Uruchamianie systemów na urządzeniach zupełnie do tego niezaprojektowanych to sztuka sama w sobie. W ostatnich latach takie wysiłki były często zorientowane na Windows 10. Udało się go uruchomić i doprowadzić do względnej funkcjonalności m.in. na flagowych Lumiach z Windows 10 Mobile. Tymczasem moderzy wzięli na warsztat Windows 11.
Google wypuścił niedawno deweloperską wersję zapoznawczą (developer preview) Androida 13. Jednemu z hakerów udało się wykorzystać funkcjonalność Kernel-based Virtual Machine (KVM), aby z powodzeniem uruchomić Windows 11 na smartfonie Google Pixel 6. Android 13 to spory krok w ewolucji bezpieczeństwa i stabilności, ale też świetny system mobilny, pozwalający użytkownikom smartfonów na dobre wejść w świat maszyn wirtualnych.
And here's Windows 11 as a VM on Pixel 6 https://t.co/0557SfeJtN pic.twitter.com/v7OIcWC3Ab
— kdrag0n (@kdrag0n) February 13, 2022
Do tej pory użytkownicy Androida korzystali już z VM, ale teraz Google próbuje wykorzystać KVM do zestandaryzowania tego procesu. W teorii powinno to zredukować czy nawet wyeliminować nadmierną fragmentację jądra (kernela). Gigant wyszukiwarek udostępnia najnowszą iterację "protected KVM" (pKVM). Ma być ona bezpieczniejsza i przede wszystkim pochodzić bezpośrednio od Google, co przełoży się na lepszą niezawodność i stabilność.
Booting Windows, logging in, using it a bit pic.twitter.com/r1ws0WFxOg
— kdrag0n (@kdrag0n) February 14, 2022
Deweloper webowy i androidowy, kdrag0n, załadował Windows 11 właśnie wewnątrz maszyny wirtualnej. Rozlegle korzystał z możliwości KVM, dostępnych w deweloperskiej wersji zapoznawczej Androida 13. A skoro udało się z Windowsem, to kolejnym benchmarkiem powinien być oczywiście... Doom!
Yes, it runs Doom (connecting to the phone's Windows VM from my computer for keyboard input) pic.twitter.com/6PORUnJk8m
— kdrag0n (@kdrag0n) February 14, 2022
Maszyny wirtualne umożliwiają skonfigurowanie środowiska do uruchamiania różnych systemów operacyjnych. Wersja, na której pracuje kdrag0n, nie jest systemem Windows na ARM (WoA). Jest to raczej wersja standardowa dostępna dla procesorów Intel lub AMD.