Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Test Windows 10 Technical Preview

Test Windows 10 Technical Preview

Krzysztof Sulikowski
5 października 2014
13 343
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
5 października 2014
13 343
Odsłony

Tytułem wstępu

Windows 10 Technical Preview został udostępniony przez Microsoft 1 października 2014 r. Każdy może bezpłatnie pobrać i przetestować system. Dlatego też postanowiliśmy zobaczyć, jak Windows 10 prezentuje się w akcji i czy w rzeczywistości jest tak rewolucyjny, jak zapowiadano. Przyjrzyjmy się bliżej procesowi instalacji i najważniejszym składnikom Windows 10.

Pierwsze próby uruchomienia systemu w wirtualnej maszynie VirtualBox skutkowały błędem "sprzętowym", dlatego też skorzystaliśmy z narzędzia VMware Player. Utworzyliśmy nową wirtualną maszynę, opartą na Windows 8. Wszystkie ustawienia pozostawiliśmy domyślne. Do instalacji posłużył ściągnięty z serwerów Microsoftu plik. ISO z 32-bitową (x86) wersją Windows 10 Technical Preview. Proces instalacyjny póki co nie różni się od tego, który przechodziliśmy podczas instalowania Windows 8.

Instalacja

Wybieramy wersję językową (niestety, brak j. polskiego), układ klawiatury i strefę czasową:

Instalacja

Akceptujemy warunki licencyjne i instalujemy system:

Instalacja

W trakcie pierwszej konfiguracji możemy skorzystać z domyślnego (ekspresowego) zbioru zasad (głównie dotyczących bezpieczeństwa i prywatności) lub własnoręcznie je ustawić:

Instalacja

Logujemy się do naszego Konta Microsoft lub zakładamy nowe. Instalacja systemu wymaga przepisania specjalnego kodu z maila pomocniczego:

Konto Microsoft

Pulpit

Na pierwszy rzut oka pulpit nie różni się zbytnio od Windows 8. Twórcy użyli nawet tego samego obrazu tła:

Pulpit

Nowy zestaw ikon nie został najwyraźniej ukończony. Ikona Kosza znacznie odstaje od stylistyki flat design:

Pulpit

W zależności od wybranego przez nas tła pulpitu, pozostałe elementy interfejsu będą automatycznie dostosowywać się pod względem kolorystycznym (jeżeli pozostawimy zaznaczoną opcję Color - automatic). Również żadna nowość:

Kolory

Zmienią się także obramowania okna. Choć trudno to dostrzec na pierwszy rzut oka, ich wygląd przeszedł dyskretny lifting od czasu Windows 8. Obramowanie okien nie jest tak "rozmyte", co jeszcze bardziej podkreśla obowiązujący tu flat design.

Menu Start

Uruchamiamy nowe menu Start. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w wolnym miejscu ukażą nam się opcje właściwości i personalizacji. Zmieniliśmy kolor na pomarańczowy.

Pozycja All apps w menu Start przypomina nieco listę aplikacji w Windows 8. Wybierzmy więc jedną z nich:

Kalkulator

Wygląd okien

Aplikacje Modern UI uruchamiają się w trybie zmaksymalizowanego okna, jednak z ciągle widocznym paskiem tytułu i paskiem zadań na dole ekranu:

Kalkulator

Aplikację możemy zmniejszyć do rozmiaru standardowego okna:

Kalkulator

W aplikacjach Modern UI znajdziemy jeszcze jedno menu po lewej stronie paska tytułu. Wielokropek (...), po kliknięciu lewym przyciskiem myszy, otworzy wysuwające się menu:

Kalkulator - okno

Z tego poziomu mamy dostęp do poleceń aplikacji, wyszukiwarki, funkcji udostępniania, opcji pełnoekranowej (nadal możemy uruchamiać aplikacje Modern UI jak w Windows 8, bez widocznych pasków) czy ustawień. Rzućmy okiem na te ostatnie:

Kalkulator - ustawienia

Ustawienia otworzą się w panelu bocznym (charm). Mamy tu dostęp nie tylko do ustawień aplikacji, ale też podstawowych ustawień PC (prawy, dolny róg ekranu na powyższej grafice).

Współdzielenie obszaru roboczego jawi się całkiem interesująco. Gdy przeciągniemy okno do lewej lub prawej krawędzi ekranu, zajmie ona połowę obszaru, a drugą połowę możemy wybrać z listy (na zrzucie ekranu poniżej) lub poniechać, zostawiając obszar w normalnym stanie.

Współdzielenie

Pasek zadań

Rzućmy okiem na pasek zadań. Pierwsza na prawo od przycisku Start jest ikona lupy. Wyszukiwarka działa podobnie, jak w Windows 8, oferując zgodne wyniki wśród aplikacji oraz w sieci Internet:

Wyszukiwarka

Panel wyszukiwania o identycznym działaniu znajdziemy także w menu Start.

Kolejna ikona to Task view - podgląd zadań:

Task view

Działanie podglądu z jednej strony przypomina to, co widzimy po wciśnięciu klawiszy Alt + Tab, z drugiej zaś oferuje możliwość przełączania się pomiędzy wirtualnymi pulpitami. Już sama ikona na pasku zadań sugeruje tę funkcjonalność, obecną m. in. w niektórych dystrybucjach Linuksa. Po kliknięciu polecenia Add a desktop zyskamy wgląd w wirtualne pulpity, których możemy stworzyć jeszcze kilka:

Task view

Internet Explorer

W Windows 10 Technical Preview znajdziemy IE w wersji 11.0.9841.0. IE 12 ma trafić do systemu wraz z ukazaniem się pełnej wersji Windows 10 w przyszłym roku.

Właśnie w IE otworzy nam się zawartość tajemniczego skrótu "Welcome to Tech Preview" na pulpicie:

IE 11

W tym wydaniu IE pozbyto się podziału na interfejs klasyczny i Modern UI. IE w Windows 10 wygląda i działa jak standardowa, okienkowa aplikacja.

Sticky notes

Sticky notes to 'gadżet pulpitu', nieco na wzór tych, znanych z Windows 7. Aplikacja jest niezwykle prosta i znajdziemy ją w menu Start. Do pulpitu możemy przypinać (dobrze skądinąd znane) żółte karteczki z ważnymi notatkami. Tylko nie zapisujmy na nich ważnych haseł :)

Sticky Notes

Windows Feedback

Jako że Windows 10 Technical Preview jest mocno oparty na oddźwięku ze strony użytkowników, Microsoft udostępnił narzędzie Windows Feedback, które znajdziemy w menu Start.

Windows Feedback

Spośród różnych kategorii możemy wybrać aplikacje i funkcjonalności, wobec których chcielibyśmy wyrazić opinię i przesłać ją Microsoftowi:

Windows Feedback

Lista jest bardzo szczegółowa. Przykład powyżej to feedback na temat projektu interfejsu w IE. Gdy zaczynamy wpisywać naszą opinię, pojawią się podobne opinie użytkowników, co pozwoli uniknąć powtórzeń. Trzeba przyznać, że narzędzie zostało solidnie przemyślane, a producent zamierza udoskonalić system, słuchając samych użytkowników.

Modern UI czy desktop?

W przeciwieństwie do Windows 8, w Windows 10 znajdziemy albo aplikacje Modern UI (które możemy otwierać w trybie okienkowym) albo klasyczne. Tak jest w większości przypadków. Jedynie do niektórych elementów systemu dojdziemy na dwa sposoby, podobnie jak w Windows 8. Przykładem są tu ustawienia ekranu:

Ustawienia ekranu

Windows 10 w swojej specyfice połączył oba te interfejsy, a efekt jest całkiem przyjemny. W wybranych przypadkach użytkownik ma wybór - może korzystać z aplikacji klasycznych lub okienkowych Modern UI (np. dwie wersje Kalkulatora).

Skróty klawiszowe

Windows 10 oferuje nowe skróty klawiszowe:

 • Współdzielenie ekranu/przypięcie okna: WIN + W lewo / W prawo (W górę / W dół, gdy współdzielimy 4 elementy)
 • Przemieszczanie się między oknami: ALT + TAB (bez zmian)
 • Task View: WIN + TAB
 • Stwórz wirtualny pulpit: WIN + CTRL + D
 • Zamknij bieżący wirtualny pulpit: WIN + CTRL + F4
 • Przełączanie między wirtualnymi pulpitami: WIN + CTRL + W lewo / W prawo

Podsumowanie

Windows 10 Technical Preview to wciąż bardzo wczesna wersja systemu, dlatego też niektóre funkcjonalności nie zostały w nim jeszcze zaimplementowane. Ogólne wrażenie użytkowania mogłoby plasować Windows 10 gdzieś pomiędzy Windows 7 a Windows 8. Doświadczenie wykracza poza "brakujące ogniwo", którego można by się spodziewać. Rozwiązania, których byliśmy świadkami, to bardziej wyważona odpowiedź Microsoftu na dość chłodne komentarze użytkowników odnośnie do Windows 8.

Trudno jeszcze mówić tu o wielkiej rewolucji. Windows 10 posiada kilka interesujących nowości, jednak ich lista jest dziś dość ograniczona. Działanie systemu w pełnej krasie zobaczymy dopiero w przyszłym roku. Wiosną ukazać się ma druga już wersja poglądowa, tym razem dedykowana użytkownikom indywidualnym. Aktualny build - 9841 - skierowany jest głównie do przedsiębiorstw, dlatego też brak tu wielu funkcjonalności czysto użytkowych. Mamy jednak przedsmak tego, czego możemy spodziewać się za kilka miesięcy.

Zobacz również

Komentarze

Przerobili 8-kę na 9-tkę. Szybko dodali do niej ohydne wizualnie menu start, ohydny pasek zadań i przerobili nazwę z 9-tki na 10-tkę - brawo! co za sukces programistów! Potwierdza to fakt, że MS powinien zaprzestać robienia systemów. Jak widać nawet nie potrafią zrobić klasycznego wyglądu aby człowiek przyzwyczajony do wyglądu z systemu XP czuł się swobodnie na nowym systemie. Duch systemów Windows wypalił się - bezpowrotnie! wraz z tym mutantem Usemko-Dzisiętką!
Tom, 6 października 2014, 16:46
Człowiek przyzwyczajony do XP zawsze będzie mułem, któremu wszystko nie będzie pasowało. Swobodnie to się można czuć w 7.
ss, 6 października 2014, 21:10
Ojtam ojtam - ale kupili za 2500000000 $ grę. Kto by tam myślał o jakimś systemie skoro Win7 ludziom wystarczy na lata
zenek73, 7 października 2014, 18:59
Dzięki specjalnej nakładce będzie można uzyskać w 100% zgodny (jak mówią twórcy) interfejs Windows 7 (Aero Glass) - http://www.centrumxp.pl/Aktualnosci/13385,Aero-Glass-w-Windows-10-To-mozliwe.aspx
Krzysztof Sulikowski, 8 października 2014, 19:15
Przeczytałem cały komentarz do Windows 10, pierwsze moje wrażenie to wielka "Chała". Miałem Windows XP Professional, potem Windows 7 , teraz użytkuje Windows 8.1 - wyliczam te programy, żeby dojść do wniosku, że Microsoft robi to po to by wyłudzać od ludzi pieniądz. Bo co nowsza wersja to większe gu........no. Chciał bym by ktoś pomyślał o tych, których na to nie stać. Bo moim zdaniem i wielu innych - jeśli Microsoft przestał aktualizować Windows XP, to osoby, które go nabyły legalnie (tak jak ja) winne otrzymać za darmo wersje Windows 7. Zaoferować jeszcze z przeprosinami, bo jeśli nie to mogę to nazwać jawnym złodziejstwem. Bo tylko patrzeć jak to samo Microsoft zrobi z Windows 7. Powinien się tej sprawie zainteresować Pan Prokurator.
Emeryt, 15 października 2014, 21:30
Właśnie dzisiaj zdecydowałem się na zainstalowanie 10. Pierwsze wrażenia to niestety krok w tył, używałem XP->7->8->8.1 i uważam że 10 jest powrotem do XP. Klapa i strzał w kolano MS, ale jak widać czego się nie robi dla osób, które są tak bardzo przyzwyczajone są do starych okienek i jakiegoś menu star (chyba bardzo mocno krzyczeli). W 8.1 zdecydowanie obsługuje się o wiele przyjemniej i zgrabniej (gdzie moje kafeli i chrome bar?), porównałbym to do przesiadki z iOS->Android (8.1 -> 10) ... cóż bawię się dalej ...
LoBo, 16 października 2014, 15:22
Wejdź w ustawienia menu start (właściwości na pasku menu) przywrócisz z łatwością kafelki
Janusz, 7 stycznia 2015, 09:49
A jaj mam pytanie ! Jak odinstalować system Win 10 Tech. Pre. ??? Z góry dziękuję za sensowne podpowiedzi ! Mam zainstalowany win 8.1 i na drugim dysku Win 10 Tech.Pre.
Stanisław, 15 lutego 2015, 22:11
Używam od kilku dni. Pracuje szybko, brak bagów, szybszy od 8.1, przyjemniejszyi prostszy w obsludze. Poprawiono WiFi , BT. Dzilaja programy dedykowane pod XP.
wt, 1 czerwca 2015, 10:26

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.