Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Cortana może już zastąpić Google Now w Androi...

Cortana może już zastąpić Google Now w Androidzie

W zeszłym miesiącu Microsoft uruchomił prywatną betę Cortany dla Androida. Prędzej czy później musiało to nastąpić - Cortana przestała być traktowana jako ekskluzywna funkcja w Windows Phone, a jej twórcy (i fani) chcieliby rozszerzyć jej zasięg na pozostałe platformy. Początkowo wydawało się, że Cortana może spełniać w Androidzie jedynie funkcję drugorzędnej aplikacji, pozbawionej uprawnień sprzętowych i systemowych. Niesłusznie.

Cortana nadal pozostaje aplikacją do zainstalowania (a nie natywną funkcją systemu jak w Windows Phone czy Windows 10), tym niemniej jej nowe uprawnienia umożliwiły głębszą integrację z Androidem. Tym samym możliwe jest zastąpienie Google Now, które domyślnie uruchamia się po dłuższym naciśnięciu przycisku Home. Gdy asystentka znajduje się na telefonie, Android zapyta użytkownika, która funkcja ma zostać przypisana do tej akcji. System może też zapamiętać wybór użytkownika (zobacz na zrzucie ekranu poniżej). Aktualna wersja Cortany nie wspiera jeszcze wywołań głosowych ("Hej, Cortana"). Ta i kilka innych funkcji wciąż czekają na implementację.

Cortana

"Dla tych, którzy się zastanawiają: najnowsza wersja Cortany dla Androida to 1.0.0.204. Warto wspomnieć, że Cortana dla Androida nie posiada funkcjonalności aktywacji głosowej 'Hej, Cortana' z uwagi na problemy z kompatybilnością sprzętową. Tak czy inaczej, jeśli jesteś częścią programu beta, sprawdź aktualizacje w Google Play. Jeśli chcesz z kolei przystąpić do programu beta, więcej informacji znajdziesz tutaj" - tłumaczy Microsoft.

Cortana

Android - jako środowisko uruchomieniowe dla aplikacji - znany jest z dość dużej swobody, jaką mogą cieszyć się deweloperzy i wymagający użytkownicy. Jest już więc kwestią czasu, nim inżynierowie z Microsoft odnajdą sposób na pełniejszą integrację z Androidem. Twórcy nie ujawnili jeszcze przewidywanej daty, w której Cortana dla Androida wyjdzie z fazy zamkniętych testów beta.

Krzysztof Sulikowski
10 sierpnia 2015, 14:34
1 588
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
10 sierpnia 2015, 14:34
1 588
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.