Wiadomości na pasku zadań (News and interests) po raz pierwszy zostały wydane publicznie w May 2021 Update. Mimo że znalazły się na liście zmian, to nie wszyscy mogli je włączyć. Na części redakcyjnych komputerów nie mamy ich do tej pory, a również Wy — nasi Czytelnicy — zgłaszaliście ich brak. Microsoft tymczasem wypuścił aktualizacje opcjonalne Windows 10, przekonując, że aktywują one News and interests dla wszystkich. Co więcej, funkcjonalność ma wyjść poza 21H1 i objąć wersje 20H2 oraz 2004. Szczegóły poniżej.
Nim przejdziemy do nowości w aktualizacji, warto zwrócić uwagę na nowy fakt. Teraz, gdy 21H1 jest już wydaniem publicznym, Microsoft podaje listy zmian w aktualizacjach tej wersji w zestawieniu z 20H2 i 2004. Ma to sens, jako że 21H1 opiera się na 20H2, którego jest rozwinięciem, a ten z kolei bazuje na 2004. Z taką sytuacją mamy do czynienia po raz pierwszy w historii Windows 10. Do tej pory aktualizacje chodziły co najwyżej parami, gdzie wiosenna była traktowana jako ta podstawowa, a jesienna — jako jej uzupełnienie. May 2021 Update jest właśnie taką "aktualizacją włączającą", a dopiero jego następca ma być większym wydaniem. No dobrze, teraz sprawdźmy, co nowego w ostatnich aktualizacjach zbiorczych wspomnianych trzech wersji.
Windows 10 21H1, 20H2 i 2004: kluczowe zmiany w aktualizacji KB5003214 (OS Build 19043.1023, 19042.1023 i 19041.1023)
- Wiadomości na pasku zadań (News and interests) są teraz dostępne dla wszystkich, którzy zainstalują tę aktualizację. Tak przynajmniej podaje Microsoft. Sprawdziliśmy — nie są.
- Poprawiono doświadczenie najeżdżania kursorem na News and interests, aby zapobiec przypadkowemu otwarciu. Dodano opcję "Open on hover" do menu News and interests, która wysuwa menu po najechaniu kursorem.
- Rozwiązano problem z działaniem just-in-time (JIT) jscript9.dll.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający otwieranie aplikacji mobilnych przypiętych do paska zadań po aktualizacji do wersji 2004, a następnie użyciu aplikacji Twój telefon.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający otwieranie niektórych aplikacji Win32 przy pomocy polecenia runas.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający otwieranie niektórych aplikacji Win32, gdy włączona jest zasada grupy "BlockNonAdminUserInstall".
- Rozwiązano problem z wyświetlaniem pustej ikony aplikacji PWA po przypięciu do paska zadań.
- Rozwiązano problem z nieprawidłowym zarządzaniem pamięcią dla wprowadzania dotykowego.
- Naprawiono wyciek pamięci w ctfmon.exe, który występował podczas odświeżania aplikacji, która ma edytowalne pole.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający działanie urządzenia dotykowego jako mysz szeregowa w scenariuszach z wieloma monitorami.
- Rozwiązano problem z wyświetlaniem w Ustawieniach tekstu "Dokończmy konfigurację urządzenia" podczas uruchamiania.
- Rozwiązano problem z wyświetlaniem elementów na pulpicie po ich usunięciu.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający przeglądanie ustawień myszy, gdy zasada grupy Settings Page Visibility była ustawiona na "showonly:easeofaccess-mousepointer".
- Rozwiązano problem z trybem awaryjnym, który uniemożliwiał logowanie się, jeśli funkcja logowania online była włączona.
- Rozwiązano problem z centrum administratora Active Directory, które wyświetlało błąd, gdy na liście znajdowało się wiele jednostek organizacyjnych (OU) lub obiektów kontenera przy włączonym PowerShell Transcription.
- Rozwiązano problem, który powodował, że czytniki ekranu zgłaszały nieprawidłowe informacje w interfejsie użytkownika.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający automatycznie zastosowanie szyfrowania funkcją BitLocker przy użyciu zasad grupy. Problem dotyczy dysków zewnętrznych, które mają aktywną partycję rozruchową MBR.
- Rozwiązano problem z wyciekiem pamięci w PKU2U.
- Rozwiązano problem z poleceniem Autopilot Reset.
- Rozwiązano problem z oferowaniem DHCPv6 przez serwer Windows Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP).
- Rozwiązano problem, który uniemożliwiał poprawne działanie zadania po ustawieniu warunku uruchamiania tylko wtedy, gdy dostępne jest następujące połączenie sieciowe.
- Rozwiązano problem z odtwarzaniem wideo po przełączeniu z zewnętrznego wyświetlacza HDR na wbudowany wyświetlacz inny niż HDR.
- Rozwiązano problem, który uniemożliwiał zastosowanie efektu dźwięku przestrzennego.
- Rozwiązano problem z szumem podczas włączania dźwięku przestrzennego i korzystania ze słuchawek Bluetooth USB.
- Rozwiązano problem z kodowaniem metadanych, który powodował, że pliki muzyczne w formacie Free Lossless Audio Codec (FLAC) stały się niemożliwe do odtworzenia, jeśli zmieniliśmy ich tytuł, wykonawcę lub inne tagi.
- Dodano wsparcie dla rozszerzenia .hif dla plików graficznych HEIF.
- Rozwiązano problem, który mógł powodować, że system przestawał działać przy korzystaniu z Pulpitu zdalnego w celu przekierowywania kontrolera Xbox One przez USB.
- Rozwiązano problem, który uniemożliwiał pozyskanie informacji o położeniu geograficznym, nawet jeśli wszystkie ustawienia geolokalizacji w interfejsie były poprawnie włączone, a urządzenie zawierało czujnik lokalizacji.
- Rozwiązano problem z synchronizacją, który mógł powodować sporadyczne duplikowanie przez aplikację RemoteApp znaków wprowadzonych na klawiaturze lokalnej lub wklejonych z systemowego schowka.
- Rozwiązano problem z Lupą, który powodował przeskakiwanie wskaźnika po ekranie przy poruszaniu myszą.
W wersjach tych wciąż istnieją znane problemy: z certyfikatami, japońskim IME, wydajnością gier, dźwiękiem 5.1 Dolby Digital i Microsoft Edge Legacy. Wspomnijmy jeszcze, że druga tura majowych aktualizacji zbiorczych objęła również starsze wersje Dziesiątki, w tym: