Visual Studio Code obchodził niedawno czwarte urodziny. Darmowe środowisko programistyczne (IDE) na systemy Windows, Mac i Linux osiągnęło niebywały sukces tak wśród indywidualnych deweloperów, jak i wielkich korporacji. Przykładowo jako domyślne środowisko wybrał go Facebook. VS Code obejmuje tym czasem kolejną architekturę, w którą celuje również Microsoft, a jest nią ARM.
Do tej pory VS Code można było uruchamiać tylko na Windows 7, 8 i 10 w architekturach 64-bit oraz 32-bit; na Linuksie (Debian, Ubuntu, Red Hat, Fedora, SUSE) w architekturze 64-bit oraz na macOS 10.10+. Microsoft tymczasem dodaje do tego nową platformę. Wersję dla Windows 10 on ARM można już przetestować w ramach wydania Nightly w Visual Studio Code Insiders, uruchamiając ją przykładowo na Surface Pro X.
#ARM people! It's time to try @code Insiders right now! Nightly builds starting today for Windows 10 on ARM, including background updates!🙋♂️I admit, this Surface Pro X is starting to convince me 🖊
— João Moreno (@joaomoreno) May 28, 2020
👉 Try it now: https://t.co/phkaKAIGzS
📞 Let us know your feedback as always! pic.twitter.com/KFAFQg5mWh
Wsparcie dla Windows 10 on ARM (Windows_NT arm64) oznacza, że program uruchamia się natywnie, z pominięciem wirtualizacji. Zoptymalizowane dla ARM wersje klasycznych aplikacji pisanych dla x86 i x64 działają płynniej i stabilniej. Jest to ważne szczególnie teraz, gdy na "mobilnych pecetach" ARM montowane są układy SoC o dość ograniczonej mocy obliczeniowej, ale za to z niższym zapotrzebowaniem na energię w porównaniu do typowych procesorów Intel czy AMD.