Wersje systemu Windows 7 - przegląd

Wersje systemu Windows 7 - przegląd

Autor: Adam Stępień

Opublikowano: 10/3/2009, 12:00 AM

Liczba odsłon: 82807

Sześć wersji Windows 7

System Windows 7 został przygotowany w sześciu wersjach (edycjach), które różnią się zawartymi funkcjami i są kierowane do różnych grup odbiorców. Naturalnie wpływa to na zróżnicowanie cenowe poszczególnych wersji - za najuboższą funkcjonalnie wersję zapłacimy znacznie mniej niż za Windows 7 Ultimate, w którym zostały wbudowane wszystkie funkcje nowego systemu.

Po co tyle wersji Windows 7?

Niektórym Czytelnikom może nasunąć się pytanie, skąd tyle wersji nowego systemu Windows i czemu to ma służyć? Microsoft odpowiada, że nad doborem i wyznaczeniem odpowiednich edycji systemu Windows pracuje cały zespół ludzi. Ekipa ta doszła do wniosku - po wcześniejszych kontaktach z klientami, badaniach i analizach - że na takie edycje jest zapotrzebowanie rynku. Ponadto warto nadmienić, że różnorodność wyboru nie powinna nikogo negatywnie nastawiać, bowiem dzięki temu można samemu decydować, które funkcje systemu są nam niezbędne, nie tracąc tym samym pieniędzy na bardziej rozbudowaną, lecz droższą wersję. Oczywiście może pojawić się początkowo problem, którą wersję Windows 7 wybrać. Wobec tego, chcąc zapobiec odstraszeniu, Microsoft informuje o dostępności Windows 7 w dwóch podstawowych wersjach:
  • Windows 7 Home Premium - dla użytkowników domowych
  • Windows 7 Professional - dla firm
Pozostałe cztery wersje tzw. specjalizowane mają szczególne zastosowania:
  • Starter - najuboższa funkcjonalnie wersja;
  • Home Basic - okrojona wersja Home Premium (nie dla Polski);
  • Enterprise - dla dużych korporacji korzystających z programu Software Assurance;
  • Ultimate - dla najbardziej wymagających użytkowników ze wszystkimi funkcjami.
Przyjrzyjmy się charakterystyce poszczególnych wersji Windows 7. Zaczniemy od przedstawienia wersji podstawowych, na koniec przybliżymy wersje specjalizowane. Osoby zainteresowane dokładnymi parametrami poszczególnych odmian zapraszamy do lektury tabeli z wyróżnionymi szczegółowymi informacjami o każdej z wersji.

Przegląd wersji podstawowych

Windows 7 Home Premium - zawiera zestaw funkcji, który z pewnością zadowoli każdego domowego użytkownika komputera. Wersja Home Premium została wyposażona w interfejs użytkownika z nowymi elementami wprowadzonymi w Windows 7 (funkcja Aero Peek, przyciąganie i wstrząsanie interfejsu Aero i inne), narzędzia do pracy w systemie Windows (narzędzie Wycinanie, centrum Windows Media Center, program Windows DVD Maker i inne) a także poszerzony komplet gier (Mahjong Titans, Internet Checkers, Internet Spades i inne).

Windows 7 Professional - zawiera wszystkie funkcje wbudowane w wersję Home Premium oraz dodatkowe funkcjonalności, z których skorzystają przede wszystkim przedsiębiorstwa oraz zaawansowani użytkownicy. Umożliwia m.in. podłączenie komputera do domeny, wykonywanie sieciowej kopii zapasowej, szyfrowanie w oparciu o system EFS, korzystanie z funkcji Zdalnego pulpitu jako komputer-host. Ponadto użytkownicy tej wersji systemu będą mogli skorzystać z tzw. trybu XP, czyli nowego trybu uruchamiania programów, które mają problemy z działaniem w Windows 7, a działały bez zarzutu na Windows XP.

Przegląd wersji specjalizowanych

Windows 7 Starter - edycja dostarczana wraz z nowymi komputerami niskobudżetowymi, jak netbooki, wyłącznie na licencji OEM (brak wersji pudełkowej). Zapewnia podstawową funkcjonalność systemu Windows 7, w tym ulepszony pasek zadań, listy szybkiego dostępu, Windows Media Player, Centrum Akcji, Kopia zapasowa i Przywracanie, Faksowanie i skanowanie. Brakuje wielu elementów, w tym środowska Aero wraz z jego udogodnieniami i nowymi efektami, aplikacji Windows Touch oraz centrum Windows Media Center i innych.

Windows 7 Ultimate/Enterprise - obie wersje nie różnią się funkcjonalnością, a sposobem aktywacji, który w przypadku edycji Enterprise obejmuje aktywację grupową. Zostały wyposażone w funkcje Windows 7 Professional oraz dodatkowe mechanizmy, w tym dostęp do sieci firmowej bez użycia VPN-u przez mobilnych użytkowników (DirectAccess), szybsze pobieranie plików z oddziałów (BranchCache), proste wyszukiwanie informacji w lokalizacjach sieciowych (Enterprise Search Scopes), ochrona danych na dyskach twardych komputera i przenośnych pamięciach (BitLocker i BitLocker To Go), możliwość zablokowania uruchamiania programu przez centralnie zarządzane Zasady Grupy (AppLocker), wielojęzyczny interfejs użytkownika MUI.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia