Już parę miesięcy temu Microsoft głosił, że wkrótce łatwiej będzie wykonać czystą instalację systemu. Dotąd były to raczej ogólniki, jednak wszystko wyklarowało się wraz z nadejściem Windows 10 Insider Preview build 14367. W notach wydawniczych dzisiejszej kompilacji mowa o narzędziu, które pobiera i instaluje najnowszą wersję systemu, usuwając jednocześnie wszystkie istniejące aplikacje, by użytkownik mógł zacząć z czystym systemem. Co jeszcze wiadomo o narzędziu?
Narzędzie nosi nazwę Refresh Tool i obecnie można je uruchomić tylko w kompilacjach Insider Preview (od wersji 14342 wzwyż). Pozwala ono wykonać czystą instalację systemu z możliwością usunięcia zarówno preinstalowanych, jak też uprzednio zainstalowanych aplikacji. To dość przydatne, zwłaszcza gdy nasz komputer posiada opcję przywracania obrazu systemu, "wzbogaconego" niechcianymi aplikacjami od producenta. Jak wyjaśnia Microsoft, w czasie trwania okresu Windows 10 Anniversary Update Insider Preview narzędzie będzie pobierać najnowszy build Insider Preview z kręgu Fast. Nie oznacza to, że będzie to najnowszy z możliwych buildów, dostępnych publicznie, a nawet może zdarzyć się, że pobrany build będzie starszy od aktualnie używanego. Po dokonaniu instalacji użytkownik może ponownie wybrać dowolny krąg i pozyskać najnowszy build. Mechanizm będzie działać także w przypadku przyszłych kompilacji Windows 10, z Anniversary Update włącznie.
Przed wykonaniem czystej instalacji powinniśmy zapoznać się z warunkami licencji.
Co istotne z punktu widzenia czystej instalacji, Refresh Tool usuwa wszystkie pliki osobiste, o czym będziemy poinformowani w trakcie instalacji - opcję tę można odznaczyć. Narzędzie usuwa też wszystkie aplikacje, które nie są dołączone natywnie do Windows, w tym także aplikacje Microsoftu, takie jak Office. Usuwane są aplikacje OEM, aplikacje wsparcia i sterowniki - słowem wszystko, co wiąże się z pojęciem "czystej instalacji". Tuż po zainstalowaniu systemu użytkownik powinien udać się do ustawienia Windows Update i pobrać brakujące sterowniki i uaktualnienia. Warto też mieć na uwadze, że obecnie Refresh Tool dostarcza systemu tylko w trzech wersjach językowych: angielskiej, chińskiej i japońskiej.
Jak widzimy, Refresh Tool jest spolszczone tylko w niewielkim stopniu.
Narzędzie Refresh Tool pobierzemy z serwera Microsoft. Ma ono wprawdzie niewielki rozmiar, tym niemniej pobierany obraz systemu nie różni się od innych obrazów, które mają zwykle ok. 3 GB.