Magic Leap – pogromca HoloLens? Jak będzie wyglądać HoloLens 2.0?

Magic Leap – pogromca HoloLens? Jak będzie wyglądać HoloLens 2.0?

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 12/21/2017, 1:52 PM

Liczba odsłon: 1054

Microsoft widzi przyszłość w rozwoju rzeczywistości rozszerzonej. Postanowił dokonać niemałej rewolucji na tym polu. Efektem jego działań są po pierwsze gogle HoloLens – flagowy okręt giganta na ocenie VR, a po drugie całe środowisko Mixed Reality, które ma na celu wprowadzenie rozszerzonej rzeczywistości pod domowe strzechy.

Magic Leap One

Konkurencja na tym polu jest spora, bowiem rynek obfituje w rozwiązania zarówno skrajnie budżetowe jak gogle typu Cardboard czy przez Oculus Rift, który przetarł niejako szlak. Jednak najlepszym, sztandarowym rozwinięciem konceptu Mixed Reality są wciąż wspomniane wyżej HoloLens. HoloLens to urządzenie, które zapewnia nie tylko rozrywkę, wprowadza rewolucję w różnych dziedzinach nauki ale również w pewien sposób potrafi ratować życie dzięki zastosowaniu ich w medycynie. Na HoloLens 2.0 przyjdzie nam poczekać prawdopodobnie do 2019 roku. Microsoft będzie chciał na pewno zaskoczyć wszystkich i zaprezentuje coś, co stanie się kolejną rewolucją na rynku VR. Pierwsza generacja ma już 2 lata i mimo to nadal zadziwia swoimi możliwościami. Mózg urządzenia – HPU to wydajna jednostka, która pozwoliła stworzyć jedyne na rynku, samodzielne gogle holograficzne, nie wymagające do działania zewnętrznego komputera. Jednak przekłada się to również na fakt, że korzystanie przez dłuższy czas z HoloLens może być trochę uciążliwe. Są one mimo wszystko spore i ich waga oraz rozmiary dają o sobie znać po paru godzinach pracy. HoloLens 2.0 powinny być po tym względem udoskonalone, a niedawno pojawiły się głosy przewidujące, że nową jednostkę obliczeniową może zapewnić Qualcomm z jego najnowszym Snapdragonem 845. Miniaturyzacja to na pewno jeden priorytetów Microsoftu przy projektowaniu HoloLens 2.0.

Goglom holograficznym Microsoftu wyrósł właśnie konkurent - Magic Leap One - gogle, które charakteryzują się dosyć ekstrawaganckim designem, mają być bardzo lekkie i kompaktowe. Lekkość konstrukcji zapewnia, w odróżnieniu do HoloLens, jednostka sterująca umieszczona w przenośnym komputerze Lighpack, który jest podłączony do gogli za pośrednictwem dwóch przewodów, natomiast urządzeniem sterujemy za pomocą bezprzewodowego kontrolera. Producent zapewnia, że z gogli będzie można korzystać nosząc okulary, a do wyboru będziemy mieć dwa rozmiary urządzenia. Pierwsze zestawy mają trafić do deweloperów w 2018 roku. Czy konkurencja Magic Leap zdobędzie serca użytkowników? Czy HoloLens, który ma już ugruntowaną pozycję na rynku, utrzyma pozycję lidera dzięki wersji 2.0? Na odpowiedzi na te pytania będziemy musieli jeszcze poczekać. O wszelkich nowościach w dziedzinie rozszerzonej rzeczywistości jak zwykle będziecie mogli przeczytać na łamach CentrumXP.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia