Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Nieoczekiwany wzrost popularności Windows 7 w...

Nieoczekiwany wzrost popularności Windows 7 wśród graczy Steam

Udział Windows 10 na rynku systemów operacyjnych rósł od początku w tempie bijącym na głowę wszystkie wcześniejsze wersje Okienek, a szczególnie upodobali go sobie gracze. W połowie tego roku, gdy ogólny udział Dziesiątki wynosił około 25%, na platformie Steam był on dwukrotnie wyższy. Rekordowe 50,33%, które udało się uzbierać Windows 10 64-bit, zaczęło się jednak nieoczekiwanie kurczyć. Najwięcej ugrał na tym Windows 7.

Wyniki październikowej Ankiety dotyczącej sprzętu i oprogramowania Steam pokazują jasno, że Windows 7 przeżywa wśród graczy prawdziwy renesans. Po blisko dwóch latach rosnących udziałów Dziesiątki to całkowicie nieoczekiwany zwrot. O ile w przypadku jednego miesiąca można by spodziewać się błędu statystycznego, o tyle w tym przypadku tendencja była wyraźnie widoczna i postępowała z miesiąca na miesiąc. Zaczęło się to mniej więcej w sierpniu tego roku, a już we wrześniu Windows 10 spadł na drugie miejsce i zaczął gwałtownie tracić na popularności.

Steam

Jak wynika z ostatniego raportu Steam, jedynym systemem z rodziny Okienek, który zaliczył wzrost, jest Windows 7 64-bit (+22,59%). Najwięcej stracił rzecz jasna Windows 10 64-bit (-17,14%). Ogólny udział Windows wzrósł z kolei o 1,44%, oczywiście kosztem MacOS (-1,14%) i Linuksa (-0,25%). Dziś najnowsza odsłona okienek ma tylko 28,23% udziałów wśród graczy Steam i prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu spadną one do 25%. Dokładne dane możecie zobaczyć w tabeli poniżej.

Steam

Czym tłumaczy się tak nieoczekiwaną zmianę? Niektórzy sugerują, że być może Windows 10 odstręcza graczy błędami związanymi ze współczynnikiem fps i kłopotami z wydajnością, które miały stać się udziałem Creators Update. Pojawiły się jednak jeszcze inne spostrzeżenia - w zestawieniu języków pierwsze miejsce zajął uproszczony chiński, który podskoczył o 26,83% i zyskał udział rzędu 56,37%. Dla porównania - język angielski ma tylko 21,24%, a rosyjski - 6,20% udziałów. Jednocześnie zdrowy wzrost zaliczyły karty oparte na DirectX 12. Jak dokładnie wpłynęło to na sytuację z Windows 7/Windows 10 na Steamie? Na razie trudno o rzeczowe analizy, choć liczymy, że sytuacja stanie się klarowna.

Krzysztof Sulikowski
3 listopada 2017, 23:56
1 203
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
3 listopada 2017, 23:56
1 203
OdsłonyKomentarze

Myślę, że może być to spowodowane ostatnia duza aktualizacja win10. Ludzie którzy robili upgrade z Win 7 i później mieli Win 10 robili reinstal i nie wiedząc jak wgrac 10, to instalowali Win7. Co by się zgadzało ze jeden traci a drugie zyskuje
Aleks, 5 listopada 2017, 18:01

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.