Tworzenie prezentacji wbrew pozorom może być stresujące. Czy w prezentacji uda nam się zawrzeć nasz komunikat? Czy będziemy potrafili odpowiednio ją zaprezentować? W końcu samo wyświetlenie slajdów to dopiero połowa sukcesu. Aby użytkownicy mogli z większą pewnością odpowiedzieć na te pytania twierdząco, Microsoft zaczął parę lat temu wzbogacać PowerPointa o funkcje AI, czego efektem jest PowerPoint Designer. Wtyczka, pozwalająca stworzyć wysokiej jakości slajdy w zaledwie kilka sekund, zaliczyła właśnie znaczący kamień milowy, a Microsoft ogłasza jej nowe funkcje.
Miliard slajdów stworzonych z pomocą PowerPoint Designer
Dzisiejszy kamień milowy, którym chwali się Microsoft, w zasadzie nie jest tak dzisiejszy. Miliard slajdów stworzonych z pomocą wtyczki został przekroczony już w kwietniu tego roku. Designer każdego dnia oferuje użytkownikom PowerPointa miliony sugestii. Gdy użytkownik wybierze którąś z nich, licznik się przekręca, dlatego Microsoft zna dokładną liczbę. Jak to wyglądało od uruchomienia Designera w 2016 roku, można prześledzić na wykresie:
Designer współpracuje teraz z szablonami naszej marki
Wielu klientów prosiło o możliwość obsługi szablonów z ich własnym brandingiem. Dzięki pojawieniu się takiej opcji firmy mogą teraz korzystać z rekomendacji Designera zawierających ich znaki firmowe i zgodnych z ich identyfikacją wizualną.
Designer przy pomocy sztucznej inteligencji wybiera szablony najlepiej pasujące do zawartości, inteligentnie przycina obrazy i rekomenduje pasujące ikony i grafiki. Organizacje mogą projektować własne szablony i wdrażać je dla swoich użytkowników. Funkcja jest już dostępna dla Office 365 Insiderów na Windows 10 i Mac.
Gotowe pomysły tematyczne podsuwane przez Designera
Dla tych, którzy nie mają szablonów z własnym brandingiem, Designer może podsunąć pomysły tematyczne (Design Ideas). Dzięki nim rozpoczęcie prezentacji właściwie od zera staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Gdy otworzymy pustą prezentację i wprowadzimy pierwsze słowa do slajdu, Designer zarekomenduje wybór wysokiej jakości fotografii nawiązujących do tego tekstu, a także całe kompozycje i kolorystyki. Proponowane grafiki są w pełni licencjonowane do użytku komercyjnego, dzięki czemu nie musimy obawiać się o prawa autorskie.
Designer przedstawi omawiane kwestie w odpowiedniej perspektywie
Prezentowanie abstrakcyjnych danych na slajdach może być wyzwaniem - zwłaszcza dla odbiorców, dla których "30 tys. stóp" albo "652,232 km²" mogą być wartościami trudnymi do wyobrażenia. Microsoft Research przeprowadził badania, z których wynika, że dodanie łatwych do powiązania odniesień ułatwia zrozumienie informacji i pomaga je zapamiętać. Teraz tą możliwość posiadł PowerPoint Designer.
Designer skorzystał z integracji z Perspective Engine autorstwa Microsoft Research. Dzięki temu rozpoznaje on duże liczby na slajdach, które mogą być trudne w interpretacji, i automatycznie proponuje rozszerzenie tekstu o korespondującą perspektywę. Tym sposobem "30 tys. stóp" staje się wysokością, na której latają samoloty komercyjne, a "652,232 km²", czyli powierzchnia Afganistanu, dla widzów z USA staje się mniej więcej połową powierzchni Teksasu. Podpowiedzi korzystające z tego silnika są już automatycznie proponowane przez Designera i udostępniane subskrybentom Office 365. Funkcjonalność działa na razie tylko w języku angielskim.
Przećwicz prezentację z wirtualnym coachem
Ćwiczenia i wysłuchiwanie feedbacku pomogą nam stać się lepszym prezentującym. Wkrótce użytkownicy PowerPointa będą mogli poprawić swoje umiejętności dzięki nadchodzącej funkcji Presenter Coach. W oparciu o badania akademickie i terenowe Microsoft zintegrował najlepsze praktyki prezentacyjne z wirtualnym coachem, by pomagać ludziom prowadzić efektywniejsze prezentacje.
Funkcjonalność ta pozwala wejść w tryb próby i w trakcie naszego przemawiania wyświetla nam wskazówki na ekranie. Dotyczą one m.in. języka inkluzywnego, słów-wypełniaczy czy słów, które mogą być niezręczne w różnych kulturach - podobne funkcje debiutowały już wcześniej w Word. Coach da nam również znać, jeśli będziemy czytać ze slajdu, co jest częstym błędem. Na koniec każdej sesji próbnej otrzymamy szczegółowy raport. Presenter Coach zadebiutuje w przeglądarkowym PowerPoint latem tego roku.