Surface Book 2 - wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć

Surface Book 2 - wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/20/2017, 4:30 PM

Liczba odsłon: 3685

W dniu premiery aktualizacji Windows 10 Fall Creators Update padła zapowiedź Surface Book 2 - następcy wydanego blisko 2 lata temu Surface Booka, czyli pierwszego laptopa w historii Microsoft. Ponad dwa lata różnicy robią swoje. Jak twierdzi producent, pod względem grafiki Surface Book 2 jest pięć razy wydajniejszy od oryginalnego Surface Booka i dwa razy wydajniejszy od nowego MacBooka Pro. W dniu zapowiedzi byliśmy na tyle pochłonięci udostępnianym właśnie Fall Creators Update, że mogliśmy przekazać Wam jedynie garść najważniejszych faktów dotyczących nowego Booka. Artykuł ten traktujemy więc jako nadrobienie zaległości i uzupełnienie oryginalnego newsa o zapowiedzi Surface Book 2.

Przesunięcie granic

Zespół odpowiedzialny za Surface dał się już poznać od strony holistycznego podejścia, tworząc mocno zintegrowane produkty, począwszy od krzemu, kończąc na oprogramowaniu. Płynne interakcje między produktami widzimy w całej rodzinie Surface, wliczając w to Surface Pen, Dial, wsparcie dla dotyku i głosu. Gdy przyjrzymy się historii Surface, możemy zauważyć, jak kolejne urządzenia odmieniały oblicze interakcji z komputerem, usprawniając jej istniejące sposoby lub wprowadzając zupełnie nowe. Na swój sposób nowatorska była też praktycznie każda kolejna generacja Surface'ów. Mówiąc inaczej, Microsoft nie wypuści niczego nowego pod tym szyldem, jeśli w jakimś stopniu nie byłoby to znacząco lepsze od istniejących urządzeń, a zwłaszcza urządzeń konkurencji. Takie podejście stało się również udziałem Surface Book 2, którego historię należałoby rozpocząć od oryginalnego Surface Booka i oczywiście wypowiedzi jego najważniejszego projektanta, Panosa Panaya - "Kiedy dwa lata temu powołaliśmy do życia Surface Book, chcieliśmy zbudować najpotężniejszego i najbardziej wszechstronnego laptopa, który zniesie granice między tym, co można sobie wyobrazić i co można stworzyć. Byliśmy bardzo zainspirowani sposobami, w jakie ludzie używali Surface Book poprzez cały ich twórczy proces. Ale ludzie nadal chcą więcej, a twórcy nadal przesuwają granice tego, czego może dokonać technologia. Zbudowaliśmy więc laptopa przyszłości dla twórców tworzących przyszłość. Laptopa wystarczająco mocnego, by rozpocząć kolejną falę komputeryzacji w obszarach rzeczywistości połączonej, sztucznej inteligencji, machine learningu i immersyjnego gamingu. Laptopa, który umożliwi projektantom, deweloperom, artystom i naukowcom wyobrażanie sobie i budowanie bez ograniczeń i bez kompromisów. By osiągać więcej".

Surface Book 2

Oczywiście o nowym laptopie Microsoftu nie sposób pisać bez odwoływania się również do dotychczasowego portfolio urządzeń. Surface - zwłaszcza w czasach, gdy obejmował tylko tablety - promowany był jako "tablet, który może zastąpić komputer". W drugiej połowie 2017 r. trąci już to nieco anachronizmem, jako że tablety biją często na głowę niektóre tradycyjne blaszaki. Microsoft postanowił więc zająć się kolejnymi granicami. Uważa on, że Surface Book 2 zniesie barierę między komputerem stacjonarnym a laptopem, zapewniając mobilnym profesjonalistom moc desktopu, wszechstronność tabletu i swobodę lekkiego i cienkiego laptopa w jednym atrakcyjnie zaprojektowanym urządzeniu. Microsoft nie czyni też ograniczeń, jeśli chodzi o target. Nie jest on zawężony do np. uczniów i studentów, pracowników biurowych czy graczy. Mocno podkreślony jest za to aspekt twórczy, korespondujący z wydanymi w tym roku aktualizacjami Creators Update i Fall Creators Update. Producent stara się dotrzeć do każdego - niezależnie, czy jest programistą, artystą, projektantem czy księgowym - i pozwolić im realizować pomysły w dowolnym miejscu, ponieważ Surface Book 2 to już prawie mobilna stacja robocza.

Najmocniejszy laptop z ofercie Microsoft

Surface Book 2 to jak do tej pory najmocniejszy laptop zbudowany przez Microsoft. Nie było tu miejsca na kompromisy. Twórcy nazywają go Piękną i Bestią. Surface Book 2 łączy bowiem atrakcyjny design z procesorom 8-ej generacji Intel Core i grafiką NVIDIA GeForce GTX 1050 lub 1060, przez co jest pięciokrotnie mocniejszy od pierwszej generacji i dwukrotnie mocniejszy od najnowszego MacBooka Pro. Jego bateria pozwala na odtwarzanie wideo do 17 godzin na jednym naładowaniu. To o 70% więcej niż najnowszy MacBook Pro. To też wystarczająco długo, by spędzić przy nim cały dzień pracy i cały czas wolny, oczywiście z założeniem, że śpimy 7 godzin... Wtedy wystarczy włożyć wtyczkę do gniazdka.

