Tegoroczny BUILD jak zwykle obfitował w masę ciekawych i innowacyjnych zapowiedzi. Od strony użytkowej wszystko ogniskowało się wokół Anniversary Update - pierwszej "rocznicowej" aktualizacji Windows 10, która swoją wagą przypomina nieco przejście z Windows 8 do 8.1. Microsoft sporo też mówił o botach jako futurystycznej (ale czy na pewno?) metodzie komunikacji ze sztuczną inteligencją, zdolną do uczenia się. Jak się okazuje, na ten gorący temat wcale nie musimy czekać do wakacji, bowiem dwa nowe boty zawitają do Skype jeszcze w tym tygodniu.
Microsoft zamierza uaktualnić Skype, integrując go z dwoma botami. Nie są to bynajmniej chat-boty jak Tay czy Cortana, a każdy z nich specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Wykorzystując technologie maszynowego uczenia (machine learning) i sztucznej inteligencji boty przetwarzają dane wprowadzone przez użytkownika i generują na tej podstawie nowe treści w sposób dotąd nieznany. Jako pierwszy pod lupę trafia Project Murphy. Interakcja z nim wygląda następująco: użytkownik opisuje słownie swój pomysł, na przykład "Co, gdyby Charlie Chaplin nosił naprawdę długą brodę", "Co, gdyby Marilyn Monroe była Mona Lisą" albo "A gdyby tak Albert Einstein był Beethovenem" (a może kobietą...?). Murphy przedstawi nam wtedy graficzną odpowiedź na nasze pytanie:
Druga sztuczna inteligencja pracująca w Skype nosi nazwę Summarize. Jego zadanie jest proste - ma on streścić dowolny tekst, artykuł czy stronę. W oknie rozmowy z Summarize wklejamy dowolny link - na przykład artykuł z Wikipedii - a już po chwili otrzymamy jego podsumowanie w trzech paragrafach. Jest to dość przydatne, zwłaszcza gdy musimy szybko "wydestylować" z tekstu najważniejsze fakty. Nie wiemy jeszcze dokładnie, w jaki sposób Summarize decyduje, co jest ważnym faktem, a co laniem wody, oraz jaka jest jego sprawność językowa. Gdy bot będzie już dostępny, z pewnością wypróbujemy jego umiejętności.
Dwa nowe boty (będzie ich więcej!) mają pokazać deweloperom, jak można wykorzystać Skype w nietypowy sposób. Komunikator pełni tu rolę interfejsu, poprzez który użytkownicy mogą dokonywać interakcji z aplikacjami. Wystarczy do nich napisać, choć sądzimy, że pojawią się też boty, rozpoznające grafikę i mowę. Co najważniejsze, boty może tworzyć każdy. Jak zacząć? Wszystkie istotne informacje znajdziecie na stronie Skype Developer Platform.