64-bitowe wersje systemu Windows mogą korzystać z większej ilości pamięci niż wersje 32-bitowe. Pozwala to skrócić czas poświęcany na wymianę procesów w pamięci, gdyż część z nich jest przechowywana w pamięci RAM, a nie na dysku twardym. 32-bitowe i 64-bitowe wersje systemu Windows są przeznaczone do użytku na komputerach odpowiednio z procesorami 32-bitowymi i 64-bitowymi. Możliwe jest działanie 32-bitowego systemu Windows na komputerze z procesorem 64-bitowym, dzięki emulacji, natomiast niemożliwe jest korzystanie z 64-bitowego systemu Windows na komputerze z 32-bitowym procesorem.

Czy mój system jest 64-bitowy?

Aby sprawdzić, czy używany system jest 64-bitowy, należy kliknąć kolejno: Start -> Panel Sterowania -> System i konserwacja -> System.

32-bitowy system

Czy mój procesor jest 64-bitowy?

Aby sprawdzić, czy używany procesor jest 64-bitowy, należy kliknąć kolejno: Start -> Panel Sterowania -> System i konserwacja -> Informacje wydajności i narzędzia -> Wyświetl i drukuj szczegóły

32-bitowy procesor

Mam 32-bitowy system, chcę 64-bitowy system

Jeżeli jesteś użytkownikiem 32-bitowego systemu Windows, a chcesz dokonać zmiany systemu na Windows 7, to po jego zakupie nie możesz dokonać sprawnego uaktualnienia systemu wraz z programami i ustawieniami, lecz musisz zainstalować Windows 7, stosując tzw. czystą instalację i zmigrować wszystko ręcznie. Prezentację takiej operacji opisujemy w artykuły Z Windows XP do Windows 7 - jak. Proces ten wygląda analogicznie dla Windows Vista 32-bit.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Większość programów 32-bitowych będzie działać w 64-bitowym środowisku systemu Windows. Nie dotyczy to sterowników, które koniecznie muszą być 64-bitowe z uwagi na "zamknięcie" jądra systemowego i ograniczenie dostępu niepewnych źródeł kodu. Nie będą także działać aplikacje 16-bitowe.

Aktualnie nie jest powszechne pisanie 64-bitowych programów. Postawienie na architekturę x64 jest jednak przyszłościowe. Ponadto zapewnia możliwość obsługi i wykorzystania dużej ilości pamięci RAM (znika ograniczenie 4 GB dla procesu 32-bitowego systemu).

Kupując pudełkową wersję Windows 7 BOX otrzymujemy dwie płyty instalacyjne: 32-bitową wersję systemu i 64-bitową.

Więcej informacji o architekturze x64 można znaleźć w dziale Sprzęt na CentrumXP.pl. Dział ten co prawda nie jest pierwszej nowości, ale większość informacji w nim zawartych jest aktualnych do dziś.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia