Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 7 OEM - będą zmiany

Windows 7 OEM - będą zmiany

Z informacji uzyskanych przez CentrumXP.pl od polskiego oddziału Microsoft, firma pracuje nad drobnymi zmianami w licencji OEM, które pozwolą jednoznacznie doprecyzować, że użytkownicy domowi, którzy sami składają komputery, mają prawo do legalnego zainstalowania systemu Windows w wersji OEM-owej. Użytkownicy, którzy zakupili wersję OEM systemu Windows mogą spać spokojnie.

Dyskusje odnośnie legalności takiej operacji podniosły się ostatnio wraz z wątpliwościami amerykańskich specjalistów systemów Microsoft Windows. Paul Thurrot oraz Ed Bott twierdzą, że wraz z pojawieniem się Windows 7 zmieniły się warunki licencjonowania OEM na niekorzyść domowych pasjonatów. Wg nich Microsoft miał pozbawić użytkowników domowych prawa do kupna i instalowania wersji OEM-owych na komputerach składanych przez siebie.

Microsoft nie zamierza wydawać w tej sprawie oświadczenia prasowego. Rzecznik prasowy Microsoft podtrzymuje, że "jeżeli ktoś jest pasjonatem i sam składa swój komputer, może swobodnie zakupić system i go zainstalować na takim sprzęcie". Harmonizuje to z innymi informacjami podawanymi na stronach Microsoft, gdzie podano, że pakiety OEM mogą być instalowane wyłącznie na nowych komputerach przez producentów systemów, ale zaznaczono również, że "wyjątkiem od tej reguły jest przypadek, gdy użytkownik końcowy samodzielnie montuje własny komputer PC. W takim wypadku użytkownik końcowy jest uznawany za producenta systemów w rozumieniu licencji producenta systemów OEM Microsoft."

Więcej informacji można uzyskać, dzwoniąc na infolinię Centrum Obsługi Klienta Microsoft w Polsce: 0 801 308 801.

Adam Stępień
20 listopada 2009, 18:43
20 711
Odsłony
Adam Stępień
20 listopada 2009, 18:43
20 711
Odsłony



Komentarze

Mimo wszystko coś tu nie gra... Co? To, że czytając ten tekst odczułem ulgę. Oni nam wyraźnie zrobili łaskę.... PS. Infolinia Microsoft"u od początku podawała, że mamy prawo używać OEM"ów a przecież był moment, że nie było to takie pewne. Innymi słowy - bardziej wieżę redaktorom CentrumXP.pl niż infolinii Microsoft"u.
Thunderbolt, 20 listopada 2009, 21:26
Dziwię się , że Microsoft nie chce jednoznacznie rozwiać  tych wątpliwości? Oświadczenie prasowe   definitywnie przerwałoby wszelkie spekulacje i uspokoiło  potencjalnych nabywców wersji OEM!!! Myślę,że jednak zmienią zdanie......
Esc, 20 listopada 2009, 21:43
Co mnie ochodzi interpretacja Microsoftu. Ide do sklepu kupuje OEM, przychodze do domu i instaluje na swoim komputerze. Mam klucz i aktywuje. Co kogo obchodzi jaki?, i gdzie?, i czy sam zlozylem komputer?. Mam legalny system kupiony, tak czy nie?. Nikt mi nie powie ze pirace. Bo podam do sadu sklep, za sprzedaz nieleganego oprogramowania.
Steve USA., 20 listopada 2009, 22:10
W wielu sklepach z uslugami typu: Skladamy komputery na zamowienie, widze ze mozna kupic OEM w opakowaniu nie zawierajacej zadnych informacji. Rowniez w wielu sklepach widze, ze Windows 7 OEM mozna kupic ze znizka kupuja matheboard. To wina Microsoftu, bo orginalnie pakuje w kartonik, dla producentow (skladaki), bez zadnych dodatkowych informacji. Ja nie jestem zobowiazany chodzic po necie i szukac instrukcji, czy licencji Microsoft. Nie kupuje w koncu Pirata, tylko legalnie sprzedawany Windows 7 OEM. Niech Microsoft sie dogada, na jakich zasadach go sprzedawac.   
