Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Nieoficjalna łatka zapewnia wsparcie dla nows...

Nieoficjalna łatka zapewnia wsparcie dla nowszych procesorów w Windows 7 i 8.1

Na początku zeszłego roku Microsoft zapowiedział, że nie będzie wspierał nowszych podzespołów w starszych systemach operacyjnych. Zapowiedź weszła z życie kilka dni temu, na skutek czego Windows 7 i Windows 8.1 przestały otrzymywać aktualizacje przy korzystaniu z najnowszych generacji procesorów Intel i AMD. Innymi słowy, jeśli na pokładzie naszego PC-ta oprócz wspomnianych systemów znajduje się Kaby Lake lub Ryzen, możemy pożegnać się z łatkami i aktualizacjami bezpieczeństwa... a przynajmniej tak głosi oficjalna wersja.

Użytkownicy, którzy chcieliby jednak łączyć najnowszej generacji sprzęt z nieco starszymi (ale wciąż wspieranymi!) systemami, z takiego obrotu spraw byli nie do końca zadowoleni. Powstał więc sposób, by te ograniczenia obejść. Użytkownik serwisu GitHub o nicku Zeffy przetestował cztery skrypty basha po aktualizacjach z kwietniowego Patch Tuesday. Pliki te są łatkami dla systemowych plików DLL, które "przekonują" Windows, że obecny w komputerze procesor jest nadal wspierany. W rezultacie użytkownik będzie nadal otrzymywał wszelkie aktualizacje.

Jak dowiadujemy się z pliku README, łatkę udało się opracować z zastosowaniem inżynierii wstecznej na niedawnej aktualizacji KB4012218 i po porównaniu jej z aktualizacjami będącymi już wcześniej w systemie. Analiza porównawcza pozwoliła Zeffy'emu odnaleźć winowajców. Są to funkcje "IsCPUSupported(void)" oraz "IsDeviceServiceable(void)". To one opowiadają za blokadę aktualizacji przy nowych procesorach. Skrypty, o których pisaliśmy wcześniej, zamieniają wartość tych funkcji na "1", co Windows rozumie jako "wspierany CPU".

Więcej szczegółów, jak też i same pliki do pobrania znajdziemy na koncie Zeffy'ego w serwisie GitHub. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu zainstalować łatki, jednak nie jest to oficjalne wydanie (a nawet coś dokładnie odwrotnego wobec zamierzeń Microsoftu), dlatego robimy to wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Krzysztof Sulikowski
19 kwietnia 2017, 15:33
1 525
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
19 kwietnia 2017, 15:33
1 525
OdsłonyKomentarze

czy to warto instalowac ???
ja, 5 maja 2017, 17:04

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.