Microsoft udostępnił dziś całemu światu swój nowy system operacyjny Windows 10. Choć chciałoby się napisać, że system jest ukończony, w obecnym formacie wydawniczym Windows-as-a-Service rozwojowi tego systemu przez wiele lat nie będzie końca. W obecnej, stabilnej i dojrzałej już postaci system ten powoli trafia na kolejne komputery użytkowników, którzy zarezerwowali sobie jego kopię w ramach programu Uzyskaj system Windows 10. Jeśli jednak nie chcecie czekać na swoją kolei, możecie pobrać sobie Windows 10 w wersji Home i Pro również w formacie ISO.
W tym momencie obrazy ISO nie są dostępne do pobrania ze stron Microsoftu w gotowej postaci. Aby móc je pozyskać, należy posłużyć się specjalnym narzędziem do pobierania nowego systemu, za pomocą którego możemy nie tylko przekształcić pobrane dane Windows 10 do wygodnego formatu ISO, ale też zaktualizować do nowej wersji Windows nasz bieżący komputer. Oto, jak wygląda procedura pobierania obrazu systemu.
Przechodzimy na stronę Download Windows 10 i za pomocą jednego z dwóch przycisków pobieramy odpowiednią wersję narzędzia Media Creation Tool: 32- lub 64-bitową. Po uruchomieniu zajmującego kilkadziesiąt megabajtów programu zostanie uruchomiony Instalator systemu Windows 10.
Na pierwszym ekranie tego narzędzia decydujemy, co chcemy zrobić - uaktualnić komputer do nowego systemu czy utworzyć nośnik instalacyjny dla innego komputera. Jeśli wybierzemy ten pierwszy wariant, rozpocznie się pobieranie systemu Windows 10, dokładnie w taki sam sposób, jak ma to miejsce w ramach wykonywanej za pośrednictwem Windows Update akcji Uzyskaj system Windows 10. W tym drugim przypadku (obraz ISO) będziemy musieli określić język, wersję (Windows 10 Home lub Windows 10 Pro) oraz architekturę systemu, którego obraz chcemy pozyskać. Wybór języka i architektury są raczej oczywiste, ale pamiętajmy, że wersja systemu musi odpowiadać posiadanej przez nas wersji Windows 7 lub Windows 8.1, które będziemy potem za pomocą pobranego obrazu aktualizować.
Na kolejnym ekranie instalatora decydujemy, w jaki sposób chcemy dokonać instalacji systemu - z poziomu dysku flash USB (ten musi mieć co najmniej 3 GB, a najlepiej 4 GB pojemności) czy pliku w formacie ISO, który musimy wypalić na płycie DVD.
My w naszym przykładzie decydujemy się na Windows 10 w formacie ISO. Klikamy przycisk Dalej, po czym wskazujemy docelową lokalizację dla naszego obrazu systemu wraz z nazwą docelowego pliku (domyślnie Windows.iso). Po dokonaniu tej czynności proces pobierania danych rozpocznie się.
Czas potrzebny na pobranie uzależniony będzie od rodzaju wersji i architektury, jakie wybraliśmy, ale przede wszystkim od szybkości przesyłania plików z serwerów Microsoftu. W naszym przypadku odbyło się to z pełną przepustowością łącza, wynoszącą 30 Mb/s.
Po zakończeniu pobierania danych nastąpi ich weryfikacja, a potem rozpocznie się właściwy proces tworzenia nośnika systemu Windows 10, co inaczej mówiąc jest konwersją pozyskanych danych do formatu ISO. Po zakończeniu tworzenia obrazu ISO będziemy mogli przejść bezpośrednio do folderu z obrazem lub wypalić go na nośniku DVD.
Mając już pobrany i wypalony na płycie obraz systemu, możecie go uruchomić na dowolnym komputerze z Windows 7 lub 8.1, by zaktualizować je za darmo do Windows 10 (pod warunkiem oczywiście, że dysponujecie odpowiednim kluczem dla tych systemów: Home > Home, Pro > Pro), a Wasze komputery uznane zostaną jako zgodne z Windows 10).
Pamiętajcie jednak, że zanim dokonacie instalacji niestandardowej Windows 10 (tzw. instalacja czysta), musicie dokonać uaktualnienia obecnego systemu, by klucz do bieżącej wersji Windows został przekształcony na klucz Windows 10. Po tej operacji przy użyciu wspomnianego klucza będziecie mogli formatować dysk i instalować od nowa Windows 10 tyle razy, ile tylko zechcecie.