Steve USA., 20 listopada 2009, 22:18
@ Steve USA Bycie legalnym użytkownikiem oznacza nie tylko kupienie produktu w sklepie, ale też używanie go zgodnie z licencją producenta. Jeśli więc producent zabroniłby używać OEM"ów użytkownikom prywatnym a ty byś go kupił i zainstalował na swoim komputerze, to taki Windows wyświetlałby się jako legalny, ale tak naprawdę byłbyś piratem bo złamałeś licencję producenta. Nie ważne, czy zrobiłeś to kopiując nielegalnie płytkę z Windowsem, czy nielegalnie używając OEM"u. Ważne, że licencja została złamana a tu (powinieneś) ponieść tego konsekwencję. Dura lex sed Lex.
Thunderbolt, 21 listopada 2009, 10:09
PS. I to nie jest wina sklepu, że wybrałeś edycję której nie powinieneś używać. Oni sprzedają wszystko co mogą a ty sam wybieraj co ci jest potrzebne, a czego używać nie możesz.
Thunderbolt, 21 listopada 2009, 10:11
Brak słów to MS. Wydaje mi się, że jakaś międzynarodowa organizacja powinna w końcu uporządkować dopuszczalne formy i sposoby licencjonowania oprogramowania, tak żeby wszyscy produceni byli zobligowani do wyboru konkretnej formy licencjonowania. Klient czy prywatny, czy korporacyjny widziałby konkretnie co i za ile kupuje i co mu wolno a czego nie, a tak mamy sytuację, że ktoś czegoś nie dopisał, że niby wolno, no i że to zmienią, ale oficjanie tego nie potwierdzą. Śmiech na sali.
km, 21 listopada 2009, 10:45
Przypominają mi się czasy komuny gdzie chodziło takie powiedzenie prokuratorskie, Dajcie mi człowieka, a paragraf sam się znajdzie. To samo zrobił Microsoft. Wyraźnie zabronił w nowej licencji instalowania OEM na składakach. I to jest napisane na kartonie wersji OEM. Tylko producenci komputerów mogą sprzedawać legalnie system w wersji OEM ze swoimi produktami i to tylko jak zrobią z tego systemu preinstalkę do danego modelu komputera. A to czy dana czy dany konsultant na infolinii mówi, że można spokojnie instalować to kłamie, bo opis licencji jest wyraźny, a skąd on to wie skoro nawet największy pirat patentowy na świecie, czyli Microsoft, uznał, że nie trzeba nic wyjaśniać, to znaczy, że to, co napisane obowiązuje. W cale bym się nie zdziwił jak za rok wszystkie tak zainstalowane systemy przestaną pobierać aktualizację i zniknie znaczek legalnego oprogramowania. Zastanówcie się przecież ktoś dobrze przemyślał taką zmianę w warunkach licencyjnych. To nie Polski sejm, że ktoś coś dopisze do ustawy i wie o tym tylko mała grupa ludzi. Oni mają całe stado prawników i ta zmiana jest bardzo dobrze przemyślana i zostanie wykorzystana w przyszłości i dlatego taka cisza przez tego pirata. Przecież jak by od razu powiedzieli, o co chodzi dokładnie w tej zmianie to, kto by kupił wersję OEM a o ile w ogóle spadła by sprzedaż.
Obserwator, 21 listopada 2009, 21:00
Km ………..Właśnie Chińczycy zabrali się za tego pirata i zabronili sprzedaży prawie wszystkich systemów Microsoftu oprócz Win 95 w Chinach. Oczywiście wyrok na razie jest w zawieszeniu, ale jak Microsoft nie posmaruje i to słono, to cienko widzę jego sprzedaż w Chinach a rynek to nie mały.
