Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W tym odcinku To był tydzień z Microsoft przyglądamy się zmianom w jednym z podstawowych elementów interfejsu Windows, jakim jest menu Start. W ostatniej kompilacji Insider żegnamy się z dynamicznymi kafelkami i przyglądamy się nowemu designowi menu. Sprawdzamy też zmiany w widoku Alt + Tab, Panelu sterowania i Ustawieniach, OneDrive, programie Windows Insider i samym Windows 10. Nie przedłużając — zapraszamy do lektury!
Nowe kafelki w menu Start
Tydzień temu pisaliśmy o planowanym końcu ery dynamicznych kafelków w Windows 10. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Parę dni temu ukazała się nowa kompilacja 20161 w Dev Channel, w której menu Start doczekało się sporego odświeżenia. Nowy design usuwa kolorowe tła kafelków, które w połączeniu z nowoczesnymi ikonami sprawiały wrażenie niespójnych. Zamiast tego tła ikon są jednolite, półprzezroczyste i dopasowane do systemowego motywu. Jest to ostateczne odejście od stylu "flat" rodem z Windows 8. Na jednolitym — ciemnym lub jasnym — tle ikony w stylu Fluent prezentują się dużo lepiej.
Odświeżony design menu Start wygląda świetnie zarówno w ciemnym, jak i jasnym motywie. Jeśli jednak wolisz bardziej kolorowe motywy, w Ustawieniach > Personalizacja > Kolory > Pokaż kolor wiodący w następujących obszarach zaznacz Menu Start, pasek zadań i centrum akcji. Kolor wiodący pokryje również tło kafelków.
Przełączanie kart przeglądarki w widoku Alt + Tab
W tej samej kompilacji Dziesiątki wprowadzono karty Edge do widoku Alt + Tab. Każda z nich traktowana jest w nim jako oddzielna aplikacja. Przy dużej liczbie otwartych kart może to wprowadzić zamieszanie, dlatego jeśli nie chcesz widzieć podglądu wszystkich kart, możesz wybrać pokazywanie tylko 3 lub 5 ostatnich kart albo zupełnie wyłączyć ich wyświetlanie.
Kolejna strona Panelu sterowania przeniesiona do Ustawień
Od kilku lat Microsoft sukcesywnie przenosi zawartość Panelu sterowania do nowocześniejszej (jego zdaniem) aplikacji Ustawienia. Ostatnia zmiana w kompilacji 20161 dotyczy strony System, która trafiła do Ustawień > System > Informacje. Linki otwierane na stronie systemu w Panelu sterowania będą prowadziły do strony informacji w Ustawieniach. Ponadto informacje o urządzeniu można teraz wygodnie kopiować. Microsoft dodaje, że jeśli zależy nam na bardziej zaawansowanej kontroli rodem z Panelu sterowania, nadal znajdziemy je na stronie Informacje w Ustawieniach.
Obsługa dużych plików w OneDrive
Na użytkowników dysku w chmurze czeka w tym miesiącu (i następnych) sporo ulepszeń usprawniających synchronizację, przenoszenie, udostępnianie i ochronę plików. Microsoft powiększył limit wgrywanych plików z 15 GB do 100 GB dla wszystkich w OneDrive i SharePoint. Będzie to szczególnie przydatne dla użytkowników pracujących z dużymi, pojedynczymi plikami, takimi jak 3D, CAD i filmy w wysokiej jakości. Z innych ciekawych nowości warto wymienić doświadczenie udostępniania OneDrive, które zostanie zintegrowane z Teams, oraz ciemny motyw w przeglądarkowym OneDrive.
Jak odzyskać usunięte pliki? Nowe narzędzie od Microsoft
Utrata ważnych plików to prawdziwa katastrofa. Nie wszyscy jednak wiedzą, że opróżnienie kosza, tzw. trwałe usunięcie pliku lub nawet sformatowanie dysku twardego nie powodują, że plik faktycznie znika. O ile fragment pamięci, na którym występował, nie został nadpisany, istnieje szansa jego odzyskania. Teraz taką szansę daje również Microsoft, który wypuścił aplikację do przywracania plików w Windows.
Windows File Recovery wspiera wiele typów plików i umożliwia ich odzyskanie z dysku HDD lub SSD, ale też z pamięci przenośnych, takich jak pamięć aparatu, pendrive czy karta SD. Jako aplikacja wiersza poleceń pozwala dobrać parametry, dzięki którym odzyskamy cenne dane.
Nowe kanały Windows Insider mają już polskie nazwy
Dotychczasowy podział na kręgi okazał się przestarzały w stosunku do zmian, jakie zaszły w programie Windows Insider przez 5 lat od jego utworzenia. Z tego względu w zeszłym miesiącu kręgi zastąpiono kanałami, a wyznacznik częstotliwości — wyznacznikiem jakości buildów. Kanały mają już polskie nazwy i opisy, które można sprawdzić w Ustawieniach. Przypomnijmy, z jakich kręgów się wywodzą i jak brzmią nowe nazwy:
- Fast Ring i Skip Ahead > Dev Channel: Kanał deweloperów
- Slow Ring > Beta Channel: Kanał beta
- Release Preview Ring > Release Preview Channel: Kanał dla wersji zapoznawczej
Kto już zainstalował May 2020 Update?
Na koniec szybka statystyka od AdDuplex. Firma jak zwykle sprawdziła udziały poszczególnych wersji Windows 10 na grupie kontrolnej ok. 150 tysięcy PC. To pierwsza taka analiza od premiery May 2020 Update, dzięki której dowiemy się, jaki procent użytkowników Dziesiątki pobrał już najnowszą aktualizację.
Jak widać, May 2020 Update nie zaliczył wybitnie mocnego startu, jak to bywało w aktualizacjach sprzed kilku lat. Wszystko jednak przed nim. Wraz z usuwaniem potencjalnych przeszkód, takich jak problemy ze zgodnością sprzętu i oprogramowania, Microsoft będzie proponował bezpieczną aktualizację większym grupom użytkowników.
To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Śledźcie nas na CentrumXP.pl oraz na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w następnym tygodniu!