Po dłuższej przerwie Microsoft opublikował nową kompilację Windows 10 Insider Preview dla PC. W międzyczasie sporo się nazbierało. Wersja oznaczona numerem 16226 dostarcza dość bogatego zestawu nowości funkcjonalnych i poprawek, które do ogólnodostępnego wydania Okienek wejdą dopiero we wrześniu w ramach Fall Creators Update. Na końcu zajmiemy się też szczegółami technicznymi, takimi jak wprowadzone poprawki i znane błędy.
Nowości funkcjonalne w buildzie 16226 dla PC
Nowe funkcje w Microsoft Edge
Większa kontrola nad zamykaniem kart i całą przeglądarką: Microsoft upewnił się, że przycisk X będzie zawsze widoczny na karcie, nawet jeśli okno dialogowe JavaScript (alert, prośba o zgodę etc.) jest wyświetlane wewnątrz przeglądarki. Zawsze dostępna jest też opcja zamknięcia całego okna Edge. Użytkownik ma ponadto stały dostęp do większości funkcji przeglądarki (ulubione, ustawienia etc.), nawet gdy wyświetlane są okna dialogowe.
Ułatwiona migracja z innej przeglądarki: użytkownicy Chrome mogą odtąd przenosić do Edge ciasteczka i ustawienia.
Poprawiona obsługa EPUB w Edge
Kopiowanie i pytanie Cortany: gdy zaznaczymy fragment tekstu e-booka, możemy wybrać jedną z nowych opcji - Kopiuj oraz Ask Cortana (w polskiej wersji naturalnie brak odpowiednika). Cortana uruchomi się w panelu bocznym i pomoże w dokonaniu małego researchu, podczas gdy my wciąż pozostajemy w widoku czytnika.
Notatki z Windows Ink: nanoszenie notatek i podkreśleń na sam tekst to nie wszystko. Czytnik EPUB w Edge pozwala teraz dodawać notki, na których możemy pisać i rysować odręcznie za pomocą pióra.
Synchronizacja książek pomiędzy urządzeniami: e-booki pobrane ze Sklepu Windows są dla nas dostępne na wszystkich urządzeniach z Windows 10, a postępy w czytaniu, zakładki i notatki synchronizują się dla wszystkich urządzeń.
Poprawione doświadczenie Ulubionych w Microsoft Edge
Nowy sposób dodawania do Ulubionych: pojawiła się możliwość podglądu listy ulubionych w formie drzewka katalogów. Pozwala to rozwijać drzewko i zapisywać nowe elementy w wybranym przez nas miejscu.
Edytowanie URL w Ulubionych: można odtąd edytować adres URL dowolnego elementu zapisanego w Ulubionych. Jest to przydatne, gdy docelowa strona zmieniła adres. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy daną pozycję i z menu kontekstowego wybrać Edytuj URL.
Zarządzanie Ulubionymi w środowisku Enterprise: administratorzy IT mogą teraz konfigurować ulubione za pośrednictwem zasad grupy i narzędzi dla urządzeń mobilnych. Oznacza to m.in. możliwość zdefiniowania i zablokowania prekonfigurowanych ulubionych, do których użytkownik końcowy może dodać swoje własne pozycje.
Emoji 5.0
Emoji w nowej wersji 5.0: Microsoft dodał wsparcie dla najnowszych aktualizacji Unicode, co oznacza wiele nowych Emoji w zasięgu ręki. Są one dostępne zarówno z poziomu klawiatury dotykowej, jak i panelu Emoji. Oto przykładowe nowości:
Przykłady zaktualizowanych Emoji - przedtem:
Teraz:
Wyszukiwanie emoji w panelu: panel wywołamy skrótem klawiszowym Win + kropka (.) lub średnik (;). Następnie możemy wpisywać słowa, które posłużą jako filtr w wyszukiwaniu pasujących emoji. Po zamknięciu panelu przyciskiem X lub klawiszem Esc słowa kluczowe pozostaną. Co ważne, panel Emoji jest obecnie dostępny jedynie wówczas, gdy aktywna jest klawiatura w wersji en-us.
