Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Producenci OEM wydłużają start Windows 7 o 2 ...

Producenci OEM wydłużają start Windows 7 o 2 minuty

Szereg badań wykonanych przez serwis PC Pro wskazuje na to, iż większość dostępnych na rynku laptopów z systemem Windows 7 posiada preinstalowane dodatkowe, niejednokrotnie zbędne oprogramowanie, które wydłuża start systemu nawet o 2 minuty.

W testach porównano laptopy o tych samych parametrach i tych samych producentów – na jednych znajdowało się oprogramowanie dostarczane przez producenta, drugie z kolei zawierały jedynie system Windows 7. Wyniki okazały się zdumiewające. Określane mianem crapware'u oprogramowanie instalowane dodatkowo przez producentów przyczynia się do wydłużenia uruchamiania systemu Windows 7 do około dwóch minut. Najgorzej w tej kategorii wypadają produkty Acera i Sony, zawarte w nich dodatkowe oprogramowanie pobiera średnio 1 GB pamięci RAM oraz zajmuje 2,5 GB przestrzeni dyskowej. Nieco lepiej prezentują się wyniki laptopów takich producentów jak HP i Dell, najlepiej w tej kwestii wypada ASUS, Lenovo, Samsung i Toshiba. Najkorzystniej w testach PC Pro wypadają urządzenia Apple,zapewne ze względu na fakt, że producent nie zezwala na instalację oprogramowania firm trzecich. Uruchomienie na takim urządzeniu systemu Mac OS X trwa zaledwie 49 sekund. Dla porównania "czysty" Windows 7 ładuję się 37 sekund, czyli o 12 sekund szybciej niż popularne jabłuszka.

Serwis PC Pro dodaje również, że wielokrotnie instalowane dodatkowo oprogramowanie przyczynia się do wzrostu cen sprzętu i co więcej, w wielu przypadkach jest ono bezużyteczne, a ich deinstalacja jest wręcz niemożliwa. Niektórzy producenci laptopów jak Toshiba zapowiedzieli, iż nowe produkty pozbawione będą jakiegokolwiek crapware'u.

Monika Karcz
8 listopada 2009, 17:05
5 466
Odsłony
Monika Karcz
8 listopada 2009, 17:05
5 466
OdsłonyKomentarze

I ta właśnie rzecz spowodowała, że wszyscy tak krytycznie podeszli do Windows Vista - który złym systemem nie był.
nortonex, 8 listopada 2009, 18:28
Trafiłeś w sedno sprawy @nortonex
Paweł, 8 listopada 2009, 19:08
@nortonex, w moim odczuciu to nie to spowodowało, że Vista została przyjęta jak została... ja instalowałem Vistę na czysto na komputerze, który do najgorszych nie należał. Pamietam problemy z sieciami i woooolne kopiowanie plików Windows 7 już teraz bez żadnego SP prezentuje się w tej kwestii dużo lepiej.
Petro, 8 listopada 2009, 19:18
A mnie rozbawił zwrot "niż popularne jabłuszka"... No co jak co, ale określanie ich mianem "popularne" to nadmiar kurtuazji :))
Remi, 8 listopada 2009, 23:02
I o co taki krzyk?. Od 7 miesiecy uzywam Windows 7 i od 7 miesiecy komputer mi sie usypia, nie wylaczam. Moze raz po zalozeniu wszystkich programow robilem restart. Wiec nawet jak start bedzie 10 minut, to mi to nie przeszkadza.
Rys45., 9 listopada 2009, 00:06
To ktos jeszcze przeinstalowue z partycji ratunkowej dawanej razem z notkiem?
Marucins, 9 listopada 2009, 13:10
@Petro Owszem problem z wolnym wręcz ślamazarnym kopiowaniem plików istniał w Windows Vista ale w wersji RTM czyli premierowej finalnej, po wydaniu SP1 problem został rozwiązany. Ponadto drugi dodatek SP2 przyniósł dalsze usprawnienia. Oczywiście jakiś cudów nie stworzono ale dzięki temu z Vistą można normalnie i komfortowo pracować jak u mnie działa bez większych problemów . No ale to moje zdanie.
Paweł, 9 listopada 2009, 19:56
"Dla porównania "czysty" Windows 7 ładuję się 37 sekund, czyli o 12 sekund szybciej niż popularne jabłuszka."
Czysty owszem. Ale juz po 2 tygodiach używania nawet bez instalacji dodatkowego oprogramowania bardzo spowalnia. Poza tym jakieś minimum programów jest potrzebne. MacOS je zapewnia, czysty windows nie. A po ich instalacji boot window trwa grubo ponad minutę. Popularne jabłuszka nie spowalniają się z czasem jak windows.

veel, 7 marca 2010, 13:01

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.