Obserwator, 21 listopada 2009, 21:10
Thunderbolt nie pisz głupot. Bo sklep jest zobowiązany do zapoznania się z licencją i jak by nie było wolno mu sprzedać wersji OEM to by nie sprzedał bo by popełnił przestępstwo. A każdy ma prawo sobie zainstalować wersję OEM obojętnie czy masz starego kompa i dokupiłeś sobie kartę dźwiękową czy myszkę, wówczas masz prawo nabyć wersję OEM. Tak czy inaczej MS popełniła błąd i głupio im się przyznać. A im zalezy tylko na sprzedaży jeżeli zapłaciłeś to pierwsze jest podawane źrudło gdzie kupiłeś, paragon. Bo ci co sprzedali mają obowiązek poinformować klienta co może kupić dla siebie to nie spożywka.
stjerzy, 23 listopada 2009, 10:57
Jeżeli pojedziesz do Kalifornii i kupisz Marihuane i wrócisz z tym do Polski to zostaniesz aresztowany i pokazanie paragonu cię nie uratuje, bo sklep nie ma obowiązku informować każdego wchodzącego do sklepu Polaka, że nie wolno mu kupować Maryśki. Oni sprzedają bo im wolno, ale czy tobie wolno to już twoja sprawa. Tak samo Microsoft. Wersja OEM jest (załóżmy) tylko dla firm, więc sklep sprzedaje te edycje z myślą, że kupi je np. prezes firmy. Nie mają obowiązku (ani nawet prawa) legitymować każdego kupującego, czy kupuje OEM"a dla firmy czy nie. Oni je sprzedają, bo można ich legalnie używać w firmach, ale jeśli ty użyjesz go w domu to popełniasz przestępstwo, bo postępujesz wbrew licencji autorów. To tak jakbyś zainstalował Offica 2007 do użytku domowego i zainstalował go w firmie, a potem powiedział przy kontroli, że sklep cie nie informował, że tak nie wolno. Musisz przyznać, że to głupie. Tak samo jesli na pudełku pisze jak wół, tylko dla firm typu System Bilder, to jest logiczne, że jeżeli taką firmą nie jesteś to nie masz prawa używać takiego programu/systemu. Co nie znaczy, że jego sprzedaż jest nielegalna. I na koniec jeszcze jedno: pisanie boldem naprawdę nie czyni twojego postu bardziej ważnym...
Thunderbolt, 23 listopada 2009, 18:15
Thunderbolt twoje tłumaczenie jest jak najbardziej logiczne i faktycznie tak jest , a przykładów można podać jeszcze wiele........
Esc, 23 listopada 2009, 21:25
A może mi ktoś wytłumaczy, dlaczego w sprzedaży wysyłkowej żaden sklep nie informuje, że wersja OEM jest tylko dla firm. Nigdzie nawet tu w Centrum XP nie informują o tym fakcie, a przecież nie mamy możliwości przeczytania co jest napisane na pudełku. Czyli wszyscy co kupili ten system w sklepach wysyłkowych mają pełne prawo do zwrotu tego towaru. Chciałbym zobaczyć reakcję Piratów z Microsoftu jak miliony ludzi co kupili ten system OEM na różne przedpłaty, promocję poprzez Internet zaczynają zwracać do sklepu ten towar. Bo nie byli poinformowani że to licencja tylko dla firm produkujących komputery. A może to było zaplanowane, aby najpierw ludzie wykupili ten typ licencji a później wymusić na nich dopłaty do pełnej licencji.
