Microsoft jest zainteresowany przejęciem projektu Cyanogen, którego nazwa nie jest zapewne obca fanom Androida. CyanogenMod jest jedną z najpopularniejszych modyfikacji systemu mobilnego Google'a, która bazuje na otwartej części kodu zwanej AOSP.
CyanogenMod jest dość popularnym rozwiązaniem problemu braku oficjalnych aktualizacji Androida. Fani modyfikacji bardzo sobie cenią wprowadzane zmiany, które przyspieszają system i nadają mu elegancki, spójny wygląd. Według nieoficjalnych źródeł, wiele dużych firm rozpatruje możliwość podpisania umowy partnerskiej lub całkowite wykupienie projektu Cyanogen. Jedną z nich jest Microsoft, której prezes jakiś czas temu miał się spotkać z twórcami CyanogenMod w celu ustalenia bliższych szczegółów współpracy. Niestety, treści rozmów wciąż nie są znane, jednak sama inicjatywa jest bardzo ciekawa.
Android jest połączeniem kodu rozwijanego w ramach projektu AOSP i zamkniętych rozwiązań autorstwa koncernu z Mountain View. CyanogenMod bazuje na tym pierwszym, a więc domyślnie nie zawiera usług Google. Dla Microsoftu jest to bardzo dobre, aczkolwiek tymczasowe rozwiązanie. Kupując projekt Cyanogen koncern zyskałby platformę do popularyzacji swoich usług - Office, OneDrive, Skype, itd. - wśród użytkowników urządzeń mobilnych. To z kolei ułatwiłoby ich ewentualne przejście do ekosystemu Microsoftu. Dodatkowo znika problem zmagania się z Googlem, który nie pała sympatią do koncernu z Redmond.
Aktualne działania Satya Nadelli wydają się być dość chaotyczne. Microsoft zapowiedział porzucenie Nokii X, która domyślnie była wyposażona w Androida. Teraz koncern rozpatruje możliwość przejęcia projektu Cyanogen, który po części też opiera się o mobilny system Google'a. Pozostaje mieć nadzieję, że decyzje podejmowane przez nowego CEO są częścią tak obszernego planu, że na podstawie aktualnych doniesień nie ma on prawa układać się w spójną całość.