Build 2018 - AI jest wszędzie... zwłaszcza za sprawą Azure

Build 2018 - AI jest wszędzie... zwłaszcza za sprawą Azure

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/7/2018, 6:44 PM

Liczba odsłon: 1443

Przed chwilą zakończyła się część poświęcona Azure IoT i na scenę wrócił Satya Nadella, by omówić kolejny ważny temat - Azure AI. Jeśli chodzi o przełomy w AI, które były udziałem Microsoftu, jest się czym chwalić. Na poziomie zbliżonym do ludzkiego sztuczna inteligencja potrafi rozpoznawać obiekty i mowę, czytać i tłumaczyć. Co to oznacza? Zdobycze te mogą zostać przetransportowane do frameworków i narzędzi dostępnych dla użytkowników i deweloperów. AI jest wszędzie.

Build 2018 - relacja

Następnym kamieniem milowym Microsoftu będzie dostarczenie AI każdemu deweloperowi i każdej organizacji. Zdobycze te pozwalają się personalizować i uzupełniać własnymi danymi z zewnątrz - pozwalają na to np. Microsoft Cognitive Services. Nadella wymienia też firmy i marki, które już korzystają z Azure AI - to m.in. Coca Cola (rozpoznawanie obrazu), BMW, Twitter (tłumaczenie), RIT, KPMG czy NBA (wyszukiwanie semantyczne). Systemy te można rozwijać pod kątem konkretnych tematów, jak np. "inkluzywna klasa", czy konkretnych urządzeń, jak smartfon Huawei wyposażony w inteligentne technologie Microsoftu. Na płaszczyźnie napędzanych przez Azure AI urządzeń pada tymczasem zapowiedź - Speech Devices SDK oraz Reference Kits. Poprzez urządzenia tej kategorii deweloperzy mogą rozpoznawać sygnały dźwiękowe w postaci np. hałasu otoczenia.

Build 2018

Przykładem urządzenia (Edge Devices) napędzanego przez Azure AI jest - choć może nie wszyscy o tym pamiętają - Kinect, który zyskuje właśnie kolejne życie! Microsoft zapowiada bowiem Project Kinect for Azure. Technologia, wyposażona w ultra-szeroki kąt widzenia - odpowiadać będzie za wysokiej klasy rozpoznawanie przestrzenne, rozpoznawanie obiektów i śledzenie ruchów szkieletowych. Integracji tego typu rozwiązań spodziewać się możemy z wieloma aplikacjami.

Build 2018

Kolejnym typem sztucznej inteligencji jest inteligencja konwersacyjna (Conversational AI). Tu Microsoft ma kilka wytycznych: boty to nowe aplikacje; każda firma będzie budować boty własnej marki; każdy agent będzie konwersował za pośrednictwem osobistych cyfrowych asystentów. Firma już teraz jednak chwali się osiągnięciami na polu Microsoft Bot Framework z ostatnich dwóch lat:

Build 2018

Microsoft Bot Framework w trakcie konferencji Build 2018 zostanie zaktualizowany o ponad setkę nowych funkcjonalności, pozwalających deweloperom dostosowywać wygląd, działanie a nawet osobowość botów konwersacyjnych w swoich aplikacjach. Bota można ponadto za pomocą kilku kliknięć sprzęgnąć z blisko 16 interfejsami, w tym Skype, Cortaną, Facebook Messengerem, Slack etc. Wszystkie te platformy według słów Nadelli wspierają też format ONNX, o którym na CentrumXP pisaliśmy już kilkukrotnie, a który Microsoft stworzył wespół z Facebookiem.

Build 2018

Przeskakujemy teraz na temat infrastruktury AI w Azure i pada kolejna zapowiedź: Project Brainwave staje się dostępny w wersji Preview. Project Brainwave (o którym także wcześniej pisaliśmy) to dystrybuowana forma obsługi AI w czasie rzeczywistym, którą wspierają układy FPGA, charakteryzujące się pięciokrotnie niższą latencją niż TPU.

Build 2018

No dobrze, temat Azure AI został już chyba wyczerpany. Za moment przechodzimy do Microsoft 365!

Źródło: https://developer.microsoft.com/en-us/events/build

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia