Indeksowanie plików, by przyśpieszyć wyszukiwanie w Windows 10

Indeksowanie plików, by przyśpieszyć wyszukiwanie w Windows 10

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 2/24/2017, 12:00 AM

Liczba odsłon: 42430

Jedną z częściej wykorzystywanych w systemie funkcji jest zdecydowanie wyszukiwarka pomagająca nam namierzyć pliki, których lokalizacji zapomnieliśmy. Są również osoby wykorzystujące ją do szybkiego nawigowania pośród plików o niemal identycznych nazwach. Wszystko to spisuje się świetnie, jednak tylko do czasu. Gdy plików w systemie przybywa, często w ogromnych ilościach, wyszukiwanie potrafi się niesamowicie przedłużyć, w skrajnych przypadkach nawet do kilku godzin. W niektórych krajach problem ten jest jeszcze poważniejszy, ponieważ w Windows 10 wyszukiwarka systemowa sprzęgnięta jest z Bing, wskutek czego przeszukuje również Sieć pod kątem poszukiwanej frazy.

Wielu użytkowników w przypływie bezradności wymienia klasyczne, talerzowe dyski na nowsze technologicznie SSD, jednak rozwiązuje to problem jedynie powierzchownie. Prędzej czy później również w ich przypadku wyszukiwanie znacznie zwalnia. Na szczęście istnieją narzędzia przyśpieszające działanie wyszukiwarki, jak również dedykowane do tego celu programy. W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam proces indeksowania, który jest integralną częścią systemowej wyszukiwarki. Jej niezaprzeczalną zaletą jest niewątpliwie fakt, że domyślnie wbudowana jest w Windows 10, zaś jej obsługa odbywa się w języku, jaki wykorzystywany jest w systemie (w przeciwieństwie do wielu programów). Ponadto zajmiemy się innymi drobnymi zmianami ułatwiającymi wyszukiwanie plików. Zapraszamy do lektury.

Indeksowanie

  1. Zacznijmy od upewnienia się, że wyszukiwanie plików odbędzie się z pominięciem Sieci. W tym celu wybieramy narzędzie Uruchamianie (klawisz Windows + R), w którym to wpisujemy polecenie gpedit.msc, po czym potwierdzamy je klawiszem OK.
  2. W zakładce Konfiguracja komputera wybieramy Szablony administracyjne, w nich zaś zaznaczamy opcję Składniki systemu Windows. Na głównym ekranie okna pojawi się dość długa lista opcji, nas interesuje ta opisana jako Wyszukaj.
  3. Namierzamy w niej trzy opcje: Nie zezwalaj na wyszukiwanie w sieci Web, Nie wyszukuj w sieci Web ani nie wyświetlaj wyników z sieci Web w funkcji wyszukiwania oraz Nie wyszukuj w sieci Web ani nie wyświetlaj wyników z sieci Web w funkcji wyszukiwania przez połączenia taryfowe.
  4. Każdą z nich musimy wywołać poprzez dwuklik, następnie zaznaczyć Włączone i potwierdzić OK.
Ten etap mamy już za sobą, czas przejść do meritum i zająć się konfiguracją właściwej funkcji indeksowania.

  1. Opcje indeksowania, do których musimy się teraz skierować, znajdziemy w Panelu sterowania, jednak najpierw należy zmienić widok z Kategoria na Duże lub Małe ikony. Możemy również wpisać Opcje indeksowania po otwarciu menu Start.
  2. Teraz wybieramy opcję Modyfikuj.
  3. W okienku, które się pojawi, wybrać możemy lokalizacje, które ulegną zindeksowaniu. Warto pominąć lokacje, w których znajduje się wiele nieinteresujących nas plików, spowalniają one bowiem proces wyszukiwania. Gdy skończymy już określać miejsca, w których przechowujemy interesujące nas pliki, zapisujemy zmiany przyciskiem OK.
  4. Naszym następnym krokiem jest przejście do ustawień Zaawansowane. Możemy w tym miejscu włączyć indeksowanie również zaszyfrowanych plików (które domyślnie są pomijane) lub przejść na zakładkę Typy plików, gdzie ustawić możemy, jakie dokładnie typy plików mają ulec zindeksowaniu. Zwłaszcza ta druga opcja bywa użyteczna, bowiem jeśli szukamy jedynie grafik, pliki Worda będą nam niepotrzebne i vice versa.
  5. Gdy dokonamy już zmian, ponownie potwierdzamy, po czym klikamy polecenie Odbuduj. Spowoduje to uruchomienie procesu przebudowy aktualnie funkcjonującego rejestru. Podczas tego procesu wyszukiwanie może działać co najmniej kapryśnie.
  6. W górnej części okna Opcje indeksowania znajdziemy informacje na temat przebiegającego procesu, kiedy zaś się on zakończy, możemy dla pewności ponownie uruchomić komputer.

Zakładając, iż cały proces został przeprowadzony poprawnie, komputer powinien być teraz zaopatrzony w zbiór nowych reguł indeksowania. Oznacza to, krótko mówiąc, że będzie on przeszukiwał tylko te lokalizacje, które mu wskazaliśmy. Zważywszy na to, ile plików zawiera przeciętny system operacyjny, zwłaszcza z zainstalowanym oprogramowaniem dodatkowym, powinno to znacząco wpłynąć na proces wyszukiwania pożądanych przez nas elementów. Mamy nadzieje, że nasze porady okazały się dla Was przydatne i zapraszamy po nową ich dawkę już za tydzień, w kolejnej odsłonie Piątki z Windows 10.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia