W kwietniu ubiegłego roku Microsoft zapowiedział zmiany w kryteriach, dotyczących Adware. Kontrola nad treściami reklamowymi powinna w większej mierze spoczywać w rękach użytkowników, zaś nieuczciwi reklamodawcy nie powinni mieć możliwości wyświetlania swoich treści. Odkąd oprogramowanie do wstrzykiwania kodu (injection) ewoluowało, zagrożenie atakami 'man-in-the-middle' stało się bardziej realne. Jak im przeciwdziałać? Microsoft proponuje w tym zakresie nowe rozwiązania.
Technika MiTM zakłada wstrzyknięcie złośliwego kodu poprzez serwer proxy, zmianę ustawień DNS, manipulację warstwami sieci (model OSI) i nie tylko. Wszystkie z nich przechwytują proces komunikacji między Internetem i PC, a następnie umieszczają własne treści reklamowe na stronach internetowych. Wszystko to odbywa się bez wiedzy użytkownika i poza kontrolą przeglądarki. Nie chodzi jednak wyłącznie o natarczywe reklamy. Wstrzyknięty kod może wprowadzić użytkownika w błąd, uniemożliwić mu wyłączenie owych treści i skłonić do wykonania niepożądanych akcji. Innymi słowy, adware może stanowić punkt wyjścia dla cyberprzestępczości.
By skuteczniej walczyć z nieuczciwymi reklamami, Microsoft zaktualizował kryteria definiujące Adware. Odtąd "programy, które tworzą reklamy w przeglądarkach, mogą wykorzystywać jedynie wspierany przez przeglądarkę model rozszerzeń dla instalacji, wykonania, wyłączania i usuwania". Microsoft podkreśla tu, że wybór i kontrola są domeną użytkownika, a firma jest zdeterminowana do ochrony tych wolności.
Microsoft zapoznaje deweloperów z nowymi kryteriami i uprzedza ich, że będą one obowiązywać wszystkich. W przypadku gdy programy nie będą zgodne z nową polityką firmy, zostaną rozpoznane i usunięte. Deweloperzy mają ponad 3 miesiące na zapoznanie się z obowiązującymi kryteriami - wejdą one w życie 31 marca 2016 roku.