Narzędzie Kontrola Rodzicielska znacząco ułatwia zarządzanie dostępem do gier. Po wybraniu użytkownika z sekcji Ustawienia systemu Windows w oknie Kontrola użytkowników klikamy kontrolkę Gry. Na wstępie zaznaczamy czy użytkownik w ogóle może korzystać z gier. Kolejny etap polega na ustawieniu klasyfikacji. Klikamy Ustaw klasyfikację gier. Możemy nakazać narzędziu, aby w przypadku gry bez klasyfikacji zablokowała do niej dostęp bądź zezwoliła. Czas na wybór klasyfikacji, jaką muszą posiadać gry, aby użytkownik mógł ich używać. Na liście znajdziemy kategorie wiekowe zdefiniowane przez organizację ESRB. Klikamy pole wyboru odpowiedniej klasyfikacji dostosowanej do wieku dziecka - możemy zaznaczyć tylko jedną. W części Zablokuj te typy zawartości możemy wybrać konkretną zawartość, np. przemoc, wulgarny język. Dzięki tej opcji stworzymy osobisty poziom klasyfikacji. Zmiany potwierdzamy przyciskiem OK W głównym oknie Kontrola gier w części drugiej po zapisaniu zmian pojawią się na liście ustawione klasyfikacje, co jest potwierdzeniem poprawnej konfiguracji tego modułu.
Zablokować możemy również konkretne tytuły zainstalowane na komputerze. W tym celu klikamy Zablokuj określone gry lub zezwól na nie. Po chwili pojawi się lista zainstalowanych gier, które znajdują się w folderze Gry. Pod tytułami znajdują się dane o klasyfikacji. Co one oznaczają?:
- Ec - dla małych dzieci,
- E - dla każdej grupy wiekowej,
- E10+ - dla każdej osoby powyżej dziesiątego roku życia,
- T - dla nastolatków,
- M - dla dorosłych.
Na liście nad polami wyboru znajdują się trzy kategorie: Ustawienie klasyfikacji użytkownika, Zawsze zezwalaj oraz Zawsze blokuj. Jeśli mimo ustawionej klasyfikacji chcemy zablokować dany tytuł wybieramy ostatnią opcję, zaś jeżeli odblokować - drugą. Aby zmiany zostały zapisane klikamy OK, a następnie w głównym oknie ponownie OK.