Na konferencji Ignite w zeszłym roku Microsoft ogłosił dostępność zapoznawczej wersji nowego Outlook w sieci Web, czyli przeglądarkowego klienta Outlook. Przez kolejne 8 miesięcy, posiłkując się feedbackiem, gigant wprowadził wiele ulepszeń, by dziś ogłosić, że nowy Outlook jest już gotowy. Lista zmian dla tego wydania robi wrażenie! Prześledźmy teraz najważniejsze nowości.
- Kategorie: kategorie ułatwiają oznaczanie, wyszukiwanie i organizowanie wiadomości. Możemy dodawać wiele kategorii do wiadomości, dodawać kategorie jako ulubione lub korzystać z funkcji Wyszukaj, by je znaleźć.
- Ciemny motyw: ciemna kompozycja służy zmęczonym oczom. Możemy w każdej chwili spersonalizować naszą skrzynkę w ten sposób, a także włączyć światła z powrotem, gdy najdzie nas taka chęć.
- Więcej możliwości ekspresji: kiedy brakuje nam słów, możemy dodać do wiadomości Emoji i animacje GIF - bezpośrednio w aplikacji Outlook.
- Ulubione: sekcja ta pozwala gromadzić najważniejsze kontakty, grupy i kategorie, by mieć do nich łatwiejszy dostęp, a także śledzić licznik wiadomości. Ulubione w przeglądarkowym Outlook synchronizują się także z mobilną aplikacją Outlook.
- Zakładki: czasem przeskakujemy z pisania jednego maila do następnego, w międzyczasie czytając inny. Teraz łatwiej się w tym ogarnąć. Kiedy tworzymy nowe wiadomości, Outlook zachowa dla nich zakładki na dole okienka odczytu. Dzięki temu możemy zajmować się wieloma wiadomościami jednocześnie i powracać do nich, klikając zakładki.
- Wyszukiwanie w Kalendarzu: teraz można przeszukiwać wiele kalendarzy. Wyszukując osobę, słowo kluczowe czy lokalizację, Outlook wyświetli wszystkie pasujące zdarzenia w naszych kalendarzach. Możemy też użyć filtrów, wybierając kalendarze lub ramy czasowe do przeszukania.
- Szybkie tworzenie wydarzeń: tworzenie spotkań jest teraz łatwiejsze. Wystarczy za pomocą jednego kliknięcia przywołać formularz szybkiego tworzenia, aby zaprosić ludzi, znaleźć pokój, a nawet sprawdzić wolne terminy każdego z uczestników.
- Skupienie na dniu dzisiejszym: w widoku kalendarza dzień dzisiejszy i jutrzejszy zajmują większy obszar, dzięki czemu łatwiej skupić się na bieżących wydarzeniach.
- Odłożenie wiadomości na później: jeżeli nie mamy czasu, by odpowiedzieć na maila lub chcemy to zrobić w późniejszym terminie, możemy skorzystać z "drzemki". Oznaczona w ten sposób wiadomość opuszcza skrzynkę odbiorczą i pojawia się ponownie jako nieprzeczytana wiadomość w wybranym dniu, o wybranej godzinie.
- Nadchodzące wydarzenia w widoku miesiąca: przeglądanie kalendarza w widoku miesiąca daje nam bardziej ogólny wgląd w to, które dni lub tygodnie są bardziej pracowite. Teraz łatwiej jest śledzić wydarzenia dnia (zob. panel po prawej stronie okna), jednocześnie mając ten większy obraz (widok po lewej). W widoku miesiąca Outlook pokazuje też, ile czasu zostało do następnego wydarzenia.
- Sprawniejsze tworzenie spotkań online: mechanika tworzenia spotkań w Outlook lepiej teraz odzwierciedla zasady spotkań online naszej organizacji. W zależności od tego, do jakich usług mamy dostęp, zobaczymy jedną z trzech opcji - rozwijane menu "Dodaj spotkanie online", z którego możemy wybrać spotkanie w Skype lub Teams; przełącznik pozwalający utworzyć spotkanie Skype lub przełącznik pozwalający utworzyć spotkanie Teams.
- Dołączanie do spotkań online z podglądu wydarzeń: do wydarzenia można teraz dołączyć za pomocą jednego kliknięcia, bezpośrednio z widoku wydarzeń.
- Podgląd odpowiedzi uczestników na zaproszenia: możemy teraz łatwo sprawdzić, kto został zaproszony na spotkanie i jakiej udzielił odpowiedzi. W widoku wydarzeń zobaczymy szybkie podsumowanie, zaś na pełnym zaproszeniu uczestnicy są zgrupowani według ich odpowiedzi. W widoku wydarzeń również możemy zobaczyć szczegóły, o ile zaproszonych jest mniej niż 3 uczestników.
- Synchronizacja zadań z To-Do: nowa sekcja "Zadania" zawiera zadania synchronizowane z Microsoft To-Do i niektórymi aplikacjami Office, takimi jak Planner. Ponadto, jeśli oflagujemy wiadomość e-mail, aby pamiętać o wykonaniu zadania, trafi ona na listę "Oflagowanych maili" w To-Do.
Jak wspomnieliśmy na początku, nowy Outlook w sieci Web jest już gotowy. Oznacza to, że pod koniec lipca zniknie przełącznik pozwalający włączyć nową wersję i stanie się ona jedyną dostępną opcją. Dotyczy to również użytkowników w firmach, które blokowały możliwość przełączania się między starą a nową wersją.