Wiele wskazuje na to, że praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Przynajmniej w niektórych branżach. W dobie pandemii wielu pracodawców przekonało się, że pracownicy na home office mogą być tak samo wydajni jak w biurze, a przy tym są bardziej zadowoleni, nie tracąc czasu np. na dojazdy do siedziby firmy. Jak na pracę zdalną zapatruje się Kodeks pracy? Kto może korzystać z tego udogodnienia? Te i inne kwestie dotyczące home office poruszymy w naszym artykule.
Praca zdalna w dobie pandemii
Jednym z pierwszych zaleceń, kiedy na świecie wybuchła pandemia koronawirusa, było wprowadzenie pracy zdalnej wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe. To poskutkowało wysłaniem pracowników wielu branż do pracy w domu. W większości były to korporacje, urzędy, firmy IT itp. Kwestia pracy zdalnej została uregulowana w tzw. ustawie covidowej z marca 2020 r. Zgodnie z jej zapisami pracodawcy mają prawo wysłać pracowników na home office w trakcie obowiązywania stanu epidemicznego lub stanu epidemii oraz do 3 miesięcy po ich ustaniu. To wymusiło na pracodawcach większą elastyczność w podejściu do sposobu pracy, a przedłużająca się pandemia pokazała, że home office może pozostać z nami na dłużej niż tylko na okres pandemii, bo zwyczajnie taki system się sprawdza.
Praca zdalna a Kodeks pracy
Poza wspomnianą wyżej tzw. ustawą covidową rząd pracuje nad uregulowaniem kwestii pracy zdalnej w Kodeksie pracy. Nowe przepisy mają zostać przyjęte w pierwszym półroczu 2022 r., a więc już niedługo. Zastąpią one obecne uregulowania o telepracy. Pojawiają się informacje, że wśród nich będą zapisy, że praca zdalna ma obowiązywać zarówno na wniosek pracodawcy, jak i pracownika; pracownik musi wskazać miejsce, gdzie będzie wykonywał pracę zdalną; pracodawca będzie miał możliwość skontrolowania pracownika we wskazanym miejscu pracy; pracodawca będzie zobowiązany pokryć koszty home office w danym miejscu, chodzi tu o serwisowanie, eksploatację i konserwację narzędzi pracy, ale też koszty energii elektrycznej i koniecznych usług telekomunikacyjnych. To z kolei ma być uregulowane w wewnętrznych regulaminach firm.
Prawdopodobnie w przepisach pojawi się także informacja o tym, że pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom zajmującym się osobami niepełnosprawnymi oraz kobietom w ciąży.
Praca zdalna przestaje być benefitem
Przedłużająca się pandemia pokazała, że praca zdalna, która kiedyś była benefitem wymienianym w ogłoszeniach o pracę, stała się codziennością, a nie korzyścią. Obecnie wiele firm oferuje taki system pracy lub model hybrydowy, np. 2 dni w biurze, 3 dni w domu. To w znaczny sposób zwiększa możliwości rekrutacyjne dla pracodawców. Poszukiwanie pracowników bez określania lokalizacji, umożliwia zatrudnienie wybitnych specjalistów w określonych branżach. Jeśli dana osoba w 100% wywiązuje się z określonych obowiązków, to nie ma znaczenia, czy pracuje z Warszawy, czy nawet z innego kraju. Liczy się efekt, a nie sposób, w jaki się go osiąga.
Kto może pracować na home office?
Praca na home office dotyczy określonych branż, nie każdy może ją wykonywać. Są zawody, które wyjątkowo jej sprzyjają i jest ich coraz więcej. Home office staje się codziennością w korporacjach, firmach świadczących usługi IT, agencjach marketingowych, a nawet w niektórych urzędach. Zdalnie lub hybrydowo najczęściej pracują programiści, graficy, tłumacze, redaktorzy, korektorzy, copywriterzy, pozycjonerzy, księgowi czy korepetytorzy. Lista zawodów, w których praca zdalna jest mile widziana, stale się zwiększa i wydaje się, że ten trend w najbliższych latach się utrzyma.
Plusy i minusy pracy zdalnej
Praca na home office to zarówno plusy, jak i minusy, dotyczy to tak samo pracodawców i pracowników. Wśród korzyści dla pracodawców najczęściej wymienia się oszczędności. Nie ma konieczności utrzymywania biur, z części można zrezygnować, a jeśli stosowany jest model hybrydowy, ponoszone są mniejsze koszty zużycia energii elektrycznej czy wody. Zaletą jest też możliwość zatrudnienia wysokiej klasy specjalistów, którzy pewnie nie zasililiby szeregów naszej firmy ze względu na konkretną lokalizację.
Wśród minusów wymienia się natomiast brak osobistego kontaktu z pracownikami, co może utrudnić, chociażby integrację. Warto więc zadbać o regularne spotkania lub wyjazdy integracyjne, by poznać się bliżej i wiedzieć, z kim się pracuje. Niektórzy pracodawcy obawiają się również tego, że na pracy zdalnej nie mogą sprawować pełnej kontroli nad pracownikami, co jednak można rozwiązać, chociażby systemem raportowania.
A jakie korzyści z home office ma pracownik? Głównie wymienia się więcej czasu. Dojeżdżając do biura, tracimy czas na sam transport, szczególnie kiedy nie korzystamy z samochodu. Problem znika, gdy zaraz po wstaniu z łóżka możemy od razu zacząć pracę. Home office to też świetny sposób pracy dla osób, które lubią ciszę, a nie mogą się skupić podczas pracy w biurze na open space, gdzie bywa głośno. Praca zdalna daje więc większy komfort i sprawia, że zaoszczędzony na dojazdy czas można wykorzystać na rozwój, hobby lub zwyczajnie spędzić go z rodziną, zamiast stać w korkach.
Są oczywiście też minusy. Home Office to praca dla osób, które nie mają problemów z samodyscypliną. Potrafią pracować w określonych godzinach i nie mają kłopotów, żeby się do tego zmobilizować. Problemem może być też brak kontaktu z innymi ludźmi. Spotkania przed kamerką niestety tego nie zastąpią. Niektórzy mogą mieć też problemy z work-life-balance, tzn. będą poświęcać na pracę znacznie więcej czasu niż kiedy pracowały w biurze, a to może powodować większe zmęczenie, szybsze wypalenie, ale też osłabienie więzi z bliskimi. Jeśli tak się dzieje, warto rozważyć pracę w modelu hybrydowym, który pozwoli zachować zdrowy balans między pracą a życiem osobistym.
CentrumXP - więcej niż licencje
Czy wiesz, że w Sklepie CentrumXP znajdziesz nie tylko licencje Microsoft, ale także nowoczesne usługi oraz szkolenia zaprojektowane z myślą o dynamicznie rozwijającym się biznesie? Zespół ekspertów z CentrumXP & Onex Group pomoże Twojej firmie m.in. w wykonaniu migracji skrzynek pocztowych do Exchange Online i skonfigurowaniu domeny w Microsoft 365, a także przeprowadzi kompleksowe szkolenie z wykorzystania usług i aplikacji Microsoft 365. Sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie indywidualne rozwiązanie.
Źródło: opracowanie własne.