PIN jest lepszy od hasła? Windows 10 20H1 - kompilacja 18936 już dostępna!

PIN jest lepszy od hasła? Windows 10 20H1 - kompilacja 18936 już dostępna!

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 7/11/2019, 10:00 AM

Liczba odsłon: 6084

Mieliśmy w tym tygodniu już Patch Tuesday dla stabilnych wersji Windows 10, ale co nieco dostali również testerzy Windows 10 w programie Insider. Wczoraj Microsoft udostępnił nową kompilację 20H1 w kręgu szybkich aktualizacji. Dla przypomnienia - jest to wiosenna aktualizacja przyszłego roku. Nowy build, oznaczony numerem 18936, wprowadza kilka nowości, związanych między innymi z szybkim tworzeniem wydarzeń w kalendarzu systemowym, aplikacją Twój telefon oraz hasłami, których Microsoft chce się pozbyć! Oto najważniejsze zmiany:

Twój telefon - sterowanie telefonem z poziomu komputera na urządzeniach Surface

Zgodnie z obietnicą Microsoft rozszerza dostępność funkcji sterowania smartfonem z poziomu komputera na więcej urządzeń. Dzięki najnowszej aktualizacji sterowników następujące urządzenia Surface będą mogły wyświetlać podgląd ekranu telefonu: Surface Laptop , Surface Laptop 2, Surface Pro 4, Surface Pro 5, Surface Pro 6, Surface Book, i Surface Book 2.

Szybkie wydarzenie tworzone z paska zadań

Microsoft postanowił nieco rozszerzyć funkcjonalność systemowego kalendarza, który od teraz pozwoli na stworzenie szybkiego wydarzenia. Po kliknięciu systemowej daty i wywołaniu kalendarza znajdziemy tam nową opcję utworzenia przypominania albo wydarzenia. Możemy to teraz zrobić bez przechodzenia do aplikacji.

Kalendarz 20H1

Krótki PIN lepszy od długiego hasła. Microsoft chce odejść od stosowania haseł

W tej kompilacji Microsoft wprowadził kilka nowości związanych z bezpieczeństwem. Chce bowiem przekonać użytkowników, że istnieją o wiele bezpieczniejsze i jednocześnie wygodniejsze opcje logowania, które są elementami Windows Hello. Od teraz w systemowych ustawieniach konta będziemy mogli za pomocą jednego kliknięcia zmienić wszystkie nasze konta na konta bezhasłowe, czyli wykorzystujące rozpoznawanie twarzy Windows Hello, skaner linii papilarnych albo PIN.

PIN lepszy Windows 10 20H1

O ile rozpoznawanie twarzy i odcisku palca wydaje się o wiele bezpieczniejszą formą, o tyle PIN może budzić zdziwienie. Jak to możliwe, że kilka cyferek jest lepszym zabezpieczeniem niż długie hasło? Microsoft wyjaśnił tę kwestię - chodzi o to, że PIN nie jest kluczem symetrycznym i jest tak zwaną entropią, a w połączeniu z systemowym mechanizmem zabezpieczeń i innymi dodatkowymi formami uwierzytelniania stanowi mocną zaporę.

Co równie ważne, jest on składowany i szyfrowany lokalnie, natomiast hasło znajduje się na serwerze. Jeśli serwer stanie się obiektem ataku, to nasze hasło może trafić w niepowołane ręce. Krótko mówiąc - przewaga PIN nad standardowym hasłem nie wynika bezpośrednio z jego długości. Gdy wprowadzamy krótki PIN, w tle zachodzi o wiele więcej procesów związanych z bezpieczeństwem. Dla nas jest to wygodniejsze, a jednocześnie bezpieczniejsze.

Inne ważne poprawki w tej kompilacji

  • Naprawiono problem, który powodował awarie podczas instalowania gier za pośrednictwem aplikacji Xbox.
  • Naprawiono problem powodujący, że zawartość dynamicznego kafelka aplikacji Zdjęcia mogła wychodzić poza granice kafelka.
  • Naprawiono problem, który powodował awarię panelu emoji po włączeniu trybu wysokiego kontrastu.
  • Zaktualizowano opis typu dysku na karcie Wydajność w Menedżerze zadań, aby dopasować jego rozmiar.
  • Naprawiono problem z elementami, które nie były uruchamiane na pierwszym planie, gdy zostały wybrane z szybkiej listy w niektórych aplikacjach na pasku zadań.
  • Naprawiono problem, który mógł spowodować, że miniaturka pulpitu wirtualnego w widoku zadań nie aktualizowała się po przeniesieniu okna na inny pulpit.
  • Uruchomienie Windows Sandbox nie wymaga już uprawnień administratora.
  • Naprawiono problem, powodujący, że ciąg kompozycji nie był wyświetlany w niektórych aplikacjach podczas pisania za pomocą japońskiego edytora IME.
  • Naprawiono problem, powodujący awarię niektórych aplikacji podczas pisania za pomocą chińskiego edytora IME Pinyin.
  • Naprawiono problem, powodujący nieoczekiwane wyświetlanie przez niektóre gry czarnego ekranu, gdy ostatnio uruchomiono go w trybie pełnoekranowym.

Reklama

Zidentyfikowano również kilka problemów tej kompilacji, związanych między innymi z błędem zgodności sterownika pamięci masowej, który może skutkować przerwaniem instalacji aktualizacji. Niektóre czytniki kart Realtek mogą też nie działać prawidłowo. Niestety nadal problemy sprawia oprogramowanie antycheatowe w niektórych grach. Microsoft ciągle pracuje z twórcami gier, by ten problem wyeliminować. Jeśli często gracie, to lepiej nie testujcie tej kompilacji. Więcej informacji na jej temat znajdziecie na stronie Microsoftu.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia