Biblioteka multimediów Windows Media Player

Biblioteka multimediów Windows Media Player

Autor: Dawid Długosz

Opublikowano: 8/18/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 31967

W dzisiejszych czasach przechowujemy na dysku twardym mnóstwo muzyki w formacie mp3 oraz ogromną ilość filmów. Komu nie zdarzyło się już poszukiwać wideoklipu, który chcieliśmy puścić koledze. W gąszczu plików jednakże nie potrafiliśmy go odnaleźć. Na szczęście najnowsza odsłona odtwarzacza dla Windows pomoże uniknąć takich problemów. Zobaczmy jak Windows Media Player 11 umożliwia zarządzanie kolekcją multimediów, które posiadamy. Biblioteka, w najnowszej odsłonie odtwarzacza Microsoftu, doczekała się wielu udoskonaleń, które ułatwią katalogowanie zawartości.

Do magazynu multimediów przechodzimy klikając zakładkę Biblioteka w głównym module programu. Przyjrzyjmy jej się dokładniej. Już na pierwszy rzut oka widzimy, że ten element Windows Media Player doczekał się zmian w stosunku do starszych edycji odtwarzacza. Uwagę zwraca inny sposób przedstawienia zawartości multimedialnej. Teraz jest bardziej czytelny i zawiera więcej informacji oraz co najważniejsze, wyświetla miniatury okładek, lub klipów wideo.

Zobaczymy jakiego typu multimedia możemy katalogować w Windows Media Player. Następnie dowiemy się jak edytować zawartość oraz poznamy sposoby nawigacji, które ułatwią odnajdywanie wybranych plików. Na końcu przedstawimy opcje zaawansowane.

Tworzenie biblioteki

Windows Media Player 11 domyślnie monitoruje folder Użytkownicy znajdujący się na partycji z systemem. Oczywiście najczęściej przechowujemy pliki multimedialne, głównie ze względu na ich rozmiar, na innym dysku. Dodajmy więc katalog, gdzie posiadamy kolekcję audio oraz wideo, do folderów śledzonych przez odtwarzacz. W tym celu klikamy przycisk, który odnajdziemy pod zakładką Biblioteka w głównym module aplikacji, a następnie z rozwijalnej listy wybieramy polecenie Dodaj do biblioteki. W nowo otwartym oknie możemy dodać dowolny katalog, zarówno należący do osobistych, jak i wszystkich znajdujących się na dysku komputera. Klikamy kontrolkę Dodaj, następnie wskazujemy folder, który chcemy monitorować. Na końcu zatwierdzamy przyciskiem OK. Windows Media Player zacznie dodawać pliki do biblioteki. Może to chwilę potrwać w zależności od ilości multimediów, jakie wybraliśmy oraz dodatkowych opcji, które wskazaliśmy.

Klikając przycisk Opcje zaawansowane dodatkowo możemy skonfigurować minimalny rozmiar plików, zarówno muzycznych, jak i wideo, jakie będą dodawane do biblioteki. Zaznaczamy pole wyboru Dodaj pliki poprzednio usunięte z biblioteki jeśli chcemy, aby jej zawartość zawsze odpowiadała magazynowi plików multimedialnych na dysku. Bardzo ciekawą opcją jest także Dodaj wartość ustawiania poziomu głośności dla wszystkich plików. Gdy ją zaznaczymy to Windows Media Player będzie automatycznie korygował głośność nagrań tak, aby podczas odtwarzania nie następowały efekty ściszenia. Funkcja z pewnością się przyda, gdy posiadamy pliki pochodzące z różnych źródeł. Wybór tej opcji jednakże powoduje stosunkowe duże wydłużenie procesu dodawania multimediów do biblioteki.

Biblioteka multimedialna

Utwory muzyczne stanowią oczywiście większość zasobów typowego użytkownika komputera w domu. Windows Media Plater 11 pomoże zapanować nad ciągle rozrastającą się ilością plików mp3, które przechowujemy na dysku twardym. Zobaczmy jak program umożliwia organizację kolekcji muzyki. Po lewej stronie odnajdziemy drzewko nawigacyjne. Możemy, za pomocą opcji tam umieszczonych, segregować zawartość w zależności od upodobań. Może to być klasyfikacja według nazwy Wykonawcy, Albumu, czy też Gatunku. Najciekawszym rozwiązaniem jest wyświetlanie miniatur okładek.

Windows Media Player 11 pozwoli także zapanować nad kolekcją filmów oraz zdjeć. Przechodzimy do odpowiedniego magazynu. Klikamy w tym celu przycisk pod niebieską kontrolką Biblioteka i wybieramy sekcję. Zbiory wideo, które posiadamy możemy sortować na podstawie Aktorów, Gatunku, czy też własnej Klasyfikacji. Program poza nazwą pliku, pokazuje także przybliżony czas trwania wideo.

