Microsoft Translator tłumaczy już na ponad 100 języków. Oto jego 20-letnia historia

Microsoft Translator tłumaczy już na ponad 100 języków. Oto jego 20-letnia historia

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/11/2021, 7:32 PM

Liczba odsłon: 3725

Microsoft ogłosił dziś, że jego Translator otrzymał 12 nowych języków i dialektów, które rozszerzą ciągle rosnący repertuar Microsoft Azure Cognitive Services Translator do całkowitej liczby 103 języków. Sprawdźmy, kiedy w ogóle to się zaczęło i jak wiodła droga do tego miejsca. No i wreszcie jakie nowe języki trafiły do aplikacji Tłumacza.

Ostatnie z dodanych języków są językami ojczystymi dla 84,6 mln osób. Są to: baszkirski, diwehi, gruziński, kirgiski, macedoński, mongolski (cyrylica), mongolski (tradycyjny), tatarski, tybetański, turkmeński, ujgurski i uzbecki (łaciński). Dzięki temu dodatkowi usługa Translatora może tłumaczyć tekst i dokumenty na języki, którymi posługuje się natywnie 5,66 miliarda ludzi na całym świecie. A jak to wyglądało wcześniej?

Pierwsze systemy tłumaczenia maszynowego Microsoft Research rozwinął ponad 20 lat temu. W 2003 roku system przetłumaczył całą bibliotekę Microsoft Knowledge Base z angielskiego na hiszpański, francuski, niemiecki i japoński, a zawartość została opublikowana na stronie. Była to wówczas największa porcja tekstu przetłumaczonego maszynowo dostępna publicznie w Internecie.

Microsoft Translator

Systemy ewoluowały dalej — najpierw z wykorzystaniem statycznych modeli tłumaczenia maszynowego (SMT), z którymi trafiły do Windows Live Translator, Translator API i aplikacji Office. Wraz z rozwojem AI w późniejszych latach zaadaptowano neuronowe tłumaczenia maszynowe (NMT) i wszystkie systemy Translatora przeszły na te modele. Sprawiło to, że tłumaczenia stały się bardziej płynne i poprawne. W ekspansji na kolejne języki Microsoftowi pomogło użycie wielojęzykowej architektury "Transformer". Pomogła ona rozszerzyć dane treningowe materiałem z innych języków, często należących do tej samej lub pokrewnej grupy językowej, aby produkować modele dla języków z małą ilością danych (nazywanych też językami z niewielką ilością zasobów).

Tak w skrócie przedstawia się historia Microsoft Translatora. Warto wspomnieć, że jest on podstawą dla Azure Cognitive Services Translatora, który udostępnia modele NMT w produktach Microsoftu oraz dla klientów — poprzez API Text Translation i Document Translation. Zawiera też usługę Custom Translator, która pozwala użytkownikom budować własne modele tłumaczenia i stosować niestandardową terminologię. Azure Cognitive Services Translator jest powiązany z Azure Cognitive Services Speech, napędzającym tłumaczenie mowy i konwersacje na wielu urządzeniach poprzez Azure Speech SDK.

Aplikację Microsoft Translator można pobrać za darmo ze sklepów Google Play i Apple App Store.

Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/research/blog/microsoft-translator-now-translating-100-languages-and-counting/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia