Produkt w międzyczasie został poddany rebrandingowi. Zamiast Windows Server o nazwie kodowej Longhorn Microsoft przyjął nazwę Windows Server 2008. Serwer ten spisuje się na tyle dobrze, że z powodzeniem został wdrożony w korporacji, by wspierać witrynę Webową Microsoft, o czym pisaliśmy dwa tygodnie temu. Najnowsza wersja przynosi m.in. liczne zmiany w trybie instalacji typu Server Core z dostępnością IIS 7.0 na czele, nowe zachowanie w odniesieniu do hasła administratora czy setki poprawionych usterek. Mimo wszystko trzeba zauważyć, że jest to wersja CTP, więc poziom jakości produktu nie będzie dorównywał żadnej becie czy wersji kandydującej do finalnej RC (Release Candidate). Dlatego też producent zastrzega, że oprogramowanie jest używane na własne ryzyko.
Minimalne wymagania systemowe to procesor o taktowaniu minimum 1 GHz, 512 MB pamięci operacyjnej RAM, a także 8 GB wolnej przestrzeni na dysku twardym. Stosowne pliki obrazu ISO są dostępne dla członków programu beta produktu, a także subskrybentów MSDN i TechNet Plus o rozmiarze niespełna 2 GB dla wersji 32-bitowej i 2,5 GB - 64-bit.
Windows Server 2008 ma mieć premierę pod koniec br., a jego trzy główne obszary zmian skupiają się wokół zarządzania (Server Core), zabezpieczeń (BitLocker i Kontroler Domeny w trybie tylko do odczytu) oraz wydajności (przebudowany stos TCP/IP). Ponadto usprawnienia uwzględniają m.in. Terminal Services oraz Network Access Protection.