Foldery skompresowane

Foldery skompresowane

Autor: Adam Myszkowski

Opublikowano: 2/6/2010, 12:00 AM

Liczba odsłon: 14941

Skompresowane archiwa .zip są jednym z najbardziej rozpowszechnionych formatów plików, zwłaszcza w Internecie. Dzięki nim możemy przesyłać duże pliki i zbiory wielu plików zmniejszone nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do oryginału. Archiwa .zip sprawdzają się również świetnie jako pliki kopii zapasowych. Już od kilku edycji systemu Windows, Microsoft umieszcza w nim funkcję Foldery skompresowane. Jest to nic innego, jak wbudowana obsługa archiwów w formacie .zip, która nie wymaga żadnego programu zewnętrznego do otwierania i tworzenia takich plików. Przyjrzyjmy się, jak w praktyce tworzyć, otwierać i modyfikować takie archiwa.

Zacznijmy od utworzenia folderu skompresowanego. Gdy chcemy skompresować pojedynczy folder, lub plik, wystarczy kliknąć go prawym przyciskiem myszki i z menu kontekstowego wybrać polecenie Wyślij do i Folder skompresowany (zip). Windows 7 automatycznie rozpocznie tworzenie folderu skompresowanego i po zakończeniu procedury podświetli plik tak, byśmy mogli od razu zmienić ewentualnie jego nazwę.

Do utworzonego już folderu skompresowanego możemy dodawać nowe pliki i foldery, klikając i przeciągając je bez zwalniania przycisku myszki na ikonę danego folderu skompresowanego. Możemy także otworzyć taki folder i w ten sam sposób przenieść nowe pliki i foldery.

Tworzenie folderu skompresowanego

Aby wypakować skompresowane pliki z folderu skompresowanego, klikamy prawym przyciskiem myszki ikonkę takiego folderu i z menu kontekstowego wybieramy Wyodrębnij wszystkie. Pojawi się nowe okno kreatora, w którym proszeni będziemy o wybranie miejsca, do którego mają być wypakowane pliki (można wpisać bezpośrednio ścieżkę dostępu, lub skorzystać z przycisku Przeglądaj i wskazać miejsce, do którego mają być wyodrębnione pliki). Zaznaczenie opcji Pokaż wyodrębnione pliki po zakończeniu spowoduje otworzenie folderu z wyodrębnionymi plikami po zakończeniu operacji. Inną metodą (jedyną, gdy nie chcemy wyodrębniać wszystkich, a tylko parę plików i folderów) jest otworzenie folderu skompresowanego poprzez dwukrotne kliknięcie jego ikonki i przeciągnięcie plików z niego do otworzonego okna wybranego foldera. Pliki i foldery zostaną wyodrębnione automatycznie.

Funkcja Foldery skompresowane nie ma niestety opcji konfiguracyjnych w stylu określania stopnia kompresji, czy dodawania danych naprawczych, jednak do podstawowych zastosowań jest jakąś alternatywą dla zewnętrznych programów archiwizujących.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia