„Tytuł „Dobroczyńcy Roku 2006” w 10, jubileuszowej edycji konkursu jest dla nas wyjątkowym wyróżnieniem. W Microsoft uważamy, że mamy zobowiązanie wobec społeczności, w ramach której prowadzimy swoją działalność biznesową. Wielu osobom nasze szkolenia pomogły podnieść kwalifikacje, a w efekcie znaleźć lepszą pracę i poprawić jakość codziennego życia. Nagrody nie są celem samym w sobie, choć oczywiście miło je przyjmować. Celem naszych działań jest umożliwienie jak największej liczbie osób dostępu do edukacji informatycznej. A najlepszą nagrodą są dla nas efekty tych działań. Przyznany nam tytuł Dobroczyńcy Roku 2006 traktujemy jako potwierdzenie tego, że idziemy w dobrym kierunku, a nasza działalność jest potrzebna. Jest nam ogromnie miło, że została doceniona również przez Kapitułę Konkursu” – powiedział Marek Roter, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.
W 2006 roku polski oddział Microsoft wspólnie z Instytutem Odpowiedzialnego Biznesu zainaugurował projekt „Budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy. Zwalczanie bezrobocia i wykluczenia informacyjnego w regionie Podlasia”. Jest to kontynuacja działań w tym regionie, podjętych jeszcze w roku 2003 wraz z projektem Ikonk@. Celem aktualnej inicjatywy jest zapewnienie dostępu do wiedzy i umiejętności informatycznych mieszkańcom Podlasia, jednego z uboższych regionów UE i tym samym wyrównanie ich szans na rynku pracy. Głównymi adresatami projektu są bezrobotni i zagrożeni bezrobociem mieszkańcy regionu. Dzięki grantowi przekazanemu przez firmę Microsoft i współpracy lokalnych władz oraz pomocy partnerów społecznych zostało utworzonych 7 Społecznych Pracowni Edukacyjno-Komputerowych na terenie województwa. Każdą z nich wyposażono w 10 do 15 komputerów dostarczonych przez Instytut Odpowiedzialnego Biznesu. Wszystkie komputery są wyposażone w pełne oprogramowanie oraz pakiet dydaktyczny z zakresu podstawowych umiejętności informatycznych. Pakiet ten może być używany zarówno jako narzędzie dydaktyczne przez trenera prowadzącego zajęcia grupowe, jak i w wersji e-learningowej do samodzielnej nauki. W Pracowniach Społecznych już od grudnia 2006 r. realizowane są szkolenia z zakresu podstawowej obsługi komputera, w których mogą uczestniczyć bezrobotni oraz zagrożeni bezrobociem mieszkańcy regionu. Inicjatywa realizowana jest przez organizację pozarządową non-profit – Instytut Odpowiedzialnego Biznesu, która otrzymała od Microsoft dwa granty. Pierwszy w wysokości 230 tys. USD (wsparcie finansowe oraz oprogramowanie) umożliwił powstanie Pracowni i realizację szkoleń. Z drugiego, w wysokości 122 tys. USD pokryto koszt przygotowania nowoczesnego multimedialnego pakietu dydaktycznego z zakresu podstawowej obsługi komputera i Internetu, który jest wykorzystywany w całym projekcie, a także zostanie bezpłatnie udostępniony innym organizacjom non-profit.
Drugi projekt realizowany w ramach inicjatywy Microsoft Unlimited Potential został zainaugurowany w 2006 roku pod nazwą „Edukacja informatyczna – Twoja szansa na zatrudnienie”. Jego wykonawcą jest Fundacja Rozwoju Rolnictwa, Wsi i Obszarów Wiejskich. Celem projektu jest wyrównywanie szans społeczności zamieszkujących obszary wiejskie w dostępie do wiedzy i umiejętności informatycznych. Realizowane w ramach projektu szkolenia, dotyczą podstaw obsługi komputera oraz wykorzystania go jako narzędzia do rozwoju, pracy i samozatrudnienia. Szkolenia w sposób szczególny adresowane są do osób bezrobotnych i kobiet zamieszkujących wsie i małe miasteczka. W pierwszej fazie kursy obejmują podstawy obsługi komputera oraz Internetu. Do tej pory firma Microsoft przekazała Fundacji grant finansowy w wysokości 88 tys. USD. Dzięki prowadzonym działaniom Microsoft oraz Fundacja chcą przyczynić się do aktywizacji zawodowej i wzrostu przedsiębiorczości w społeczności wiejskiej. Do tej pory przeszkolono już – zgodnie z założonym harmonogramem – 700 osób, w samym 2006 roku było to 620 osób (80 osób zostało przeszkolonych w styczniu 2007). Do udziału w projekcie zgłosiło się prawie 3 tysiące chętnych.
Microsoft realizuje również programy wsparcia technologicznego dla organizacji non-profit. Ich celem jest zapewnienie organizacjom pozarządowym non-profit dostępu do legalnego i nowoczesnego oprogramowania. Celem nadrzędnym jest jednak nie sam rozwój technologiczny, ale aktywizowanie wspomnianych jednostek, aby mogły coraz efektywniej pracować na rzecz społeczności lokalnej oraz urzeczywistniać koncepcję społeczeństwa informacyjnego opartego na wiedzy. Firma Microsoft przekazuje bezpłatnie swoje oprogramowanie na rzecz organizacji III sektora za pośrednictwem dwóch programów – programu MAR oraz programu „Microsoft dla non-profit”.
Zwycięzca tegorocznej edycji konkursu Dobroczyńca Roku w kategorii "Strategiczne programy społecznego zaangażowania firmy" został wybrany w oparciu o następujące kryteria:
- długofalowość podejmowanych działań;
- rezultaty działań oraz adekwatność podejmowanych działań i osiągniętych rezultatów do strategii społecznego zaangażowania firmy;
- przejrzystość procedur zarządzania programem społecznym;
- oryginalność i atrakcyjność zaangażowania społecznego;
- ocena skuteczności i efektywności podejmowanych działań (czy i w jaki sposób firma dokonuje ewaluacji swojej działalności społecznej).