Informacje o plikach filmowych jednakże możemy edytować tylko w pewnym stopniu. Nie ma tyle opcji, co w przypadku zawartości muzycznej. Windows Media Player pozwala także przechowywać nagrania pochodzące z telewizji. Trochę więcej funkcji klasyfikacyjnych odnajdziemy w bibliotece obrazów. Możemy segregować pliki na podstawie Daty wykonania, Folderu, lub Słowa kluczowego. Opcje edycji także w tym wypadku pozostawiają wiele do życzenia.

Wyszukiwanie multimediów

Oczywiście biblioteka umożliwia odnajdywanie plików według zadanych kryteriów. Służy do tego moduł wyszukiwania znajdujący się w prawym, górnym rogu odtwarzacza. Wstępnie wybieramy kategorię plików, które chcemy odnaleźć, następnie w polu wyszukiwarki wpisujemy frazę, a następnie wyniki, które spełniają żądanie, zostaną wyświetlone w module Biblioteka.

Uzupełnianie informacji o multimediach

Jeśli posiadamy album w bibliotece, a informacje są niepełne, to w bardzo prosty sposób je uzupełnimy. Możemy zrobić to na dwa sposoby używając:

  • Edytora znaczników
  • Opcji Aktualizuj informacje o albumie

Jeśli chcemy skorzystać z pierwszej metody, to klikamy prawym przyciskiem myszy na wybranym utworze i z menu kontekstowego wybieramy polecenie Zaawansowany edytor znaczników. Następnie możemy uzupełnić informacje o wykonawcy, tytule oraz inne wpisując odpowiednie dane w pola edycji. Informacje zapisujemy klikając przycisk Zastosuj. Drugi sposób, który omawiamy poniżej, jest jednakże o wiele bardziej wygodny. Klikamy prawym przyciskiem myszy na danym albumie i wybieramy Aktualizuj informacje o albumie. Odtwarzacz połączy się z bazą Metaservices.WindowsMedia.com i spróbuje odszukać informacje o danym tytule. Następnie zaproponuje listę wyników. Wybieramy właściwy i zatwierdzamy poprzez Zakończ.

Oczywiście jeśli pewne dane się nie zgadzają, to przed zapisaniem informacji, możemy je zmienić naciskając kontrolkę Edytuj.

Udostępnianie biblioteki

Multimedia przechowywane w bibliotece możemy udostępniać innym komputerom w sieci. Zrobimy to w bardzo prosty sposób. W tym celu klikamy przycisk znajdujący się pod zakładką Biblioteka i wybieramy polecenie Udostępnianie multimediów. Zaznaczamy pole wyboru Znajdź multimedia udostępniane przez inne osoby, jeśli chcemy korzystać z zasobów znajdujących się w sieci, oraz Udostępnij moje multimedia, gdy chcemy podzielić się plikami z innymi osobami. Zatwierdzamy naciskając OK.

Inne opcje biblioteki multimediów

Rozwijamy listę znajdującą się pod zakładką Biblioteka, następnie wskazujemy Więcej opcji.... W nowo otwartym oknie widzimy trzy sekcje. Pierwszą z nich jest Udostępnianie, które zostało już omówione. Kolejną jest Aktualizowanie biblioteki poprzez monitorowanie folderów. Naciskając przycisk Monitoruj foldery... otworzymy moduł Dodawanie do biblioteki, który także został szczegółowo opisany w tym artykule. Jednakże znajduje się tutaj ciekawa opcja, mianowicie jeśli zaznaczymy pole wyboru Usuń pliki z komputera po usunięciu ich z biblioteki to, gdy elementy zostaną skasowane z biblioteki, automatycznie zawartość ta także zostanie usunięta z dysku twardego komputera. Ostatnią sekcją jest Automatyczne aktualizacje informacji o multimediach dla plików. Możemy tutaj skonfigurować sposób uaktualniania zasobów multimedialnych w bibliotece. Zaznaczamy Pobierz dodatkowe informacje z Internetu, następnie wybieramy jedną z dwóch opcji. Dodaj tylko brakujące informacje, lub Zastąp wszystkie informacje o multimediach. Dodatkowo możemy wybrać trzy inne opcje. Zaznaczenie Zmień nazwy plików muzycznych korzystając z ustawień zgrywania muzyki spowoduje, iż nazwy w bibliotece zostaną skorygowane według kryteriów zadanych w module zgrywania audio. Pozostałe opcje klasyfikacyjne to Uporządkuj utwory muzyczne w folderze zgrywania muzyki, korzystając z ustawień zgrywania muzyki oraz Zachowaj moje klasyfikacje w formie gwiazdek jako globalne klasyfikacje plików.

Podsumowanie

Biblioteka w jedenastej odsłonie Windows Media Player doskonale sprawdzi się jako centrum zarządzania zawartością multimedialną na komputerze. Zostało dodanych wiele nowych mechanizmów, które jeszcze bardziej upraszczają katalogowanie. Wprowadzenie nowych funkcji umożliwia sprawniejsze sortowanie oraz zarządzanie plikami audio i innymi, a wbudowane opcje udostępniania pozwalają dzielić się multimediami w sieci.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia