Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Cortana na Androidzie? Hakerzy ogłosili stwor...

Cortana na Androidzie? Hakerzy ogłosili stworzenie portu

Włoska grupa hakerów o nazwie OrangeSec ogłosiła stworzenie 'portu' Cortany dla Androida. Portaña - bo taką nazwę wybrano dla tej wersji - posiada jednak szereg ograniczeń, dotyczących przede wszystkim integracji z systemem oraz języka aplikacji. Jak można się domyśleć, jest to język włoski.

Portaña nie jest oficjalnym wydawnictwem. To raczej śmiała próba konwersji natywnej aplikacji Windows Phone 8.1/Windows 10 for Phones na telefony z Androidem. Twórcy wykorzystali możliwość komunikacji z serwerami Microsoftu (w tym usługami Bing), podobnie jak robi to Cortana. Nie jest to jednak port w tradycyjnym znaczeniu tego pojęcia. Aplikacja nie jest bowiem zintegrowana z systemem Android i nie posiada dostępu do wielu elementów systemu, jak ma to miejsce w Windows Phone/Windows 10. Hakerzy z OrangeSec w swojej prezentacji Cracking Cortana twierdzą, że stworzyli podstawową, lecz funkcjonalną asystentkę dla smartfonów z Androidem.

Portana

Microsoft, zapytany o Portañę, przezornie nie odniósł się bezpośrednio do nieoficjalnej aplikacji. Jak głosi oświadczenie rzecznika firmy: "Cortana stała się po raz pierwszy dostępna dla klientów Windows Phone wiosną 2014 r., a 21 stycznia ogłosiliśmy, że Cortana trafi na PC i tablety jeszcze w tym roku wraz z wydaniem Windows 10. Sądzimy, że najlepszym sposobem, by cieszyć się z pełnego doświadczenia Cortany, jest [skorzystanie z wersji] zaprojektowanej przez Microsoft oraz dostępnej poprzez Windows Phone i Windows 10 technical preview." Innymi słowy - Portaña jest ok, ale to nie to samo, co Cortana.

Dotychczas pojawiło się już kilka nieoficjalnych doniesień o tym, że Microsoft planuje wypuszczenie oficjalnej aplikacji Cortana na platformy Android i iOS. Plany te nie zostały potwierdzone przez Microsoft, niemniej jednak szansa na ich zrealizowanie nie została ostatecznie przekreślona.

Krzysztof Sulikowski
20 kwietnia 2015, 15:00
1 955
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
20 kwietnia 2015, 15:00
1 955
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.