Ciemna kompozycja panelu Emoji: jeśli używamy ciemnej kompozycji wizualnej (Ustawienia > Personalizacja > Kolory), panel Emoji będzie teraz do niej dostosowany.
OneDrive Files On-Demand
Zaprezentowana na konferencji BUILD 2017 funkcja zadebiutowała w kompilacji 16215. Jak twierdzi Microsoft, OneDrive Files On-Demand jest bardzo zbliżone do koncepcji placeholders, ale dużo lepsze. W aktualnej kompilacji 16226 pojawiła się bardzo ciekawa funkcja bezpieczeństwa, pozwalająca zachować kontrolę nad wszystkimi plikami pobieranymi z chmury. Jeśli używamy OneDrive Files On-Demand (lub odpowiednika innego dostawcy), a aplikacja (np. edytor graficzny) próbuje pobrać pliki, które użytkownik przechowuje tylko w chmurze, wyświetli się wiadomość. Informuje ona, co ma zostać pobrane i która aplikacja prosi o zgodę na pobranie. W takiej sytuacji możemy odrzucić wiadomość, anulować pobieranie lub zablokować aplikacji możliwość pobierania. Gdybyśmy jednak zmienili zdanie, aplikacje można odblokować, wchodząc do Ustawień > Prywatność.
Klawiatura dotykowa
Pisanie "rysunkowe" w języku polskim: obsługa gestu przeciągania palcem (zamiast tradycyjnego stukania wirtualnych klawiszy) została rozszerzona o kilkadziesiąt nowych języków, wliczając w to język polski.
Inne udogodnienia związane z klawiaturą dotykową:
- Podpowiedzi tekstowe dla kolejnych języków;
- Wsparcie klawiatury dotykowej dla kilku nowych języków azjatyckich;
- Poprawiona jednoręczna obsługa japońskiej wersji;
- Łatwiejsze przenoszenie klawiatury i zapamiętywanie poprzedniego położenia;
- Wklejanie tekstu ze schowka za pomocą jednego przycisku;
- Obsługa przycisku Shift na wzór Windows 10 Mobile;
- Zaktualizowane okienko ustawień.
Inne poprawki
- Rozwiązano problem z przyciskiem X, który po najechaniu na niego wskaźnikiem robił się biały;
- Rozwiązano problem z uruchamianiem klawiatury dotykowej po użyciu Panelu Emoji;
- Sekcja emoji przewija się teraz w poziomie;
- Zwiększono odstępy między emoji w trybie jednoręcznym;
- Do trybu jednoręcznego dodano klawisz języka, który pozwala przełączać się między językami;
- Sekcja emoji pozostaje otwarta po dodaniu emoji, dzięki czemu możemy wprowadzić je wszystkie za jednym zamachem;
- Dostosowano wygląd szerokiej klawiatury, która odtąd będzie nieco większa.
Pismo odręczne i interakcje z piórem w Windows 10
Poprawki dla panelu pisma odręcznego:
- Zapisane słowa można usuwać za pomocą tylnej części pióra;
- Przetworzony tekst będzie odtąd wyświetlany w czcionce Segoe UI;
- Rozwiązano problem z nieoczekiwaną zmianą rozmiaru tekstu po jego zaznaczeniu;
- Poprawiono chińskie znaki określające przycisk przełączenia na język angielski.
Przewijanie za pomocą pióra w aplikacjach Win32: klasyczne aplikacje okienkowe, takie jak Eksplorator plików lub inne programy Win32, można od teraz przewijać za pomocą pióra.
Dźwięk przestrzenny Windows Sonic na PC
Wprowadzona w pierwszym wydaniu Cretors Update funkcja Windows Sonic staje się teraz łatwiejsza w użyciu. Wystarczy podłączyć parę słuchawek, kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonkę dźwięku w obszarze powiadomień (przy zegarze na pasku zadań) i wybrać opcję dźwięku przestrzennego. Jeśli używamy odpowiedniego sprzętu (np. zestawu kina domowego), możemy także skonfigurować zestawy 5.1, 7.1 lub Dolby Atmos.
Nowości dla graczy
Nowe opcje pomocy: w Ustawieniach > Granie pojawiła się nowa sekcja Xbox Networking. Pomoże ona zidentyfikować i rozwiązać problemy z używaniem czatu głosowego i graniem w tytuły multiplayer z innymi użytkownikami Xbox Live.
Sprawdzamy wydajność karty graficznej: w odpowiedzi na feedback użytkowników Microsoft wprowadził do Menedżera zadań nową sekcję GPU. Zawiera ona informacje o wydajności układu graficznego dla każdego komponentu oddzielnie (3D, wideo itd.), a także statystyki użytkowania. Podgląd szczegółowy pozwoli przeanalizować użycie GPU dla każdego procesu z osobna. Microsoft zaznacza, że funkcja jest jeszcze we wczesnym stadium rozwoju, dlatego nie powinniśmy jej traktować jako pełnoprawnego benchmarka.
Ustawienia
Czujnik pamięci
Wraz z aktualizacją w ramach builda 16226 do Czujnika pamięci doszło kilka nowości:
- Usuwanie poprzednich wersji Windows bezpośrednio z poziomu Czujnika pamięci;
- Odświeżony wygląd.
Nowa strona ustawień Pulpitów zdalnych: gdy udamy się do Ustawień > System > Pulpit zdalny, znajdziemy tam szereg nowych opcji zapośredniczonych z odpowiednika w Panelu sterowania.
Poprawione doświadczenie aktualizacji: jeśli aktualizacja się nie powiedzie, wyświetlony zostanie ciąg znaków z informacją o przyczynie niepowodzenia. Tekst wraz z kodem błędu można będzie zaznaczyć, skopiować i wkleić w dowolnym miejscu, np. w wyszukiwarce internetowej.
Powłoka Windows - Fluent Design
Reveal: nowe zachowanie Reveal Highlight jest wizualizacją interakcji, która pomaga w prowadzeniu użytkownika. Reveal jest włączony domyślnie w ListView i innych kolekcjach kontrolek XAML, które zadebiutują publicznie w Fall Creators Update. Animacja poniżej pochodzi z UWP Style Guide i pokazuje użycie zarówno materiału Acrylic, jak i funkcji Reveal.
Zaktualizowane menu kontekstowe Eksploratora plików: pojawił się prosty sposób na udostępnianie dowolnego pliku. Należy kliknąć ikonę pliku (w Eksploratorze lub na pulpicie) prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Udostępnij.
Aktualizacje nowego doświadczenia Kontakty (My People)
- Dodano tekst, dzięki któremu użytkownik ma większą pewność, że osoby na liście są przypięte;
- Przycisk zamiany aplikacji zmienił wygląd na "hamburger", by odróżniać się wizualnie od przycisku Wstecz;
- Po kliknięciu paska zadań prawym przyciskiem myszy zyskamy dostęp do opcji szybkiego włączenia/wyłączenia Kontaktów;
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się Kontaktów po próbie wyszukania i przypięcia kontaktów.
Kalkulator z funkcją przelicznika walut
Kalkulator w nowej wersji desktopowej 10.1706.1602.0 otrzymał funkcję przelicznika walut jako jedną z opcji konwertera. Co ciekawe, przelicznik działa także w trybie offline, najprawdopodobniej zapamiętując ostatnie wartości walut pobrane z Internetu.
Ułatwienia dostępu
Narrator z inteligentnym opisywaniem obrazów: Narrator używa teraz sztucznej inteligencji, by generować opisy zawartości grafik, które zastępują tekst alternatywny (którego często brak)! Usługa pozwala też wydobyć tekst zapisany w formie graficznej przy użyciu technologii OCR (optycznego rozpoznawania znaków). By wypróbować SI ukrytą w Narratorze, włączamy jego aplikację, kierujemy uwagę na grafikę (np. w przeglądarce) i przyciskamy Capslock + Shift + D, by usłyszeć opis. By to wszystko zadziałało, niezbędne jest oczywiście połączenie z Internetem.
Poprawione skalowanie bitmap w Lupie: podczas używania Lupy tekst będzie wygładzony. By aktywować tę funkcję, udajemy się do Ustawień > Ułatwienia dostępu > Lupa.
Udogodnienia dla profesjonalistów IT
Windows 10 i SMB1: w ramach wieloletniego planu poprawy bezpieczeństwa Microsoft pozbywa się wsparcia dla protokołu sieciowego SMB1. Zmiana wprowadzona zostaje w buildzie 16226, niemniej jednak dotyczy to na razie tylko czystych instalacji Windows, a nie aktualizacji. Mówiąc w skrócie, pozbycie się SMB1 zmniejsza ryzyko ataku, czyniąc Windows systemem jeszcze bezpieczniejszym.
Poprawki dla Hyper-V: udostępnianie maszyn wirtualnych stało się prostsze dzięki wprowadzeniu nowej funkcji Sharing VM. W Hyper-V pojawiła się nowa ikona, która kompresuje maszynę do pliku o rozszerzeniu .vmcz, który następnie możemy uruchomić na docelowym komputerze, by zacząć importowanie.
Japanese Input Method Editor (IME)
Japoński edytor IME otrzymał kilka poprawek, by wymienić tylko rozszerzone uczenie się w kontekście prognozowania słów, autokorektę słów angielskich oraz wyszukiwanie słów 'kandydatów'.
Windows Mixed Reality
- Rozwiązano problem z pobieraniem oprogramowania Mixed Reality;
- Rozwiązano problem z jakością wideo w 360 Video;
- Wprowadzono nowy model teleportacji;
- Wprowadzono poprawki w obszarze mowy;
- Poprawiono niezawodność zestawów ubieralnych (HMD);
- Rozwiązano problemy występujące podczas prób wyjścia poza tryb z ograniczeniami;
- Rozwiązano problem z całkowitym zamknięciem Mixed Reality Portal;
- Rozwiązano problem z Cortaną, która teraz uruchamia się prawidłowo w środowisku MR;
- Rozwiązano problem z wieloma kursorami spojrzenia w niektórych aplikacjach;
- Rozwiązano problem z właściwością Boundary, której przypisywano niższą wartość.
Poprawki i inne zmiany w buildzie 16226 dla PC
- Rozwiązano problem z pobieraniem aktualizacji do builda 16226, które zawieszało się na 33%;
- Rozwiązano problem z wyświetlaniem GSOD przy niedostępnym urządzeniu bootowalnym podczas instalacji, a także problem z błędem 0x80070643 w Windows Update po powrocie do starszej wersji;
- Rozwiązano problem z otwieraniem PDF przez Microsoft Edge na niektórych urządzeniach z konfiguracją firmową;
- Rozwiązano problem z Edge, który otwierał PDF i niektóre strony od razu z przybliżeniem, przez co część zawartości pozostawała niewidoczna dla użytkownika;
- Rozwiązano problem z wprowadzaniem akcentowanych znaków do aplikacji Win32 przy użyciu klawiatury sprzętowej;
- Rozwiązano problem z Hyper-V, który w ostatnich buildach mógł uniemożliwiać połączenie się z VM;
- Rozwiązano problem z działaniem menu Start, który dotknął niewielki odsetek Insiderów;
- Dostosowano implementację Fluent Design w menu Start i Centrum akcji. Zmiany dotyczą przezroczystości i kolorów podkreśleń. Centrum akcji ma ponadto nowy, 'świadomy' pasek przewijania XAML;
- Rozwiązano problem z przezroczystością materiału Acrylic w powiadomieniach Centrum akcji, a także ze scenariuszem, w których przezroczystość Centrum akcji mogła niespodziewanie przyjąć wartość 100%;
- Rozwiązano problem z rozwijaniem powiadomień w Centrum akcji;
- Rozwiązano problem z widocznością niektórych aplikacji, choć Sklep wskazywał, że są one zainstalowane;
- Narzędzie Wycinanie jest odtąd świadome indywidualnego ustawienia DPI monitora. Nie powinny więc pojawiać się już problemy z rozmyciem zaznaczonych obszarów;
- Microsoft usunął wszystkie zbędne metadane XMP z plików obrazów zasobów;
- Rozwiązano problem z wyświetlaniem szarego tła (zamiast białego) w niektórych sekcjach Panelu sterowania;
- Rozwiązano problem z opcją "Uruchom ponownie", która w ostatnich buildach działało tak samo, jak "Zaktualizuj i uruchom ponownie";
- Opcja "Otwórz Centrum sieci i udostępniania", którą można wybrać z ikonki Sieć w obszarze powiadomień, działa już poprawnie;
- Rozwiązano problem ze stroną świeżego startu w Microsoft Edge, która poprzez to, że była przechowywana w katalogu odzyskiwania, mogła zostać uruchomiona w wielu instancjach przeglądarki po ponownym jej uruchomieniu;
- Rozwiązano problem z wyświetlaniem emoji serca w superscript;
- Rozwiązano problem z przycinającym się Windows Ink i niewykrywaniem krótkich pociągnięć;
- Rozwiązano problem z z niepotrzebnym wyświetlaniem Microsoft Text Input Application w menu Start, gdy w użyciu jest klawiatura dotykowa;
- Rozwiązano problem z zawieszaniem się chińskich IME, m.in. podczas pisania w Cortanie;
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się wybranych aplikacji przy korzystaniu z niektórych metod wprowadzania tekstu i przełączaniu się między nimi;
- Rozwiązano problem z przemieszczaniem się pola wyszukiwania Cortany po wywołaniu Panelu Emoji;
- Angielska nazwa sekcji “Update & security” to teraz “Update & Security”. Rozwiązano też problem z możliwą zawieszką przy próbie jej otworzenia;
- Rozwiązano problem z przyciskiem informacji o kompilacji systemu w Windows Update, który po kliknięciu nie wyświetlał niczego nowego;
- Rozwiązano problem z górną krawędzią aplikacji UWP, która czasami przybierała niespodziewany kolor;
- Rozwiązano problem z mini-sondami (SIUFs, jak je nazywa Microsoft), które nie pokazywały się po odblokowaniu komputera;
- Rozwiązano problem z działaniem monitora zadokowanego w DisplayLink, który wyświetlał jedynie statyczny ekran logowania;
- Rozwiązano problem z działaniem Wi-Fi w Surface Pro 1, Surface Pro 2 i niektórych urządzeniach USB;
- Rozwiązano problem z drukowaniem, który był spowodowany zapisaniem kilku kopii tych samych drukarek po dokonaniu aktualizacji do builda 16215.
Znane błędy i problemy w buildzie 16226 dla PC
- Aktualizacja do tego builda może się nie udać, gdy mamy zainstalowany .NET 3.5 Framework. Tymczasowo można to obejść, odinstalowując framework i instalując go ponownie po zaktualizowaniu;
- Na niektórych urządzeniach nie działa autouzupełnianie w pasku adresu Microsoft Edge;
- Niektóre aplikacje UWP (np. Twitter) wysypują się na starcie;
- Word 2016 wysypuje się przy próbie korzystania z Windows Ink;
- Nazwy niektórych aplikacji w menu Start mogą wyświetlać się jako “ms-resource:”. Microsoft sprawdza, dlaczego tak się dzieje;
- Microsoft sprawdza też, dlaczego stan baterii na niektórych laptopach nie zmienia się po odłączeniu urządzenia od zasilania;
- Nie działają witryny internetowe przypięte do paska zadań. Należy je odpiąć i przypiąć ponownie.