W tym tygodniu Microsoft świętuje pierwsze urodziny Microsoft Teams, dzieląc się wnioskami, statystykami i... zapowiedziami nowych funkcji. My zebraliśmy je wszystkie niczym Pokemony, by podzielić się tym zestawieniem z Czytelnikami CentrumXP. Za chwilę dowiecie się, ilu użytkowników ma obecnie Teams, ile organizacji go używa, ile stworzono w nim zespołów, w ilu krajach działa i nie tylko. Sprawdzimy też wreszcie, jakie aktualizacje dla Teams szykuje Microsoft.
Zaczynamy od interesujących wglądów, które Microsoft uzyskał w ciągu pierwszego roku dostępności Teams. Okazuje się, że z aplikacji korzysta dziś 200 tysięcy organizacji ze 181 krajów i w 39 wersjach językowych. Wśród nich znajdziemy takich gigantów, jak A.P. Moller–Maersk, ConocoPhillips, Macy’s, NASCAR, Navistar, RLH Corporation, Technicolor czy General Motors, ale też całe mnóstwo malutkich firm. Dowiadujemy się ponadto, że 70% klientów Skype dla Firm używa też Teams, że przez ostatni rok stworzono w Teams ponad 3 miliony zespołów i że 60% użytkowników Teams mieszka poza USA.
Czas na zapowiedzi nowych funkcji, które do Teams mają trafić w tym roku:
- Zapisywanie spotkań w chmurze: Teams wkrótce pozwoli rejestrować spotkania w chmurze, dodając automatycznie transkrypcję i oznaczenia czasowe, pozwalając wszystkim członkom zespołu czytać napisy, wyszukiwać dane momenty spotkania po słowach, które w nich padają, i odtwarzać wszystkie części spotkania. W dalszej przyszłości Microsoft planuje dodać do tego rozpoznawanie twarzy, by na tej podstawie można było przypisać wypowiedzi do konkretnych uczestników spotkania.
- Tłumaczenia wiadomości: osoby mówiące w różnych językach będą mogły komunikować się bez barier dzięki tłumaczeniom postów na kanałach i w czacie.
- Obsługa Teams za pomocą Cortany: użytkownicy Teams zyskają możliwość obsługi aplikacji za pomocą poleceń głosowych wydawanych Cortanie za pośrednictwem nie tylko komputerów i telefonów, ale i urządzeń VoIP i sprzętu konferencyjnego. By dodać osoby do spotkania, dołączyć do niego lub wykonać połączenie, wystarczy o to poprosić cyfrową asystentkę.
- Rozmycie tła w połączeniach wideo: rozmycie tła będziemy mogli włączyć, by skierować uwagę naszych rozmówców na naszą osobę, a nie na to, co dzieje się w tle.
- Czujnik zbliżeniowy dla spotkań Teams: funkcja ta umożliwi wykrycie i dodanie znajdującego się w pobliżu Skype Room System do dowolnego spotkania.
- Udostępnianie zawartości z telefonu: uczestnicy spotkania będą mogli udostępniać transmisję wideo na żywo, zdjęcia lub ekran swoich urządzeń mobilnych.
Oprócz nowości stricte funkcjonalnych Microsoft poinformował o dostępności Teams na całym spektrum urządzeń komunikacyjnych i konferencyjnych, wliczając w to:
- Urządzenia Microsoftu: na czele z Microsoft Surface Hub.
- Systemy dla sal konferencyjnych: do dotychczasowej grupy partnerów w postaci Logitech, Crestron i Polycom dołączają Lenovo i HP.
- Połączenia z istniejącym sprzętem: Teams certyfikuje teraz nowe rozwiązania od BlueJeans, Pexip i Polycom, by umożliwiać współpracę na poziomie spotkań między Teams i wcześniejszym sprzętem.
- Stacje telefonów komórkowych: nowe stacje od Plantronics łączą doświadczenie Teams ze możliwościami telefonu stacjonarnego.
Microsoft nakreśla też temat rosnącego ekosytemu aplikacji współpracujących z Teams, w którego skład wchodzą m.in. Adobe Creative Cloud, Hootsuite, InVision, Polly, SurveyMonkey, Trello, Wrike, Zoom.ai i dziesiątki innych. Na koniec warto jeszcze rzucić okiem na wideo, które firma przygotowała z okazji pierwszych i z pewnością nie ostatnich urodzin Teams.