BBC połączyło siły z Microsoft, by opracować eksperymentalną wersję swojego iPlayera - popularnej aplikacji z wideo i radiem na żądanie. Najciekawszą nowością jest implementacjia sztucznej inteligencji (SI) i systemu rozpoznawania mowy od Microsoft, za pomocą których można porozumiewać się z odtwarzaczem.
Cyrus Saihan, szef działu Digital Partnerships w BBC, stwierdził dziś, że sztuczna inteligencja i interakcja za pomocą głosu to szybko rozwijające się technologie, które w zasadzie są już dostępne dla konsumentów: "Technologie te mają też interesujące zastosowania w TV, więc w ramach naszego eksperymentu chcieliśmy zbadać, w jaki sposób telewizor - słuchając tylko waszego unikalnego głosu - może w przyszłości zaoferować ludziom bardziej intuicyjne i bardziej spersonalizowane usługi". Firmy opracowały już prototyp iPlayera, do którego użytkownicy mogą się logować po prostu wypowiadając swoje imię i konkretną frazę - miałoby to zastąpić podawanie nazwy użytkownika i hasła. Do szerszego grona użytkowników aplikacji taka możliwość logowania dopiero ma dotrzeć. BBC przyznaje, że choć usługa wydaje się wygodna, interfejsy głosowe rozpoznające głos konkretnej osoby wciąż znajdują się we wczesnych fazach rozwoju.
Rozpoznawanie mowy ludzkiej to nie jedyne, co trafiło do eksperymentalnej wersji iPlayera. BBC zintegrował z aplikacją również funkcje wyszukiwania głosowego zawartości. Jak dodaje Saihan, "oprócz logowania się do usług BBC przy użyciu konkretnego głosu zamiast hasła, nasz prototyp daje też użytkownikowi możliwość wybrania tego, co chce oglądać. Wystarczy, że powie to swojemu urządzeniu". Sposoby takiej interakcji przywołują na myśl polecenia dla Cortany. "Wypowiedzenie np. 'BBC, pokaż mi coś śmiesznego' wywoła listę programów komediowych. Jeśli powiesz 'BBC, co się dzieje na świecie?', włączy się program BBC News" - tłumaczy szef działu Digital Partnerships w BBC. Aktualnie SI w prototypowym odtwarzaczu jest mocno ograniczona, jednak twórcy przewidują, że w przyszłości użytkownicy iPlayer mogliby dosłownie rozmawiać z telewizorem, jak dziś można rozmawiać z Cortaną. Co leci teraz? Kiedy będzie następny odcinek naszego ulubionego serialu? Czy spodobałby mi się ten film? Odpowiedzi na tego typu pytania będziemy mogli poznać, nie ruszając się właściwie sprzed telewizora, ale... to wszystko raczej kwestia dalszej przyszłości.
"Twoja usługa TV będzie uczyć się twoich preferencji i stawać się mądrzejsza, w odpowiednim czasie podpowiadając odpowiednią zawartość" - dodaje Saihan. BBC podkreśla, że aplikacja z zaimplementowaną SI jest "eksperymentem wewnętrznym". W najbliższym czasie brytyjski gigant telewizyjny nie planuje wprowadzać tych funkcji do ogólnodostępnego iPlayera, choć zaznacza, że współpraca z Microsoft tyczy się jeszcze innych wewnętrznych projektów. Cóż, wiele wskazuje na to, że właściwa era Smart TV nawet się jeszcze nie zaczęła!