Windows Server ma już 20 lat

Windows Server ma już 20 lat

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/28/2016, 10:55 PM

Liczba odsłon: 2876

Microsoft świętuje dziś 20 rocznicę urodzin Windows Server. Z tej okazji powstała nowa strona z interaktywną historią systemu. Poprowadzi nas ona przez wszystkie ery serwerowego wydania "Okienek". Zaczniemy od roku 1996, kiedy serwery zaczynały stawać się dostępne dla masowego odbiorcy, przejdziemy przez erę centrów danych i aplikacji serwerowych, a skończymy na czasach współczesnych, gdy pierwsze skrzypce odgrywa chmura.

Pierwszy okres przypada na lata 1996-2000, kiedy to Windows NT 4.0 Server wszedł w środowisko zdominowane przez systemy Unix. Oparty na jądrze NT system był jednym z pierwszych w historii Microsoft, który posiadał przyjazny i intuicyjny interfejs użytkownika. Dzięki niemu wiele firm mogło korzystać z serwerów plików, drukarek czy aplikacji. Był to czas, w którym słynny girlsband Spice Girls wydał swój największy przebój Wannabe, a w Japonii ukazały się na GameBoya pierwsze gry z serii Pokemon: Red, Green i Blue.

Wraz z nadejściem Windows 2000 Server rozpoczyna się era scentralizowanego zarządzania w przedsiębiorstwach. Najważniejsze cechy tego wydania to większy poziom skalowalności, dostępności i niezawodności, a także nowe funkcje - Active Directory, zasady grupy, zasady bezpieczeństwa na poziomie firmy, a także scentralizowane grupy i uprawnienia. System debiutował w okresie, gdy problem Y2k spędzał sen z powiek administratorom i użytkownikom. Nie nastąpił jednak żaden kryzys, a serwery z całego świata wciąż działały, powoli szykując się na nowy okres.

Kolejny kamień milowy wiąże się z systemem Windows Server 2003, który wniósł Visual Basic w nowoczesną erę zarządzania kodem poprzez .NET Framework. Możliwe stało się pisanie natywnych aplikacji w odpowiedzi na potrzeby firm. Tak powstały podwaliny, które otworzyły drzwi dla wielu deweloperów ASP.NET, VB.NET i C#. Wkrótce powstała nowa wersja systemu - Windows Server 2003 R2, która rozszerzyła jego możliwości o wirtualizację i interoperacyjność. Pierwsze kroki stawiał wówczas także Project Monad, który przerodził się później w PowerShell. Okres ten wiążemy m.in. z premierą Xbox 360.

Nieco bardziej współczesny okres w historii Windows Server przypada na lata 2009-2013, które Microsoft nazywa erą centrów danych. Windows Server 2008 wprowadził Server Core - niewielka i lekką wersję systemu o sporej mocy obliczeniowej. Wydanie to było powiązane z jądrem hyperwizora Viridian, które stało się podstawą dla Hyper-V, zapewniającego firmie pierwszorzędne rozwiązanie w zakresie wirtualizacji sprzętowej. Windows Server 2008 był też ostatnim 32-bitowym wydaniem serwerowym w historii Microsoft. Z okresu tego pamiętamy choćby odejście Billa Gatesa ze stanowiska CEO Microsoft. Następnie wydany został - już w architekturze 64-bit - Windows Server 2008 R2. Microsoft prezentuje pierwsze rozwiązanie z segmentu private cloud z Microsoft System Center i Dynamic Datacenter Toolkit. Świat szaleje na punkcie Avatara. Rozpoczyna się też wielki boom na aplikacje mobilne.

Następne wielkie wydanie wchodzi na rynek w czasach, gdy użytkownicy Snapchata przesyłają średnio 20 milionów zdjęć dziennie. Windows Server 2012 otwiera drzwi każdej aplikacje w każdej chmurze. Daje to ogromne możliwości budowania aplikacji i witryn na-żądanie, w chmurze oraz w środowisku hybrydowym. Druga wersja Windows Server 2012 - R2 - wprowadza dodatkowe funkcjonalności, zwłaszcza w obszarze wydajności centrów danych, rozszerzonego wsparcia dla heterogenicznych centrów oraz Linuksa.

Rok 2016 to nadejście Windows Server 2016. Chmura jest użytkowana masowo, nie tylko przez firmy, ale i użytkowników prywatnych. Nowe wydanie systemu wspomaga przedsiębiorstwa w migracjach do chmury i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa w odniesieniu tak do natywnych aplikacji w chmurze, jak również do tradycyjnych środowisk.

Na tym kończy się najnowsza historia Windows Server. Koniecznie zerknijcie też na wspomnianą prezentację na stronie www.20yearsofwindowsserver.com/.

Źródło: http://www.winbeta.org/news/windows-server-turns-20-years-old

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia