O dość późnej godzinie (czasu polskiego) ukazała się dziś nowa kompilacja Windows 10 20H1 w Fast Ring. Wśród nowości znajdziemy możliwość automatycznego restartowania aplikacji UWP oraz licznik FPS-ów w Xbox Game Bar, czyli pasku gry. Jak zwykle nie zabrakło też różnych poprawek.
Co nowego w kompilacji 18990 (20H1) dla PC?
Automatyczne restartowanie aplikacji UWP
Kontrola nad restartowaniem aplikacji przy logowaniu pojawiła się najpierw w kompilacji 18965 z zeszłego miesiąca. Po jej włączeniu Windows będzie automatycznie zapisywał dające się restartować aplikacje, gdy wylogujemy się, ponownie uruchomimy albo zamkniemy Windows. Zostaną one zrestartowane po naszym ponownym zalogowaniu. Do tej pory obsługiwane były aplikacje desktopowe, a teraz dołączają do nich aplikacje uniwersalne. Innymi słowy większość otwartych aplikacji UWP będzie automatycznie restartowana. By zredukować czas na zalogowanie, aplikacje te są restartowane w formie zminimalizowanej i zawieszonej, co daje systemowi Windows i innym aplikacjom więcej czasu na wystartowanie.
Opcję tę znajdziemy w Ustawieniach > Konta > Opcje logowania > Automatically save my restartable apps when I sign out and restart them after I sign in. Po jej włączeniu uruchamiamy którąś z aplikacji UWP, np. Centrum opinii, a następnie wylogowujemy się i logujemy ponownie w Windows. Zrestartowane aplikacje UWP znajdziemy zminimalizowane na pasku zadań.
Xbox Game Bar z licznikiem FPS-ów
Licznik klatek na sekundę trafił do paska gry. Dzięki niemu dowiemy się, z jaką częstotliwością wyświetlane są klatki w danej grze. Wystarczy skorzystać ze skrótu WIN + G, aby otworzyć Xbox Game Bar.
Poprawki i inne zmiany
- Rozwiązano problem z polem wyszukiwania w Eksploratorze plików, którego kliknięcie prawym przyciskiem myszy nie wywoływało menu kontekstowego, używanego do wklejania zawartości schowka.
- Domyślna szerokość pola wyszukiwania w Eksploratorze plików stała się nieco większa.
- Rozwiązano problem z niezawodnością Centrum akcji.
- Rozwiązano problem z niepokazywaniem się prośby o uwierzytelnienie przy połączeniach z niektórymi VPN-ami z wysuwanego menu sieci. Wyświetlany był tekst "Łączenie", ale nigdy nie było ono ukończone.
- Rozwiązano problemy z Lupą przy różnych poziomach DPI.
- Rozwiązano problem z interfejsem Lupy, który nie zamykał się skrótem Alt+F4.
- Rozwiązano problem z oknem Lupy, które stawało się czasem czarne po zmianie widoku Lupy na widok Dokowania.
- Rozwiązano problem z Lupą, która nie działała, gdy używaliśmy rosyjskiego jako języka wyświetlania.
- Wyjaśniono lepiej, jak działa "Czytanie od tego momentu" w Lupie.
- Poprawiono czytelność zaznaczonego prostokąta podczas czytania w Lupie.
- Poprawiono czytanie w trybie lupy.
- Rozwiązano problem ze wskaźnikiem kursora tekstu, który czasem się nie pojawiał, nawet gdy jego ustawienie było włączone.
- Poprawiono czytelność i estetykę wskaźnika kursora tekstu.
- Rozwiązano problem ze zmianą szybkości mowy Narratora, dźwiękiem dla znaków niedrukowanych, klawiszami nawigacyjnymi, czytaniem powiadomień ze stron w Chrome na dalszym planie, czytaniem iTunes, doświadczeniem w Chrome i Firefox oraz czytaniem kontrolek XAML na wyświetlaczu braille'a.
- Zaktualizowano design uproszczonego i tradycyjnego chińskiego IME.
- Rozwiązano problem z wprowadzaniem niektórych znaków w nowej wersji uproszczonego chińskiego IME.
- Rozwiązano problem z pojawianiem się okna kandydata w nowej wersji uproszczonego chińskiego IME.
- Rozwiązano inne problemy z chińskim, japońskim i koreańskim IME.
Znane błędy i problemy
- Wybrane aplikacje 2D (Centrum opinii, Microsoft Store, 3D Viewer) są bezpodstawnie traktowane przez Windows Mixed Reality jako zawierające zawartość chronioną.
- Podczas nagrywania wideo podczas zgłaszania błędu w Centrum opinii w Windows Mixed Reality nie można zatrzymać nagrywania. Tymczasowo można jedynie poczekać do 5 minut, aż dobiegnie maksymalny czas nagrywania.
- Kiedy przeglądamy sterowniki opcjonalne w nowej sekcji na stronie Windows Update, możemy zauważyć, że starsze sterowniki są pokazywane jako dostępne do pobrania. Po zaakceptowaniu będą próbować się zainstalować, ale zakończy się to niepowodzeniem. Błąd jest związany raczej z logiką rozpoznawania Windows Update niż z nowym UI. Źródło problemu jest znane i poprawka nadejdzie w następnym buildzie.
- Urządzeniom skonfigurowanym do podwójnego skanowania aktualizacji (WSUS i Windows Update) mogą nie być oferowane nowe buildy w Fast Ring. Poprawka nadejdzie w następnym buildzie.