Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Surface DisplayCover - prototypowy panel klaw...

Surface DisplayCover - prototypowy panel klawiatury (nie tylko) dla grafików

Panel klawiatury jest jednym z kluczowych akcesoriów, definiujących linię Surface już od pierwszego modelu. Widzieliśmy już kilka wariacji panelu, tymczasem Microsoft pracuje nad czymś zupełnie nowym. DisplayCover to dość interesujące połączenie klasycznego Type Cover z super-cienkim ekranem dotykowym e-ink.

Wyświetlacz e-ink został osadzony tuż nad klawiaturą. Działając w rozdzielczości 1280 x 305 pikseli, rozszerza obszar roboczy ekranu o 8% (prototypowy model jest testowany z Surface Pro 2, wyposażonym w 10,6-calowy ekran). Zespół inżynierów z Microsoft wybrał e-ink z uwagi na niski pobór mocy, który praktycznie nie ma wpływu na żywotność baterii tabletu. Wyświetlacz posiada wsparcie dla dynamicznej obsługi interfejsu poprzez gesty znane z trackpada, interakcję z piórem dotykowym i wielopunktowy dotyk. Wyświetlacz może posłużyć też za zminiaturyzowane menu Start, pasek zadań lub przełącznik między aplikacjami.

Skąd pomysł na takie połączenie? "Ostatnio przenośne komputery dotykowe spotkały się z rosnącym zainteresowaniem w kontekście miniaturyzacji i powiększania rozdzielczości wyświetlacza, co pozwoliło producentom tworzyć lżejsze i mocniejsze urządzenia z precyzyjnymi wyświetlaczami, wspierającymi wielopuntkowy dotyk. Z drugiej strony nie prowadzono zbyt wielu badań, skupionych na urządzeniach z ograniczonym rozmiarem ekranu (jak choćby Surface)" - głosi wpis na stronie Microsoft Applied Sciences Home Page. Koncepcja panelu klawiatury z wbudowanym ekranem dotykowym nie jest bynajmniej nowością. Już w 2009 r. zespół Microsoft Applied Sciences Group opracował podobne urządzenie peryferyjne o nazwie Microsoft Adaptive Keyboard.

Czy eksperymentalna klawiatura od Microsoft wyjdzie poza fazę prototypu? Mamy taką nadzieję. Dodatkowy wyświetlacz wydaje się szczególnie przydatny w zastosowaniach multimedialnych. Wyobraźmy soie paski narzędzi Adobe Photoshop, Illustrator, AutoCad czy kontrolki odtwarzania kombajnów muzycznych (DAW) i edytorów wideo, które mamy zawsze pod ręką. Niewykluczone, że DisplayCover zadebiutuje dopiero jako dodatek do enigmatycznego Surface Pro 4.

Krzysztof Sulikowski
25 sierpnia 2015, 20:56
1 462
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
25 sierpnia 2015, 20:56
1 462
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.