Word, jak sama nazwa wskazuje, pozwala nam pracować ze słowem, a to możemy przekazać zarówno z klawiatury, jak i głosowo. W zależności od preferencji niektórym łatwiej przychodzi mówienie niż pisanie. Word pozwala pisać głosem dzięki funkcji dyktowania. Do Office'a zmierzają tymczasem inteligentne rozszerzenia oparte na platformie Azure Cognitive Services, które umożliwią jeszcze lepsze wykorzystanie potęgi głosu, aby zaoszczędzić czas i energię oraz móc skupić się na istotnych sprawach.
Transkrypcja nagrań i rozmów w przeglądarkowym Word
Reporterzy przeprowadzający wywiady, badacze nagrywający sesje grupowe czy przedsiębiorcy rejestrujący nieformalne dyskusje... Każdy chce skupić się na tym, co mówią ludzie, nie martwiąc się o sporządzanie notatek i poświęcanie godzin na ręczne transkrypcje konwersacji. Jeśli uważasz, że Ciebie też to dotyczy, możesz sięgnąć po aplikację Transcribe dla Worda.
Dzięki funkcji transkrypcji można teraz nagrywać rozmowy bezpośrednio w przeglądarkowej aplikacji Word i transkrybować je automatycznie. Funkcjonalność wykrywa różnych interlokutorów, dzięki czemu po zakończeniu nagrywania można łatwo rozróżnić poszczególne wypowiedzi. Można również przeglądać fragmenty transkrypcji i odtwarzać ich nagrania źródłowe, aby w razie potrzeby nanieść poprawki.
Transcribe pozwala też wrzucić nagrania spoza Worda, zapisane w innych okolicznościach. Obsługiwane są formaty audio i wideo, takie jak mp3, wav, m4a i mp4. Aplikacja jest dostępna w Word w przeglądarce dla wszystkich subskrybentów Microsoft 365 i wspierana w nowym Edge oraz Chrome. Obecnie jedynym językiem podlegającym transkrypcji jest angielski. Obowiązuje też limit 5 godzin/200 MB na jedno nagranie. Pod koniec roku transkrypcja będzie też dostępna w mobilnym Office.
Funkcjonalność dyktowania z poleceniami głosowymi
Odkąd na scenę wkroczyło Dyktowanie w Word, miliony ludzi użyły potęgi własnego głosu, by zapełniać puste strony tekstem bez dotykania klawiatury. Funkcjonalność nie ogranicza się już do samego wprowadzania tekstu. Teraz za pomocą głosu można też wydawać aplikacji polecenia, takie jak dodawanie, formatowanie, edytowanie i organizowanie tekstu.
Wymieniane przez Microsoft komendy to przykładowo "rozpocznij listę", "pogrub ostatnie zdanie", "znak procentowy", "kropka kropka kropka" (jeśli zapomnimy nazwy "wielokropek") czy "wstrzymaj dyktowanie". Można też w sposób opisowy dodawać Emoji, mówiąc np. "uśmiechnięta buźka" albo "emoji serca". Pełna lista poleceń znajduje się w tym artykule.
Polecenia wydawane podczas dyktowania w Word jest już dostępne w przeglądarkowym Word i mobilnym Office dla wszystkich i za darmo — wystarczy być zalogowanym na koncie Microsoft. Polecenia zmierzają też do aplikacji Word na desktopy i komputery Mac, gdzie będą dostępne pod koniec roku dla subskrybentów Microsoft 365.