Obserwator, 24 listopada 2009, 06:28
Prawda jest taka, że Microsoft przegrał wiele spraw sądowych przeciwko użytkownikom domowym, bo to co nie jest niezgodne z warunkami MS nie oznacza jeszcze tego, że jest to niezgodne z prawem. Tworząc program mogę sobie napisać w licencji, że mogą go używać np. jedynie kolesie w brodą powyżej 20 cm, wąsami i chodzący w czerwonych skarpetkach. Nie sądzę zatem, że sąd skazałby za piractwo kolesia, który nie ma brody i chodzi w zielonych skarpetkach, a zainstalował moje oprogramowanie. Dotyczy to głównie licencji OEM. Niektórzy zmieniali komputer i przeklejali licencje właśnie na ten nowy i sprawy sądowe wygrywali, bo przecież zapłacili za licencję i mogą sobie z nią zrobić co chcą.
Mariusz, 24 listopada 2009, 08:38
@ Thunderbolt "(...)jesli na pudełku pisze jak wół, tylko dla firm typu System Bilder, to jest logiczne, że jeżeli taką firmą nie jesteś to nie masz prawa używać takiego programu/systemu." No tak, ale zwróć uwagę, ze na pudełku z Win XP też był ten zapis, a było legalnie, pod warunkiem, ze był to 1-pack. To nie kwestia zapisów a interpretacji. Jeśli MS zmieni zdanie co do interpretacji Polska znów stanie się piracką potęgą, ponieważ nagle setki tysięcy składaków będą używane niezgodnie z licencją. Teraz zastanówcie się kto jest w stanie sprawdzić system buildera. Policja? Nie ma takiego obowiązku, oni sprawdzą jego LEGALNOŚĆ, a to macie zapewnione. MS? Na podstawie czego? Przecież system jest legalny i zarejestrowany... Sytem builder? Firma składająca laptopy? Jak sprzedawaliśmy był legalny, a teraz nas ten sprzęt nie obchodzi... JA sam? Cóż... Proszę Państwa, nie popadajmy w paranoję. Jedyny problem jaki widzę, to burza wokół kwestii moralnych użytkowania licencji OEM. Całą reszta przecież i tak jest legalna.
itepe, 24 listopada 2009, 10:31
@ Obserwator: Wg. polskiego prawa każdy zakupiony w sprzedaży wysyłkowej w internecie produkt masz prawo zwrócić na swój koszt bez konieczności podawania przyczyny i masz prawo żądać wtedy zwrotu pieniędzy. Druga sprawa, że w ten sposób ponosisz koszty wysyłki towary, oraz, że produktu nie możesz rozpakować ani użyć... @ itepe: Ale teraz wychodzi(ło) na to, że nawet 1-pack OEM XP, był nielegalny dla prywatnych użytkowników i, że te niejasności są spowodowane przez błędy logiczne w umowie licencyjnej. Co się zaś tyczy interpretacji: to nie my jesteśmy od interpretaci tylko Microsoft, bo to jest ich produkt i nie możemy wykorzystywać ich oprogramowania inaczej niż oni sobie tego życzą. Wykorzystywanie luk w umowie w celu zoszczędzenia na zakupie systemu też jest piractwem, bo wzbogacasz się kosztem autorów produktu. Pisano o tym już nie raz w wielu specjalistycznych czasopismach.
Thunderbolt, 24 listopada 2009, 15:10
Thunderbolt.............Proszę nie pisz takich bzdur typu „bo wzbogacasz się kosztem autorów produktu” Właśnie kto najbardziej się wzbogaca i czyim kosztem. Te całe licencjonowanie to największy przekręt jaki może być do wyłudzania pieniędzy, i nie tylko od ludzi ale głównie od firm i żerowanie na czyiś pomysłach. Załóżmy napisałeś jakiś program, jak kupiłem go od ciebie i na tym cały interes się kończy. Co ciebie może obchodzić, co ja z tym programem zrobię. Oprócz tego że pozmieniam coś w nim i będę chciał go komuś sprzedawać. Ale załóżmy że zrobię jakąś stronę w necie o czy tobie nawet w głowie nie zaświtało i zacznę robić na tym kasę. To co mam więcej płacić tobie za ten program. A niby dla czego, przecież to był mój pomysł, moja praca, dlaczego mam tobie dopłacać. Drugi przykład. Kupuję samochód za 10000zł na drugi dzień kupuję drugi taki sam pojazd i chcę go używać jako TAXI a sprzedawca żąda 20000zł bo będę na nim zarabiał. Co kogo obchodzi ca ja z moim zakupem zrobię. A jak będę chciał zaraz po zakupie wywalić na złom ten pojazd to co sprzedawca zażąda 100zł.
