Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Nowe urządzenia z Windows 7/8.1 tylko do końc...

Nowe urządzenia z Windows 7/8.1 tylko do końca października 2016 r.

Zgodnie z przyjętą polityką Microsoft z rocznym wyprzedzeniem podał datę zakończenia sprzedaży urządzeń z dołączonym Windows 7 i Windows 8.1. To ważna informacja zarówno dla producentów OEM, jak i klientów. Począwszy od 31 października 2016 r. nowe laptopy, tablety czy zestawy PC kupimy wyłącznie z Windows 10 na pokładzie. Przyjrzymy się dziś także harmonogramowi wygaszania wsparcia dla poszczególnych edycji Windows.

Aktualizacja tabeli pojawiła się na angielskiej wersji strony Zestawienie dotyczące cyklu życia systemu Windows. Jak tłumaczy Microsoft, "Zakończenie sprzedaży odnosi się do daty, od której określona wersja systemu Windows przestaje być dostarczana sprzedawcom lub producentom OEM (Original Equipment Manufacturer). Przykładowymi producentami sprzętu OEM są firmy Dell i Toshiba — producenci komputerów, którzy często preinstalują oprogramowanie Windows". Sprzedaż detaliczna Windows 7 i Windows 8/8.1 została zakończona już jakiś czas temu (zobacz szczegółowe dane w tabeli poniżej). Od tej pory jedyną szansą na zdobycie legalnej kopii systemu było kupno nowego urządzenia od producenta OEM. Jeżeli więc chcielibyście z jakiegoś powodu pozyskać nową licencję Windows 7 w wersji Professional lub Windows 8.1, macie jeszcze niecały rok. Zakończenie sprzedaży komputerów z preinstalowanym systemem Windows 8 będzie miało miejsce nieco wcześniej, bo 30 lipca 2016 r., de facto rok i jeden dzień od premiery Windows 10.

Rzućmy teraz okiem na daty wygaszenia wsparcia dla poszczególnych edycji Windows. "Koniec wsparcia odnosi się do daty, od której firma Microsoft przestaje dostarczać automatyczne poprawki, aktualizacje i inne formy pomocy technicznej online. Jest to moment, w którym należy się upewnić, że jest zainstalowana najnowsza dostępna aktualizacja lub dodatek Service Pack. Bez wsparcia firmy Microsoft użytkownik nie będzie otrzymywał aktualizacji zabezpieczeń pomagających chronić komputer przed szkodliwymi wirusami, programami szpiegującymi i innym złośliwym oprogramowaniem, które może być narzędziem kradzieży informacji osobistych użytkownika" - pisze Microsoft.

O dość głośnym zakończeniu cyklu życia Windows XP pisaliśmy wielokrotnie w ubiegłym roku. Temat jednak powraca do dziś - wiele firm ma problemy z migracją do nowego środowiska, nie wspominając już o wiernych fanach tej edycji "Okienek". Zapewne scenariusz powtórzy się w 2020 r., kiedy to obecnie najpopularniejszy (55,71% udziału na rynku PC) Windows 7 zostanie ostatecznie pozbawiony wsparcia. Windows 8 będzie wspierany do 2023 r., zaś Windows 10 do 2025 r. Ta ostatnia data wydaje się dziś odległa i sądzimy, że może jeszcze ulec zmianie. Microsoft ogłosił przecież, że Windows 10 będzie "ostatnim Windowsem". Kolejne wersje systemu będą jedynie aktualizacjami na wzór Windows 8/8.1. Z drugiej strony trudno dziś przewidzieć, jak w ciągu dekady zmieni się rynek PC i urządzeń mobilnych. Stąd też kontrowersyjna zapowiedź Microsoftu może nabrać innego znaczenia.

Krzysztof Sulikowski
3 listopada 2015, 19:13
2 553
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
3 listopada 2015, 19:13
2 553
OdsłonyKomentarze

dla mnie to czarna magia..to co zrobić z tym laptopem,,, tabletem,,,itp..urządzeniami...po 2 jeżeli juz podsyłacie aktualizacje panowie fachowcy tych programów to tylko w języku polskim cokolwiek chce zrobić na tym laptopie windows 7 albo nie działa a reklam od czorta i.t.p żaden program anty reklamowy nie działa.
waldemar, 5 stycznia 2016, 14:49

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.