Wczoraj wieczorem w kanale Dev został wydany nowy build Microsoft Edge. Zawiera ona możliwości logowania i synchronizacji na Linuksie, nowe opcje mini menu PDF, nowe sposoby otwierania stron, takich jak Ulubione czy Historia, ustawienia kontroli uśpionych kart, nowe powiadomienie przy korzystaniu z PWA i stron jako aplikacje, poprawki i nie tylko. Pełną listę zmian jak zwykle możecie sprawdzić poniżej.
Microsoft Edge Dev — nowości w wersji 91.0.838.3
- Od zeszłego tygodnia Microsoft Edge na Linuksie wspiera logowanie na osobistym koncie Microsoft i synchronizację danych (szczegóły w naszym artykule). Teraz możliwości te są włączone domyślnie!
- Mini menu PDF ma dwie nowe opcje. Gdy zaznaczymy słowo, zobaczymy nową opcję wyszukiwania tego słowa lub zdefiniowania go. Opcje te zostały *wypromowane* z pełnego menu kontekstowego z powodu ich powszechnego użycia.
- Dodano możliwość otwierania stron zarządzania Ulubionymi, Historią etc. poprzez kliknięcie ich nazwy na górze wysuwanych menu każdego z nich.
- Dodano ustawienie kontrolujące to, czy uśpione karty wyświetlają się jako przyciemnione.
- Dodano powiadomienie do przełączania profili, gdy witryna lub PWA jest zainstalowana w jednym z profili przeglądarki i staramy się zainstalować ją na innym profilu. Funkcjonalność była wdrażana przez ostatnie tygodnie i teraz jest domyślnie włączona.
- Dodano zasadę zarządzania dla Application Guard Traffic Identification, która kontroluje to, czy okna Application Guard wysyłają dodatkowe nagłówki, aby zidentyfikować witryny, które pokazują się w nich.
Microsoft Edge Dev — poprawki stabilności w wersji 91.0.838.3
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się na starcie, gdy Edge ma witryny z zezwoleniem na wysyłanie powiadomień na pulpit.
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się na starcie trybu dziecka na komputerach Mac i PC.
- Rozwiązano problem z odtwarzaniem wideo na Netfliksie, czemu towarzyszył błąd D7353.
- Rozwiązano problem z kopiowaniem tekstu z PDF-ów z ochroną informacji (Information Protected), co również wywoływało crash.
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się przeglądarki po kliknięciu "..." w PWA lub na stronie zainstalowanej jako aplikacja.
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się przeglądarki po nawigacji do adresu z "file:" na początku.
- Rozwiązano problem z Web Widgetem, który nie ładował się i pokazywał jedynie błąd "Coś poszło nie tak".
- Rozwiązano problem z Web Widgetem, który czasem się nie otwierał, jeśli Edge był już otwarty.
- Rozwiązano problem z pochłanianiem przez Edge tym większych zasobów, im dłużej był otwarty.
Microsoft Edge Dev — poprawki działania w wersji 91.0.838.3
- Rozwiązano problem z konsolą narzędzi programistycznych F12, która czasem wyświetlała się całkiem pusta.
- Rozwiązano problem z kartami w trybie IE, które nigdy nie wybudzały się z uśpienia, nawet po ich kliknięciu.
- Rozwiązano problem ze spisami treści w niektórych PDF-ach, które wyświetlały się puste.
- Rozwiązano problem ze stronami Ustawień, które czasem nie ładowały się lub wyświetlały puste.
- Rozwiązano problem z otwieraniem niektórych plików HTML w trybie IE.
- Rozwiązano problem z niektórymi interakcjami z pionowym paskiem kart, które kończyły się niepowodzeniem, jeśli otwarte było menu "Znajdź na stronie".
- Rozwiązano problem z pobieraniem, które czasem rozpoczynało się bez zatwierdzenia przez użytkownika, mimo że takie zatwierdzenie było oczekiwane.
- Rozwiązano problem z przewijaniem (zwłaszcza na klawiaturze) w Edge na komputerach Mac.
- Rozwiązano problem z wyświetlaniem powiadomienia o potrzebie zrestartowania Edge w celu zainstalowania aktualizacji, mimo że żadna aktualizacja nie oczekiwała na zainstalowanie.
- Rozwiązano problem z importowaniem danych z innych przeglądarek, które czasem kończyło się niepowodzeniem.
- Rozwiązano problem ze składnikami Web Widgeta, które czasem stawały się niewidoczne po zmianie profilu lub motywu.
- Rozwiązano problem z prośbami o zezwolenia od niektórych stron, które czasem nie renderowały się lub wyświetlały przycięte.
- Rozwiązano problem z niektórymi elementami stron, które czasem nie renderowały się lub nie działały prawidłowo.
- Rozwiązano problem z wysuwanym menu Shopping, które czasem się nie otwierało.
- Rozwiązano problem z pionowym paskiem kart, który czasem zapominał o swoim zwiniętym stanie po przełączeniu między pionowym a poziomym trybem.
Microsoft Edge Dev — znane problemy w wersji 91.0.831.1
- Niektóre rozszerzenia, takie jak Redaktor Microsoft (Microsoft Editor), nie działają na Linuksie. Tuż po instalacji wysypują się i wyłączają.
- Użytkownicy niektórych rozszerzeń blokujących reklamy mogą doświadczać błędów podczas odtwarzania z YouTube. Tymczasowo można ominąć problem, wyłączając rozszerzenie.
- Niektórzy użytkownicy wciąż doświadczają problemu ze wszystkimi kartami i rozszerzeniami, które nagle się wysypują i towarzyszy temu błąd STATUS_INVALID_IMAGE_HASH. Najczęstszą przyczyną jest przestarzałe oprogramowanie chroniące lub antywirusowe od dostawców, takich jak Symantec. Jego aktualizacja powinna rozwiązać problem.
- Użytkownicy pakietu Kaspersky Internet Suite, którzy mają zainstalowane powiązane rozszerzenie, mogą doświadczać problemów z ładowaniem stron, takich jak Gmail. Dzieje się tak, gdy główny program Kaspersky jest nieaktualny. Jego aktualizacja powinna rozwiązać problem.
- U części użytkowników elementy Ulubionych duplikują się mimo wcześniejszych poprawek w tym zakresie. Jest to często wywoływane przez zainstalowanie Edge w kanale Stable, a następnie zalogowanie się w nim kontem, którego używaliśmy wcześniej w Edge. Efekt można zredukować poprzez automatyczną deduplikację, wprowadzoną do kanałów Insider.
- Część użytkowników doświadcza "chybotliwego" zachowania podczas przewijania z użyciem gestów trackpada lub ekranów dotykowych. Przewijanie w jednym kierunku może też powodować delikatne cofanie strony. Dotyczy to tylko niektórych stron i wydaje się bardziej dotkliwe na wybranych urządzeniach. Jeśli problem jest wyraźny, można tymczasowo wyłączyć flagę edge://flags/#edge-experimental-scrolling.