Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Przeglądarka Chrome w Windows 10 zyska wsparc...

Przeglądarka Chrome w Windows 10 zyska wsparcie HDR

Na jakość obrazu który obserwujemy na co dzień wpływa wiele czynników – począwszy od mocy procesora graficznego który go generuje, na materiale z którego wykonany jest wyświetlacz kończąc. Często pomija się przy tym jednak technologie skądinąd pomocnicze, jak chociażby powszechnie reklamowany w ostatnich miesiącach HDR. Swego czasu panował nawet swego rodzaju boom medialny na tę dokładnie technologię, jednak niewiele osób tak naprawdę zdawało sobie sprawę z tego, do czego ona służy. Często skracano całą teorię do jednego, nic w zasadzie niewyjaśniającego sformułowania, mianowicie Czerń będzie jeszcze bardziej czarna oraz temu podobnych frazesów.

HDR zawitał między innymi do gier z serii Forza

W praktyce chodzi zaś o odzwierciedlenie ogółu cieniowania na wyświetlanym obrazie, dzięki czemu kolory jasne dużo bardziej kontrastują z ciemnymi, sprawiając tym samym że wizualnie wydaje się on dużo ostrzejszy. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku również aspekt głębi cieniowania – jeśli sporo z jej obszaru będzie zacieniowane, scena wyglądająca żywiołowo i dynamicznie przy wykorzystaniu HDR w przypadku jego braku wydawać się będzie po prostu nienaturalnie płaska i toporna. Nic więc dziwnego, że sporo osób zaznajomionych z tematem chciałoby zobaczyć HDR na ekranach swoich komputerów, nie tylko podczas gry lecz również chociażby w trakcie oglądania filmów na popularnym serwisie Netflix. Google doskonale zdaje sobie z tego sprawę, czego dowodzi oficjalny wpis na jego blogu – najpopularniejsza przeglądarka internetowa zyska niebawem obsługę HDR w Windows 10.

Zanim jednak nowe rozwiązanie zostanie wprowadzone do Chrome i zaczniemy się z niego cieszyć, warto poznać kilka szczegółów odnośnie obsługi technologii HDR. Po pierwsze, co dla niektórych może być ciosem, tylko niektóre monitory ją wspierają, zaś ich udział w rynku jest dużo mniejszy niż ma to miejsce w przypadku telewizorów. Druga sprawa, o której warto powiedzieć to to, że HDR występuje w kilku wariantach, zwykle oznaczonych odpowiednią cyferką oznaczającą stopień jego rozwoju – im jest ona niższa, tym efekt końcowy gorszy.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy Google wprowadzi do swojej przeglądarki internetowej przeznaczonej dla Windows 10 obsługę HDR, jednak prawdopodobnie nastąpi to jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku. Czy podobna funkcjonalność pojawi się w Edge nie jest jeszcze pewnym, jednak istnieją na to duże szanse.

Amadeusz Labuda
24 stycznia 2018, 09:35
823
Odsłony
Amadeusz Labuda
24 stycznia 2018, 09:35
823
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.