HoloLens 2 wkrótce z rozszerzonym trybem badawczym. Dostępne nowe sensory

HoloLens 2 wkrótce z rozszerzonym trybem badawczym. Dostępne nowe sensory

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/9/2020, 2:24 PM

Liczba odsłon: 2190

Microsoft po raz pierwszy odblokował Research Mode dla HoloLens wraz z Windows 10 April 2018 Update. Microsoft sam z niego korzysta, by ulepszać technologię znaną pod nazwą Computer Vision, i do tego samego zachęca deweloperów oraz badaczy. Wraz z nadejściem HoloLens 2 jesienią zeszłego roku możliwości gogli mieszanej rzeczywistości znacznie wzrosły. Znajdą one zastosowanie także w trybie badawczym, który niebawem zostanie włączony.

Research Mode został wprowadzony w pierwszej generacji HoloLens, dając dostęp do kluczowych sensorów urządzenia, zwłaszcza dla aplikacji badawczych nieprzeznaczonych do szerokiej dystrybucji. Tryb pozwala przechwytywać dane z kamer śledzących światło widzialne, używanych do śledzenia ruchów głowy i budowania mapy; kamer głębi w dwóch trybach, używanych do śledzenia dłoni i mapowania przestrzennego; oraz dwóch wersji strumienia odbicia podczerwieni (IR), używanych do obliczania głębi.

Nowe możliwości HoloLens 2 także zostaną zaadresowane w trybie Research. Dane, prócz tych wymienionych powyżej, będzie można pobierać również z dodatkowych źródeł, takich jak:

  • Akcelerometr — używany przez system do wyznaczania linearnej akceleracji między osiami X, Y i Z oraz grawitacją.
  • Żyroskop — używany przez system do wyznaczania rotacji.
  • Magnetometr — używany przez system do wyznaczania orientacji bezwzględnej.

Surowe, nieprzetworzone dane z tych sensorów można wykorzystać w aplikacjach przemysłowych lub akademickich, by testować nowe idee na polach komputerowego rozpoznawania obrazu czy robotyki. Dzięki trybowi dla badaczy kod aplikacji może nie tylko pozyskiwać streamy wideo i audio, ale też korzystać z rezultatów wbudowanych algorytmów Computer Vision, takich jak SLAM (simultaneous localization and mapping - jednoczesne lokalizowanie i mapowanie), by otrzymywać zarówno dane o położeniu urządzenia, jak i siatki 3D otoczenia. Jest to możliwe dzięki kilku wbudowanym czujnikom obrazu, które uzupełniają kolorowy obraz z kamery, dostępny dla zwykłych aplikacji.

Research Mode dla HoloLens 2 ma zostać odblokowany w lipcu tego roku. Po jego włączeniu na urządzeniu można połączyć się z portalem urządzenia, aby włączyć specjalne funkcje tego trybu.

Źródło: https://docs.microsoft.com/en-us/windows/mixed-reality/research-mode

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia