Windows Defender to wbudowany w Windows 10 pakiet chroniący (popularnie zwany antywirusem, choć to tylko część jego funkcjonalności). Gdy po instalacji uruchomimy system po raz pierwszy, Defender będzie automatycznie włączony. Wielu użytkowników praktycznie od razu instaluje inne pakiety chroniące zewnętrznych producentów - wówczas Defender pozostaje wyłączony i nie powinien nam przeszkadzać swoimi komunikatami. Zdarzają się jednak sytuacje niecodzienne. Przykładowo, po wygaśnięciu licencji naszego zewnętrznego programu chroniącego system otrzymuje komunikat, że ochrona została wyłączona, i samoczynnie uruchamia Windows Defender, co może być przez użytkownika niepożądane. Jeszcze inny scenariusz może polegać na tym, że na własną odpowiedzialność testujemy oprogramowanie, które przez pakiety chroniące (w tym i Windows Defendera) jest rozpoznawane jako niebezpieczne i z automatu poddawane kwarantannie. Wówczas komunikaty o znalezieniu potencjalnie niebezpiecznego programu mogą przyprawiać o ból głowy. Jeszcze inną sytuacją jest ta, w której użytkownik nie chce chronić systemu żadnym programem - choć jest to wysoce niezalecane, także wtedy możemy uśpić Defendera. Poniżej zaprezentujemy trzy najlepsze sposoby, jak to zrobić. Dwa z nich potrafią wyłączyć program na dobre. By móc go ponownie uruchomić, będziemy musieli wrócić do podanych opcji i je zmienić do stanu początkowego (poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić). Trzeci sposób pozwala uśpić Windows Defender tymczasowo - będzie to najszybsza opcja, jeśli chcemy wyłączyć ochronę programu tylko do czasu ponownego uruchomienia komputera.
Jak wyłączyć Windows Defender przy użyciu Edytora lokalnych zasad grupy?
1. Wykonujemy na klawiaturze skrót WIN + R, by otworzyć okienko dialogowe polecenia Uruchom.
2. Wpisujemy gpedit.msc i klikamy OK, by otworzyć Edytor lokalnych zasad grupy. Możemy również otworzyć menu Start i wyszukać (wpisując część nazwy) ustawienie Edytuj zasady grupy.
3. Przechodzimy do następującej ścieżki:
Konfiguracja komputera > Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Windows Defender
4. Wyszukujemy po prawej stronie ustawienie Wyłącz usługę Windows Defender i dwukrotnie je klikamy.
5. Stan ustawienia domyślnie zaznaczony jest jako Nie skonfigurowano, co oznacza, że Windows Defender będzie się uruchamiał samoczynnie, gdy na komputerze nie jest zainstalowany inny antywirus lub pakiet chroniący. Zaznaczamy więc opcję Włączone i zatwierdzamy przyciskiem OK.
6. Po zatwierdzeniu ustawienie Wyłącz usługę Windows Defender będzie włączone, co zobaczymy w oknie Edytora lokalnych zasad grupy:
7. Gdy spojrzymy do systemowego zasobnika, nadal będzie tam jednak widnieć ikona Windows Defender. By się jej pozbyć, wystarczy uruchomić ponownie komputer.
8. Jeśli będziemy chcieli cofnąć zmiany i przywrócić Windows Defender, wykonujemy kroki jak do punktu 5, po czym z powrotem zaznaczamy opcję Nie skonfigurowano, zatwierdzamy OK i restartujemy komputer.
Prawidłowo zastosowana metoda (wprowadzona zasada) będzie też skutkowała tym, że przy ręcznej próbie uruchomienia Windows Defender (np. z menu Start) ujrzymy taki oto komunikat:
Jak wyłączyć Windows Defender przy użyciu Edytora rejestru?
1. Wykonujemy na klawiaturze skrót WIN + R, by otworzyć okienko dialogowe polecenia Uruchom.
2. Wpisujemy regedit i klikamy OK, by otworzyć Edytor rejestru.
3. Przechodzimy do następującej ścieżki:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender
4. Jeśli po prawej stronie nie ma wartości o nazwie DisableAntiSpyware, klikamy prawym przyciskiem myszy pusty obszar, wybieramy Nowy > Wartość DWORD (32-bitowa).
5. Wartości nadajemy nazwę DisableAntiSpyware.
6. Dwukrotnie klikamy nowo utworzoną wartość. W polu tekstowym Dane wartości: usuwamy 0 i wpisujemy 1. Zatwierdzamy przyciskiem OK.
7. Uruchamiamy ponownie komputer.
Jeśli chcemy cofnąć zmiany i przywrócić Windows Defender, wykonujemy kroki jak do punktu 5, po czym z powrotem wpisujemy dane wartości 0, zatwierdzamy OK i restartujemy komputer.
Jak wyłączyć Windows Defender przy użyciu Ustawień?
Możemy też wyłączyć Windows Defender za pomocą systemowej aplikacji Ustawienia, niemniej jednak opcja ta zadziała tylko tymczasowo.
1. Wchodzimy do menu Start i klikamy ikonkę Ustawienia.
2. Klikamy ustawienie Aktualizacja i zabezpieczenia, a następnie Windows Defender.
3. Znajdziemy tam sekcję Ochrona w czasie rzeczywistym, pod którą znajduje się przełącznik Włączone/Wyłączone. Po jego kliknięciu wyłączymy tymczasowo ochronę Windows Defendera:
Tymczasowe wyłączenie ochrony trwa zazwyczaj do kolejnego uruchomienia komputera.
Jak wspomnieliśmy we wstępie, całkowite pozbycie się programów antywirusowych/zabezpieczających nie jest zalecane, zwłaszcza przy codziennym użytkowaniu komputera połączonego z Internetem lub podczas korzystania z zewnętrznych nośników danych. Windows Defender posiada wiele alternatyw, zarówno darmowych, jak też płatnych. Możecie je poznać w naszym zestawieniu najlepszych pakietów chroniących Windows 10.