Drodzy Czytelnicy i Widzowie! Witajcie w kolejnym odcinku To był tydzień z Microsoft. Ostatnie dni zostały zdominowane przez konferencję Microsoft Build 2020, z której mamy dla Was sporo zapowiedzi i prezentacji. Wybraliśmy te najciekawsze. Zobaczycie m.in. nową aplikację Microsoft Lists, nowości w Microsoft Edge, Microsoft PowerToys i Windows Terminal, ewolucję Fluent Design System oraz superkomputer zbudowany przez Microsoft. Zapraszamy do czytania i oglądania!
Microsoft zbudował piąty najpotężniejszy superkomputer na świecie
Microsoft we współpracy z OpenAI oddał do użytku superkomputer hostowany w Azure, którego jego rolą jest trenowanie modeli AI na dużą skalę. Składa się on z 285 tysięcy rdzeni CPU, 10 tysięcy GPU i oferuje łączność sieciową 400 Gb/s na każdy serwer GPU. W odróżnieniu od wielu klasycznych rozwiązań pozwala on szkolić modele AI ze zdolnością do wykonywania całej gamy działań w tym samym czasie.
Jak powiedział Kevin Scott z Microsoft, infrastruktura ta pozwoli budować "nowe aplikacje, które dzisiaj nawet trudno sobie wyobrazić". Następna generacja modeli AI także będzie miała tę zaletę, że wystarczy wytrenować je raz z użyciem ogromnego zestawu danych i zasobów superobliczeniowych. Aby wykonywały zróżnicowane zadania, wystarczy je "dostroić". Obie firmy wierzą, że superkomputer stanowi ważny krok w pracach nad Artificial General Intelligence (AGI), czyli pozbawioną ograniczeń sztuczną inteligencją ogólną.
Microsoft Lists - nowa aplikacja do organizowania pracy
Portfolio aplikacji pakietu Microsoft 365 rozszerza się o nową aplikację Microsoft Lists. Ma ona wspomagać śledzenie informacji i organizowanie pracy. "Listy" są proste, inteligentne i elastyczne, pozwalają trzymać rękę na pulsie w najważniejszych sprawach zespołu, śledzić problemy, aktywa, ustalone porządki, kontakty, zapasy i nie tylko. Aplikacja oferuje personalizowane widoki, inteligentne zestawy i alerty, które utrzymują wszystkich w synchronizacji. Dzięki gotowym szablonom można rozpoczynać listy online, w nowej aplikacji mobilnej lub bezpośrednio w Microsoft Teams.
Microsoft Lists integruje się także z Microsoft Teams, gdzie będziemy mogli współpracować nad listami, używając elastycznych widoków siatki, kart i kalendarza. Będziemy mogli zarówno dodać istniejącą listę do kanału Teams, jak i utworzyć nową listę bezpośrednio w Teams oraz czatować o poszczególnych elementach listy. Integracja ta jest aktualnie rozwijana, a jej wydanie publiczne Microsoft planuje na ostatni kwartał tego roku.
Windows Terminal 1.0 już ogólnodostępny
Przez ostatni rok Windows Terminal zaliczył sporo gorących aktualizacji, które wprowadziły m.in. widok kart, podział na panele, renderowanie z akceleracją GPU, nieskrępowane opcje personalizacji i kontrybucje społeczności, takie jak choćby obrazy i GIF-y w tle czy oldschoolowy "tryb CRT". W tym tygodniu Microsoft ogłosił ogólną dostępność (GA) Terminala w wersji 1.0.
Oprócz wydania ogólnodostępnego Terminal będzie także udostępniany dodatkowym kanałem — Windows Terminal Preview, przypominającym nieco wydania Insider. Obie wersje będą aktualizowane co miesiąc. Program można już pobrać z Microsoft Store i GitHub.
Microsoft Fluid Framework w Outlook i Office.com
„Płynny Framework” usuwa bariery między aplikacjami i sprawia, że współpraca z różnych miejsc staje się bezproblemowa. Składniki Fluid pozostają aktualne niezależnie od aplikacji Office, w których są hostowane. W przeciwieństwie jednak do dokumentów składniki są wstawiane i renderowane na miejscu. Nie klikamy ich, aby przejść do nowej karty w przeglądarce. Składnik zobaczymy zawsze w jego kontekście i możemy natychmiast zacząć go edytować. Aby lepiej zrozumieć istotę działania frameworka, zachęcamy do obejrzenia prezentacji:
Składniki te pokazują, co jest możliwe z Fluid Framework — współpraca wykraczająca poza pojedynczy dokument. Z biegiem czasu framework będzie dalej ewoluował, a wsparcie dla jego komponentów pojawi się w kolejnych aplikacjach, m.in. Microsoft Teams.
Sporo nowości dla użytkowników Microsoft Edge
Przeglądarka otrzyma nowe funkcje dla deweloperów webowych, pracowników, profesjonalistów IT, ale też i oczywiście dla codziennych użytkowników.
Najważniejsze nowości zmierzające do Edge:
- Kolekcje integrują się z Pinterest
- Eksportowanie kolekcji do Onenote
- Szybkie wyszukiwanie w panelu bocznym
- Nowe opcje synchronizacji i personalizacji
- Bezpieczeństwo danych dzięki Windows Information Protection
- Łatwe przechodzenie między profilami
- Microsoft Search w Bing — wyniki służbowe w jednym miejscu
- Łatwiejsze wyszukiwanie rozszerzeń Microsoft Edge
- Lepsza integracja aplikacji PWA w Windows 10
Dokładny opis tych nowości znajdziecie w naszym artykule.
Mapowanie klawiszy i launcher aplikacji w Microsoft PowerToys
W zeszłym roku Microsoft reaktywował PowerToys, aplikację pamiętającą jeszcze czasy legendarnego Windows 95, która zapewniała narzędzia niedostępne w samym systemie. Nazwać je możemy narzędziami dla zaawansowanych użytkowników lub też tych bardziej wymagających. Najnowsze wydanie v0.18.0 zawiera PowerToys Run, nowy launcher z szybką wyszukiwarką aplikacji, oraz Keyboard Manager, szybki sposób na przemapowanie klawiatury.
Wbudowana wyszukiwarka, którą otworzymy skrótem Win + Spacja, zapewnia chyba najszybszy możliwy dostęp do aplikacji w Windows. Menedżer klawiatury pozwala z kolei przypisać klawiszom lub skrótom inne klawisze lub skróty. Aplikacja w nowej wersji jest już dostępna do pobrania.
Edge działa już na Linuksie. Pokazał go Microsoft
Microsoft lubi od czasu do czasu zaskoczyć, jak gdyby nigdy nic pokazując w akcji rzeczy, o których istnieniu mogliśmy tylko dywagować. W przypadku Edge wiadomo było, że wersja na systemy Linux dostała zielone światło, ale dotąd nikt jej nie widział. Aż tu nagle przeglądarka uruchomiona na Ubuntu pokazała się podczas jednej z sesji Microsoft Build 2020.
Edge w swojej drugiej, opartej na Chromium odsłonie stał się pierwszą wieloplatformową przeglądarką Microsoftu. Jej wydania znajdziemy na Windows 10, 8.1, 7, Server (od 2008 R2 wzwyż), macOS, Androidzie i iOS. W planach (jak się okazało, całkiem realnych) jest też wersja na Linuksa. Właśnie po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć ją w akcji, uruchomioną na dystrybucji Ubuntu. Edge może być drugą aplikacją Microsoftu (po Teams wydanym w grudniu 2019 roku), która ukaże się na tej platformie.
Fluent UI na nowej animacji
Na koniec coś miłego dla oka. W niedawnym artykule Microsoft dość szczegółowo opisywał istotę działania i dalszą ewolucję Fluent UI, kolekcji frameworków, które zapewniają spójny interfejs jego aplikacjom na różnych platformach. Ciekawe przykłady jego działania można obejrzeć na pięknej animacji.
Na tym kończymy przegląd wydarzeń z minionego tygodnia. Dzięki, że byliście z nami. Trzymajcie się i do zobaczenia następnym razem!