Obserwator, 25 listopada 2009, 08:02
A jeśli chodzi o zwrot towaru zakupionego przez Internet, to masz pełne prawo zwrotu bez ponoszenia żadnych kosztów. Chodzi oczywiście o Win7 z nową licencją. A to z powodu, że nie widziałem, aby jakikolwiek sklep internetowy informował o tym, że system OEM jest przeznaczony tylko dla firm produkujących i sprzedających komputery. Po za tym to, co jest napisane na pudełku nie jest widoczne na zamieszczanych fotkach z produktem, który wybierasz. Czyli sklepy nie udzielają pełnej i bardzo istotnej informacji o sprzedawanym produkcie a wręcz zatajają te informacje przed kupującym. Mało tego Polskie prawo nakazuje umieszczanie opisu i instrukcji obsługi w języku Polskim. A napis „System Bilder” nie jest Polskim określeniem i z tego, co czytam w necie to określenie „Bilder” jest bardzo kontrowersyjne i może być odczytywane na różne sposoby.
Obserwator, 25 listopada 2009, 08:17
Nie robcie paniki. Kupilem Windows 7 OEM w dniu premiery , zalozylem, aktywowalem na skladaku. Wczoraj kupilem nowy dysk SSD, zalozylem od nowa Windows 7 OEM. Po wpisaniu numeru nie aktywowal sie. Zadzwonilem wieczorm na wybrany numer (odebral chyba jakis Arab?) bo zle mowil w English. Zaraz podal mi nowe numerki i aktywowalem.
Radek USA., 25 listopada 2009, 15:57
Tu nie chodzi o panikę, tylko dlaczego Piraci z Microsoftu zaczynają robić prawo rodem z komuny. Na przykład, postawili znak na drodze szybkiego ruchu z ograniczeniem szybkości do 5km/h ale wszyscy jeżdżą normalnie i myślą, że ktoś się pomylił. A tu raptem po kilku latach stanął taki niebieski i zaczyna wlepiać mandaty, każdy pyta, za co przecież ten znak to jakiś bezsens, ale znak stoi i płacić trzeba.
Obserwator, 25 listopada 2009, 23:34
A tutaj macie dokładną kopie co pisze firma Balta na temat licencji OEM ....I chyba wszystko w temacie..... Zainstalować można ale i tak macie program piracki --------Oprogramowanie towaryszące ("OEM"): Jest to oprogramowanie, które dostępne jest wyłącznie z towarzyszącym mu sprzętem, a prawo użytkowania programu OEM obejmuje tylko i wyłącznie sprzęt, z którym został zakupiony. Pod żadnym pozorem nie wolno tworzyć kopii oprogramowania OEM oraz używać go na innym, aniżeli towarzyszącym, sprzęcie. Taka forma dystrybucji jest wygodna dla klientów oraz producentów systemów komputerowych. Dzięki niej końcowy klient, kupując swój zestaw komputerowy może posiadać preinstalowany system operacyjny oraz inne oprogramowanie, które producent oprogramowania oferuje w wersji OEM.
Obserwator, 25 listopada 2009, 23:41
A co uwazasz za sprzet?. Bo w Chicago wiele sklepow sprzedaje OEM, jak kupisz u nich jakas czesc. Czyli matheboard lub karte grafiki.
Steve USA., 26 listopada 2009, 01:21
Zainstaluj sobie Win7 na karcie grafiki. I będzie miodzio. Teraz widzicie że warunki licencyjne są takie proste a zarazem takie skomplikowane. I co z tego wynika? ano Piraci z Microsoftu razem z prawnikami mocno się napracowali, aby udupić ludzi z inicjatywą a wspierać wielkie korporacje. Bo nie wystarczy kupić komputer w jakimś sklepiku i dokupić w tym samym sklepie Win7 i go sobie zainstalować. W sklepie muszą jeszcze dostosować instalkę tego systemu tak, aby instalowała się poprawnie tylko na tym komputerze, który ten sklep złożył dla ciebie. Bardzo zastanawiające jest to, dlaczego specjaliści od spraw licencyjnych nie zaczęli o tych zmianach pisać przed premierą Win7 tylko po paru dniach od premiery.
Obserwator, 26 listopada 2009, 18:13
I aby było jeszcze weselej….. TU NA TEJ STRONIE REKLAMUJĄ WERSJE…. OEM.. NIE INFORMUJĄC O NOWYCH WARUNKACH LICENCYJNYCH.
Obserwator, 26 listopada 2009, 18:47
Witajcie. Jedno zassadnicze pytanie - czy treść licencji widnieje bezpośrednio na opakowaniu, tak by można było ją przeczytać bez rozpakowania? Dzisiaj mi przyszła tona sprzętu do firmy w tym i OEMik 7-ki, ale szczerze mówiąc nie zwróciłem na to uwagi.. Jeśli jednak nie możemy przeczytać całej treści licencji bez rozpieczętowania opakowania, to... cóż, jak możemy zwrócić nienaruszony produkt? ;) To jest hipoteza, bo jak zaznaczyłem, nie zdążyłem się dzisiaj przyjrzeć dokładnie opakowaniu z Win7.
zdaniu, 26 listopada 2009, 19:22
Czytałeś kiedyś licencję jak instalowałeś jakąś wersje Windowsa. Jak tak to pomyśl czy zmieściła by się na opakowaniu. Po drugie nie wiem czy licencja jest w pudełku, czy pojawia się dopiero podczas instalacji. I teraz jest paradoks, bo jak nie zaakceptujesz licencji to nie zainstalujesz systemu a otwartego opakowania nie przyjmą jako zwrot z powodu nie zaakceptowania licencji. Można być spokojnym, Piraci z Microsoftu dbają o mamonę. Oczywiście swoją.
Obserwator, 26 listopada 2009, 21:38
Obserwatorze, skrócone warunki OEM spokojnie by się zmieściły.. i jutro dokładnie przyjrzę się opakowaniu, bo sprawa jest na tyle "śmieszna" (jak zauważyłeś.. i o to mi chodziło), że aż niemożliwa.. Bo jeśli nie masz możliwości zapoznania się z warunkami licencji przed rozpakowaniem, a rozpakowanie = niemożność zwrotu towaru to sprawa jest oczywista, i wg mnie mogą naskoczyć jeśli samemu się złożyło zestaw i zainstalowało OEM, bo taki można nabyć z częściami..
zdaniu, 26 listopada 2009, 22:52
Sprawdziłem. Obserwatorze, jednak jesteś w błędzie i treść licencji znajduje się na opakowaniu Win7 OEM. Także istnieje możliwość zapoznania się z treścią licencji. Jednak zgodnie z powyższym artykułem zbytnio bym się nie przejmował dosłownym traktowaniem zapisu.. zwłaszcza w przypadku firmy, która ma dział IT i składa dla siebie komputery. :-)
zdaniu, 27 listopada 2009, 07:52
Czyli zakup i instalacja Windowsa 7 OEM na laptopie, w którym przy zakupie była zainstalowana Vista OEM jest niemożliwa przeze mnie? W takim razie wolę siedzieć na tej Viście aż do momentu zakupu nowego laptopa z preinstalowaną siódemką. Chyba że mogę zakupić siódemkę wraz z nową myszką :) Głupota te wszystkie licencje. Masa wersji, masa licencji, a i tak wszystko o kant d... rozbić.
foxx, 3 grudnia 2009, 01:47
Fakt, że licencja jest na pudełku, ale kupując system w sklepie internetowym nie napotkałam informacji, że wersja OEM jest wyłącznie dla producentów komputerów czyli klientów biznesowych, a nie zwyczajnych ludzików. Tematem powinien zainteresować się UOKiK. Nie otwarłam jeszcze opakowania, bo dalej się waham w końcu jak i tak mam być piratką to wolę wydać piętnaście złotych a nie kilkaset. Najgorsze jest to, że nawet jak uda mi się zwrócić sam program, to pokryję koszty przesłania do mnie i ode mnie czyli za przyjemność zapoznania się z informacją, że produkt nie jest przeznaczony dla mnie zapłacę ok. 40 zł.
Beti, 4 grudnia 2009, 22:46
Thunderbold ma racje. oto link do strony microsoft ( http://oem.microsoft.com/script/contentpage.aspx?PageID=563841 ), w ktorym wyraznie pisze, ze NIE wolno instalowac wersji OEM sobie ani osobom spokrewnionym. Wolno uzyc OEM tylko w wypadku kiedy sprzedajemy go razem z komputerem komus obcemu. Jest nawet w FAQu pod artykulem pytanie czy jako informatyk mozna kupic Oem do wlasnorecznie skladanych komputerow w firmie i MS jasno odpowiada, ze NIE, bo nie spelniamy warunku sprzedazy obcej osobie. Kazdy wiec, w tym niestety tez i ja, kto kupil Windows OEM, niezaleznie od wersji (xp, vista, 7) i samemu go zainstalowal uzytkuje go niezgodnie z licencja. Jedynie osoby, ktorym zlozyl komputer i zainstalowal system sklep maja legalnego windowsa. Dla mnie to o tyle bolesne, ze przed zakupem Windows Vista 2 lata temu dzwonilem w tej sprawie do microsoft (bo jasno bylo napisane, ze tylko dla system builderow) i powiedzieli mi, ze mnie traktuja jako system buildera, wiec nie ma problemu. Oklamali mnie :(
a, 10 grudnia 2009, 15:36
A jesli kupilem komputer w sklepie A, komputer jest bez zainstalowanego systemu a sklep A nie ma na stanie windows 7 oem ani box. Czy kupujac system w sklepie B w wersji oem jestem legalny?
shap, 12 grudnia 2009, 20:54
Uwazam ze troche z tymi licencjami mocno przyciagaja pasa  , i tak sa klopoty z windows 7 z kompatybilnoscia i inne rozne problemy nie tak jak xp , mysle ze troche mogliby poluzowac  jak ktos ma orginalny system to na to tylko patrzec     
strasznyfilm, 15 grudnia 2009, 23:40
Kumpel który pracuje w pewnej sieci sklepów AGD RTV pracuje w dziale IT i powiedział mi ze jak chce kupować Win7 to mam kupić OEM iż działa ze wszystkimi aktualizacjami bez rejestracji (sam korzysta). Bez danej rejestracji system można przeinstalować 30 razy (jakies 15lat jak dla mnie) dopiero po tych 30 razach trzeba dzwonić by ci umożliwili kolejną instalacje (bez problemow). Do tego dodał ze do MS zaczeli dobierać się prawinicy w sprawie tej własnie licensji i po wykryciu kilku luk prawnych są na dobrej drodze by osiągnąć sukces.
