Microsoft już od kilku ładnych lat angażuje się w rozwój Linuksa i oprogramowania Open Source. W zeszłym roku wypuścił nawet własną dystrybucję CBL-Mariner. Mało kto jednak wie, że nie jest ona jedyną w dorobku giganta. Czym jest tajemniczy CBL-Delridge?
CBL-Delridge, podobnie jak CBL-Mariner, jest wariantem CBL (Common Base Linux), przeznaczonym do użytku wewnętrznego Microsoftu. Mariner używany jest w wielu produktach firmy, w tym Windows Subsystem for Linux GUI, AKS HCI i Azure Percept. Delridge napędza natomiast Azure Cloud Shell — zestaw narzędzi do zarządzania chmurą spakowanych w kontenerze. W oficjalnym repozytorium GitHub możemy przeczytać, że główną różnicą między Debianem a CBL-D jest to, że Microsoft kompiluje wewnętrznie wszystkie pakiety dołączone do repozytorium CBL-D. Pomaga to w ochronie przed atakami na łańcuch dostaw.
CBL-Mariner, nadal używany tylko przez Microsoft, parę dni temu osiągnął już wersję 2.0. Korzysta on z kernela Microsoft Linux System Group 5.15, zawierającego główne aktualizacje wersji pakietów, poprawioną obsługę SELinux oraz własnościowe pakiety wymagane do obsługi sprzętu Nvidia i CUDA.
Oprócz utrzymywania własnych dystrybucji Microsoft zajmuje się też innymi projektami związanymi z systemem Linux, wliczając w to Azure Sphere czy SONic, system operacyjny Open Source dla switchów, wydany w ramach Open Compute Project (OCP).