Plotki na temat Windows 12 krążą już przynajmniej od roku. Niektórzy sądzą, że Microsoft wróci do wydawania nowych systemów co 3 lata po tym, jak zerwał z założeniem, że Windows 10 będzie "ostatnim Windowsem", i wydał Windows 11. Na ten nowy system przygotowują się również producenci sprzętu. O jego hipotetycznej premierze wspomina Intel.
W usuniętym niedawno tweecie użytkownika @leaf_hobby znalazł się interesujący fragment wewnętrznej dokumentacji Intela. Wynika z tego, że producent jest świadomy możliwości wydania Windows 12 w przyszłym roku. Nie jest to co prawda jednoznaczne potwierdzenie (w przeszłości to się zdarzało), ale raczej branie pod uwagę takiej możliwości. W cytowanym fragmencie czytamy:
MTL-S has additional 5.0 x4 from CPU(for M.2?)
5.0 x16
5.0 x4
4.0 x4
From CPU Direct
No AVX512
Z890 has additional 4.0 x4 from chipset, x24 Gen4 lanes total
Wi-Fi 7 debut
It says support windows 12 on OS list(?)
Now only 6P+8E and 6P+16E, 8P under dev?
That’s everything I know
Wewnętrzna dokumentacja nadchodzącej platformy Meteor Lake i jej wsparcia dla Windows 12. Microsoft i Intel odmówili komentarza w tej sprawie. Nie jest to pierwsza wzmianka na ten temat. Latem 2022 roku pojawił się raport o planach Microsoftu dotyczących powrotu do 3-letniej kadencji wydań Windows. Jedenastka miała swoją premierę 5 października 2021 roku, zatem Windows 12 może ukazać się w drugiej połowie 2024 roku.
A dlaczego w ogóle wspomina o tym Intel? Może się to wiązać z frapującą zapowiedzią Panosa Panaya, w której wyjaśniał on, że sztuczna inteligencja przekształci sposób interakcji z Windows, a dzięki przełomom w sprzęcie stanie się to możliwe. Przypomnijmy tę wypowiedź:
AI to technologia definiująca nasze czasy, nie przypomina niczego, co kiedykolwiek widziałem. Transformuje branże, poprawia nasze codzienne życie na wiele sposobów — niektóre z nich widać, niektórych nie widać — i właśnie teraz znajdujemy się w punkcie zwrotnym. W tym miejscu przetwarzanie od chmury po urządzenia krańcowe staje się coraz bardziej inteligentne, bardziej osobiste, a wszystko to dzięki wykorzystaniu mocy sztucznej inteligencji. [...] Teraz na czele technologii AI jest też AMD z Ryzen 7040 series, razem z Windows 11. To nasz następny krok w tej wspólnej podróży.
AI wymyśli na nowo sposób, w jaki robisz wszystko w Windows — całkiem dosłownie. Podobnie jak te duże modele generatywne, pomyśl o modelach językowych, modelach generowania kodu, modelach [przetwarzania] obrazów. Te modele są tak potężne, tak zachwycające, tak użyteczne, osobiste. Ale są one również bardzo intensywne obliczeniowo, więc nie byliśmy w stanie tego zrobić wcześniej. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy tak intensywnych obciążeń na taką skalę, a one są właśnie tutaj. Potrzebny będzie system operacyjny, który zaciera granicę między chmurą a krawędzią i właśnie to teraz robimy.
— Panos Panay, EVP i Chief Product Officer w Microsoft
Póki co zastrzyk AI w Windows 11 polega na zintegrowaniu Czatu Bing z systemową wyszukiwarką. Do tego nie potrzeba ani specjalnej technologii po stronie Windows, ani też po stronie sprzętowej. Co innego bardziej transformujące doświadczenia, dla których potrzebny jest — według Panosa Panaya — odpowiedni system operacyjny. Raczej nie sądzimy, aby miało się to wydarzyć pod szyldem Windows 11. Do tego wszystkiego potrzebny jest też sprzęt, a ten dostarczyć mają w przyszłym roku Intel i AMD.