Głaz, 17 grudnia 2009, 13:40
http://www.microsoft.com/poland/oem/partnerzy/sbuilder/licencjonowanie_faq.aspx Oprogramowanie w wersji OEM przeznaczone jest do preinstalacji na nowych komputerach przez producentów systemów. Na opakowaniu oprogramowania OEM widnieje napis informujący, że produkt ten przeznaczony jest wyłącznie dla firm produkujących lub montujących komputery PC i serwery. Nieotwarte opakowania oprogramowania OEM mogą być dystrybuowane do innych producentów systemów, jednak nie mogą być przekazywane użytkownikom. Otwarcie opakowania przez użytkownika oznacza, że to użytkownik akceptuje warunki licencji producenta systemów OEM Microsoft i powinien preinstalować produkt przy użyciu narzędzi OPK, zapewnić pomoc techniczną i spełnić jeszcze kilka innych wymagań, do realizacji których nie ma odpowiednich umiejętności i wiedzy technicznej producenta systemów. Wyjątkiem od tej reguły jest przypadek, gdy użytkownik końcowy samodzielnie montuje własny komputer PC. W takim wypadku użytkownik końcowy jest uznawany za producenta systemów w rozumieniu licencji producenta systemów OEM Microsoft.
tomek, 1 stycznia 2010, 21:15
No i piękne strona powyzej podana juz nie istnieje. A ostatnie zdanie podreślone właśnie jest tą mała zmianą w licencjonowaniu Win 7. Ja kupiłem Win7pro OEM w Media Markt na firmę i chciałem zainstalować na słuzbowym laptopie. Całe szczęście nie otworzyłem pudełka i przeczytałem 3 razy wszystko z każdej strony. Jak dla mnie wszyscy sprzedający Win7OEM użytkownikowi końcowemu który przy zakupie informuje że kupuje system dla siebie, są poprostu piratami rozpowszechniającymi pirackie oprogramowanie. Ale nigdzie nie jest napisane, że sprzęt, na którym System Builder ma preinstalować OEM musi być nowy i potem sprzedany. Oddanie do modernizacji np o RAM i prosba o preinstalację OEM daje już chyba prawo do jego uzywania? Płacimy za RAM za preinstalację i OEM, jest legalnie?
Mario, 7 marca 2010, 17:25
Uwaga, uwaga! Windows 7 OEM "luzem" NIELEGALNY! MS Polska zmienil strone "Licencjonowanie OEM" http://www.microsoft.com/poland/oem/LicencjonowanieOEM.aspx - nie ma tam juz tekstow o wyjatku przy samodzielnym montazu PC! Teraz na ww. stronie znajduje sie link do strony amerykanskiej, ktora nakazuje uzywanie wersji Retail/BOX: http://oem.microsoft.com/script/contentpage.aspx?pageid=563841
M., 7 lipca 2010, 23:31
o to dokładny cytat licencji oem win7 [color=#333333; font-family: Verdana, Arial, sans-serif; font-size: 11px">Jest rozwijającym się rynku "zrób to sam" hobbystów komputera w domu, którzy montują komputery z części na własny użytek.[/color"> Microsoft detaliczna licencji na oprogramowanie są odpowiednie licencje dla rynku do-it-yourself.
 OEM System Builder nie jest przeznaczony dla tego zastosowania, chyba że komputer, który jest montowany jest odsprzedany innej osobie.


Ping_26, 6 maja 2011, 22:13
@Thunderbolt Wydaje mi się, że nie masz pojęcia czym jest sprzedaż konsumencka. Jeżeli sklep sprzedaje licencję przeznaczoną dla wyspecjalizowanych firm w sprzedaży konsumenckiej (czyli dla osób fizycznych, które nie kupują produktu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą), to ten właśnie SKLEP łamie warunki licencji a nie kupujący. Licencja wyraźnie precyzuje, że można ją sprzedawać użytkownikowi końcowemu JEDYNIE Z ZESTAWEM KOMPUTEROWYM i tylko Z PREINSTALOWANYM OPROGRAMOWANIEM. Kupując licencję W SKLEPIE, jestem użytkownikiem końcowym i otrzymuję produkt niezgodnie z postanowieniami licencji na jakiej jest on sprzedawany. Nie twierdzę tutaj, że mam prawo takiej licencji używać, ale na pewno mam prawo wówczas złożyć reklamację do sklepu na wadę prawną produktu, który mi sprzedano.
Przemek R., 12 listopada 2012, 22:19