Kurs ASP.NET 2
20. Korzystanie z Web Service'ów
Autor: Piotr Gaszewski
Opublikowano: 23.06.2006, 00:00
Liczba odsłon: 91460
Web Service’y, określane również jako usługi sieciowe, umożliwiają budowę prostych, rozproszonych aplikacji, niezależnych od platformy. W swoim działaniu wykorzystują one powszechnie znany standard XML.
19. Wprowadzenie do identyfikacji i autoryzacji użytkowników
Autor: Piotr Gaszewski
Opublikowano: 16.06.2006, 00:00
Liczba odsłon: 72700
Praktycznie każda większa witryna internetowa, zawiera obecnie informacje dostępne wyłącznie dla pewnej specyficznej grupy użytkowników. Mogą być to na przykład płatne artykuły, informacje przeznaczona wyłącznie dla pracowników lub klientów firmy. Pracując w Internecie dostęp do tego typu zasobów najczęściej uzyskuje się po podaniu loginu i hasła.
18. Metody dostępu do danych - część 2
Autor: Piotr Gaszewski
Opublikowano: 9.06.2006, 00:00
Liczba odsłon: 59536
W poprzednich rozdziałach kursu omówione zostały niektóre metody prezentowania na stronach internetowych informacji, pobranych z bazy danych. Celem przyświecającym projektantom i twórcom technologii ASP.NET było uczynienie procesu tworzenia aplikacji internetowych możliwie prostym.
17. Metody dostępu do danych - część 1
Autor: Piotr Gaszewski
Opublikowano: 2.06.2006, 00:00
Liczba odsłon: 104073
W poprzednim rozdziale zapoznaliśmy się z podstawami języka SQL. Wykorzystując obiekty klas: SqlDataSource i DataView, stworzyliśmy również bardzo prostą aplikację, umożliwiającą wyświetlenie danych w pobranych w bazy w oknie przeglądarki internetowej. Tym razem zaprezentuje kilka sposobów operowania na danych, z poziomu kodu w języku C#.
16. Metody dostępu do danych - wprowadzenie
Autor: Piotr Gaszewski
Opublikowano: 26.05.2006, 00:00
Liczba odsłon: 94253
Obecnie większość witryn istniejących w sieci Internet, w swoim działaniu wykorzystuje zewnętrzne źródła danych. Mogą to być zwykłe pliki tekstowe, umieszczone na dysku komputera, pliki XML, proste bazy typu Access, czy też zaawansowane systemy bazodanowe(takie jak na przykład Oracle, czy SQL Server). Aplikacje internetowe często odpowiedzialne są za prezentowanie użytkownikowi ogromnych ilości danych. Z drugiej strony, witryna musi też przechowywać dane wprowadzane przez użytkownika.
15. Tworzenie własnych kontrolek przez użytkowników. Cześć 3.
Autor: Piotr Gaszewski
Opublikowano: 20.05.2006, 00:00
Liczba odsłon: 55446
W dwóch poprzednich rozdziałach nauczyliśmy się tworzyć własne kontrolki ASP.NET. dzięki środowisku Visual Studio 2005 zadanie to jest proste nawet dla początkujących użytkowników. Jednak bardziej zaawansowani programiści po pewnym czasie stwierdzą, że możliwości kontrolek, budowanych z gotowych elementów okazują się niewystarczające.
14. Tworzenie własnych kontrolek przez użytkowników. Cześć 2.
Autor: Piotr Gaszewski
Opublikowano: 13.05.2006, 00:00
Liczba odsłon: 39014
W poprzednim rozdziale zaprezentowałem, w jaki sposób stworzyć kontrolkę, którą będziemy mogli wykorzystywać przy tworzeniu stron wchodzących w skład naszej aplikacji. Kontrolki tworzone w ten sposób mają jednak kilka zasadniczych wad.
13. Tworzenie własnych kontrolek przez użytkowników. Cześć 1.
Autor: Piotr Gaszewski
Opublikowano: 22.03.2006, 00:00
Liczba odsłon: 69223
W procesie tworzenia aplikacji ASP.NET praktycznie cały czas korzystamy z udostępnianych przez środowisko kontrolek. Większość obiektów tego typu, których możemy w danej chwili wykorzystać znajduje się na pasku narzędzi. Aby wykorzystać, obecną tam kontrolkę najczęściej wystarczy po prostu przeciągnąć ją na akutalnie edytowaną formatkę.
12. Przechwytywanie i obsługa błędów w aplikacjach ASP.NET
Autor: Piotr Gaszewski
Opublikowano: 17.03.2006, 00:00
Liczba odsłon: 44423
Nawet najlepiej napisana i najbezpieczniejsza aplikacja internetowa może odmówić prawidłowego działania w określonych warunkach. Aplikacja może „wywrócić się” pod wpływem nieumyślnego bądź też celowego działania użytkownika, niepoprawnie skonfigurowanego serwera lub też po prostu z powodu nie przewidzenia przez programistę zachowania aplikacji w określinych sytuacjach. Ważną sprawą jest obsługa przez aplikację opisanych wyżej sytuacji. Języki programowania działające na platformie .NET mają możliwość obsługiwania tak zwanych wyjątków – czyli najprościej mówiąc nie przewidywanych przez twórców programu, „wyjątkowych” sytuacji.
11. Sprawdzanie poprawności danych wejściowych
Autor: Piotr Gaszewski
Opublikowano: 10.03.2006, 00:00
Liczba odsłon: 54841
Aplikacje uruchamiane w oknie przeglądarki internetowej najczęściej komunikują się z użytkownikami za pośrednictwem formularzy. Użytkownicy zmuszani są do podawania swoich danych wejściowych, numerów kart kredytowych lub innych osobistych informacji. Na stronach internetowych funkcjonują również fora dyskusyjne, księgi gości i rozmaite systemy komentarzy. W większości przypadków dane, wprowadzane przez użytkowników, muszą być sprawdzane. Brak tego procesu, określanego jako walidacja danych wejściowych, może powodować występowanie błędu w działaniu tworzonych przez nas aplikacji.