Surface Book 2

Wróćmy do zestawienia mocy jednostki stacjonarnej z mobilnością laptopa. Prócz wysokiej mocy obliczeniowej przemawiają za nim wymiary i waga. Surface Book 2 w wersji 13-calowej waży nieco ponad 1,5 kg, z kolei w wersji 15-calowej - 1,9 kg. Microsoft twierdzi, że w tak mobilnym formacie nigdy jeszcze nie udało się zebrać tak dużej mocy obliczeniowej. Według zapewnień producenta laptop nie powinien też zmęczyć oczu podczas projektowania prezentacji PowerPoint czy tworzenia tabeli przestawnych w Excelu. Surface Book 2 wyposażono bowiem w wyrazisty i wyświetlający żywe kolory ekran PixelSense Display ze wsparciem dla multi-touch (dotyku wielopunktowego), Surface Pen i ekranowych funkcjonalności Surface Dial. Wersja 15" oferuje ponadto zagęszczenie pikseli na poziomie 267 PPI przy 7 milionach pikseli - to o 45% więcej niż MacBook Pro. Warto jeszcze przypomnieć, że Surface Dial działa w trzech trybach - pełnym (m.in. użytkowanie Dial na samym ekranie), zoptymalizowanym poza ekranem i ograniczonym. Tryb pierwszy był oryginalnie dostępny na wyłączność dla Surface Studio, jednakże teraz można z niego korzystać również w Surface Book 2. Oznacza to też możliwość kontrolowania za jego pomocą Photoshopa.

Surface Book 2

Od ogółu do szczegółu

Jeśli chodzi o projektowanie Surface'ów, sensowne wydaje się twierdzenie, że każdy szczegół ma znaczenie. Widać to szczególnie w odłączanym panelu ekranu i zawiasach, które zostały przeprojektowane w celu zapewnienia płynniejszego i szybszego przejścia do trybu tabletu lub trybu studio (zawiasy w oryginalnym Surface Book to piękne dzieło inżynierii - więcej na ten temat pisaliśmy tutaj). Surface Book 2 oferuje ponadto pełnen zestaw portów, w tym USB-A, USB-C i pełnowymiarowy czytnik kart SD. Dzięki temu do naszego przenośnego studia podłączymy inne urządzenia, akcesoria i karty pamięci bez potrzeby taszczenia ze sobą torby pełnej przejściówek.

Surface Book 2

Elementy zaprojektowane nadzwyczaj drobiazgowo pozwalają się odkryć w praktycznie każdym Surface. O ile do niektórych z nich użytkownicy raczej sami nie dotrą (chyba, że rozłożą urządzenie na czynniki pierwsze), o tyle możemy liczyć na niezawodnego Panosa Panaya, który z umiłowaniem i zacięciem wizjonera opowiada o takich szczegółach: "Zawiasy zostały całkowicie przeprojektowane; wszystko to lekcje wyciągnięcie z pierwszego [Surface Booka], ponieważ chcieliście większej stabilności. Zaprojektowaliśmy na nowo mechanizm łączenia, poszliśmy w ceramikę, odciążyliśmy cały produkt". To nie żart! Ceramika nie jest być może materiałem, którego spodziewalibyśmy się w laptopie, jednak dla twórców Surface Book 2 okazała się idealna. "Nie wymyśliliśmy Muscle Wire [rodzaj naprężacza stosowanego w zawiasach Surface], ale znaleźliśmy go i pomyśleliśmy, jak dołączyć go do zawiasów, by sprzęgnąć je za pomocą mechanizmu, który byłby solidny i klasy premium. Musisz go słyszeć, gdy się otwiera. Musisz wiedzieć, kiedy jest zablokowany. Ten moment odłączenia powinien być pełen emocji, powinien być z tobą połączony, powinieneś go rozumieć" - dodaje główny projektant linii i VP działu urządzeń w Microsoft. Cóż, dzięki takim drobiazgom Surface Book 2 jest znacznie bardziej stabilny od swojego poprzednika, a moment odłączania i łączenia ekranu i klawiatury jest po prostu... satysfakcjonujący.

Surface Book 2. Źródło: Engadget

Gry, multimedia i VR to nie problem

To prawie reguła, że mocne laptopy zdające egzamin w szeroko pojętej pracy biurowej nie sprawdzają się w gamingu (w pewnym stopniu dotyczy to nawet stacjonarnych AiO, takich jak Surface Studio). Surface Book 2 do tej kategorii się jednak nie zalicza i z czystym sumieniem można go nazwać laptopem dla graczy. Gdy więc skończymy dzień pracy i chcemy pograć, nie musimy przesiadać się na peceta czy konsolę. Surface Book 2 jest wystarczająco mocny, aby uruchamiać najpopularniejsze gry AAA w rozdzielczości 1080p (Full HD) i przy 60 FPS. Microsoft wspominał w zapowiedzi o takich tytułach, jak chocby Forza Motorsport 7, Super Lucky's Tale, Cuphead i Gears of War 4. W niektórych przypadkach Book 2 wydajnością graficzną dorównuje nawet Xbox One. W przypadku wersji 15", która posiada wbudowane wsparcie dla Xbox One Wireless, możemy ponadto połączyć z nią kontrolery bezprzewodowe Xbox One i kompatybilne zestawy słuchawkowe bez konieczności stosowania kabli lub dodatkowych przejściówek.

Surface Book 2

Surface Book 2 jest również gotowy do pracy w tybie Windows Mixed Reality Ultra. Po podłączeniu kompatybilnego zestawu wirtualnej rzeczywistości HMD i ewentualnie kontrolera ruchu użytkownicy mogą cieszyć się wysoką wydajnością i wyższą częstotliwością odświeżania obrazu (90 FPS). Dotyczy to także gier VR, które zachowują najwyższą wydajność. Więcej na temat minimalnych i zalecanych wymagań sprzętowych Windows Mixed Reality (oraz o tym, jak sprawdzić, czy nasz komputer je spełnia) pisaliśmy tutaj.

Surface Book 2

Warto też wspomnieć, że Surface Book 2 radzi sobie z profesjonalnym oprogramowaniem multimedialnym, które znane jest ze swojej zasobożerności. Microsoft wspomina m.in. o Adobe Premiere Pro, Autodesk Maya, Autodesk SketchBook, Bluebeam czy Adobe Photoshop.

Surface Book 2

Dostępność

W ofercie dla klientów z Polski pojawiły się w sumie 4 konfiguracje Surface Book 2 w wersji 13,5". Wszystkie trafią do przedsprzedaży 9 listopada tego roku:

  • Intel® Core™ i5 / 256 GB / 8 GB / Zintegrowana karta graficzna Intel® HD Graphics 620 - 7599 zł
  • Intel® Core™ i7 / 256 GB / 8 GB / Osobna karta graficzna NVIDIA® GeForce® GTX 1050 z 2 GB pamięci graficznej GDDR5 - 9799 zł
  • Intel® Core™ i7 / 512 GB / 16 GB / Osobna karta graficzna NVIDIA® GeForce® GTX 1050 z 2 GB pamięci graficznej GDDR5 - 12399 zł
  • Intel® Core™ i7 / 1 TB / 16 GB / Osobna karta graficzna NVIDIA® GeForce® GTX 1050 z 2 GB pamięci graficznej GDDR5 - 14999 zł

Na polskiej stronie Microsoft Surface nie uwzględniono modeli 15-calowych. Ich konfiguracje przedstawiają się następująco:

  • Intel Core i7 / 256 GB / 8 GB RAM / GeForce GTX 1060 z 6 GB pamięci graficznej GDDR5 - 2499 dolarów (ok. 8933 zł)
  • Intel Core i7 / 512 GB / 16 GB / GeForce GTX 1060 z 6 GB pamięci graficznej GDDR5 - 2899 dolarów (ok. 10360 zł)
  • Intel Core i7 / 1 TB / 16 GB / GeForce GTX 1060 z 6 GB pamięci graficznej GDDR5 - 3299 dolarów (ok. 11790 zł)

Szczegółowe dane techniczne znaleźć można na polskiej stronie Microsoft Surface.

Czy warto?

Obserwując w ostatnich latach dokonania giganta z Redmond w dziedzinie sprzętu, można odnieść wrażenie, że stara się on zapracować na wizerunek podobny do Apple'a, który uchodzi za producenta świetnie łączącego własny sprzęt z własnym oprogramowaniem. Obie firmy nie przestają ze sobą konkurować, niemniej jednak w tym sezonie wygrywa Microsoft - nie tylko wprowadzając na rynek zwyczajnie mocniejszy sprzęt, ale i pod względem ceny. Te oczywiście nie są małe. Za nowego laptopa z logiem okienek Microsoft liczy sobie blisko 7600 zł, a mówimy o najsłabszej konfiguracji ze zintegrowaną grafiką. Najwyższy model to już rozrywka warta blisko 15 tysięcy zł. Na taki wydatek nie porwie się rzecz jasna przeciętny konsument, ale zapalony gracz, twórca grafiki 3D lub montażysta wideo mogą taki zakup rozważyć. Jak wspomniałem na początku, Surface znany jest z przekraczania granic czy wręcz tworzenia nowych kategorii sprzętowych. Surface Book 2 raczej nowej kategorii nie stworzył (to po prostu 2-w-1), jednak mamy tu do czynienia z kilkoma smaczkami i wreszcie marką samą w sobie. Jeśli cenimy takie rozwiązania, wydanie kilku dodatkowych tysięcy na laptopa o osiągach zbliżonych do konkurencji (nie licząc Apple) można uznać za uzasadnione. W innych przypadkach zostaje nam potraktowanie Surface Booka 2 jako ciekawostkę i model referencyjny, z którego rozwiązań będą czerpać inspirację pozostali producenci.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia