Na konferencji Microsoft Build 2017 firma zapowiedziała dla swojego Bot Frameworka nową funkcję o nazwie Adaptive Cards. Jest to otwarty framework, dostosowujący wygląd i doświadczenie aplikacji do urządzenia i środowiska-gospodarza. Adaptive Cards ma stanowić dopiero początek tego, jak Microsoft zamierza nawiązać połączenia między wszystkimi platformami. Teraz funkcja trafiła do kolejnego miejsca. Zobaczmy, jak karty renderują się u Cortany.
Adaptive Cards jest frameworkiem pozwalającym budować JSON raz i wykorzystać go w wielu różnego rodzaju aplikacjach dla różnych systemów operacyjnych. Technolgia dedykowana jest przede wszystkim botom - agentom konwersacyjnym, z którymi rozmawiać można za pośrednictwem różnych platform, np. Skype, Microsoft Teams, Facebook Messenger czy na stronie internetowej. Tworzenie takich botów możliwe jest za pomocą Microsoft Bot Framework. Dzięki zastosowaniu Adaptive Cards boty te za każdym razem renderują się świetnie, dopasowując się do środowiska-gospodarza. Od teraz można ich używać także w Cortana Skills Kit.
Deweloperzy tworzący "umiejętności" dla Cortany (Cortana Skills) mogą odtąd używać frameworka kart, by ich doświadczenia stały się bardziej funkcjonalne, angażujące użytkowników i po prostu ładniejsze. Niektóre z możliwości, jakie Adaptive Cards dają Cortanie to:
- Kontrolki wprowadzania: istniejące formaty kart (hero, receipt, thumbnail, sign-in) nie wspierają pól wprowadzania. Z wykorzystaniem Adaptive Cards można dodawać kontrolki wprowadzania dla tekstu, daty, numerów, czasu, przełączniki i pola wyboru.
- Bogatszy tekst: tekst w kartach nie jest ograniczony do tytułu, podtytułu i standardowych formatów. Można uczynić go bogatszym i lepiej dopasowanym do zawartości kart, stosując różne rozmiary, grubości i kolory.
- Pojedynczy język dla wszystkich kart: możliwość sprowadzenia wszystkich istniejących kart i rozszerzenia ich poprzez bogatsze kontrolki z użyciem ujednoliconego schematu.
Zestaw umiejętności Cortany to pakiet pozwalający deweloperom zintegrować ich usługi bezpośrednio z Cortaną, a także wykorzystać ponownie istniejący kod dla Amazon Alexa, Microsoft Bot Framework czy nawet Cortana Voice Command Definitions (VCD). Pozwala on m.in. ulepszać boty stworzone przy pomocy Microsoft Bot Framework i publikować je w Cortanie jako nowe Skille, integrować usługi webowe i ponownie wykorzystywać kod istniejących umiejętności Alexy, a także docierać do nowych użytkowników na kilka ciekawych sposobów.